Zasluženo slavlje Cedevite, sjajni Bilan i Žižić

U 25. kolu ABA lige, sastali su se Cedevita i Cibona u Domu sportova. Cedeviti je pobjeda bila potrebna kako bi se dodatno približili 6. mjestu koje ih vodi u Eurokup sljedeće sezone, Cibona je osigurala ostanak još u prošlom kolu nakon pobjede nad Olimpijom, osim što su željeli slaviti u derbiju, za njih ova utakmica i nije imala neko drugo značenje.

Pobjeda je zasluženo ostvarena, veći dio utakmice su domaćini proveli u vodstvu, presudili su povremeni intervali manjka koncentracije kod Cibone i više raspoloženih igrača u redovima pobjednika. Konačnih 92:78, nije realno, ta razlika je napravljena u zadnjoj minuti kad je Cibona radila brze prekršaje, a potkrala im se i jedna nesportska greška nakon izgubljene lopte.

Startna petorka domaćina bila je:Derwin Kitchen, Marko Tomas, Luka Babić, Predrag Šuput i Miro Bilan.

Za goste otvaraju Jerel Blassingame, D.J. Srawberry, Marin Rozić, Dario Šarić i Andrija Žižić.

Već nakon 60 sekundi, Cedevita ima 5-0. Nakon dvije minute, tricom Babića, rezultat je 8-0.

Nakon Babića, Predrag Šuput u sljedećem napadu zabija tricu za 11:0, što je dovoljno Danijelu Lutzu da zove time-out.

Slijedi još jedna serija 11:0, ovog puta, realizatori su “gosti”.

Strawberry tricom nakon tri minute stavlja prve poene na konto Cibone. U sljedećem napadu, pogađa Žižić gotovo s linije za 3, a onda i Šarić zabija prve koševe nakon još jednog nerealiziranog napada domaćina. Prije timeo-outa, koji je ovog puta zvao Jakša Vulić, iz brze tranzicije je zabio Strawberry za 9-0 seriju Cibone. U prvom napadu Cedevite nakon time-outa, Strawberry blokira tricu Babiću, iz kontre proizlaze dva slobodna bacanja koja realizira Žižić za 11:11. Kod Cedevite, Šuput je nakon 6 minuta već imao 3 osobne, a Bilan dvije.

Nakon 7 minuta, u igru su ušli Marino Baždarić i Bracey Wright. Cibona je u vodstvu 16:19 nakon još jednog koša Strawberryja iz kontre, upravo onog što je Vulić želio izbjeći.

Prva četvrtina nakon 5:0 serije Cedevite završava neodlučeno, 22:22.

U početnim minutama druge četvrtine, usporio se tempo zabijanja, zbog toga što su obje momčadi počele igrati zonu. Miro Bilan je nakon 15 minuta već na 13 koševa, uspijevao je zabijati kraj Žižića, odlaziti na liniju za slobodna bacanja i hvatati skokove. Nakon 5 minuta, Cibona je već ušla u bonus, Cedevita ima tek 2 prekršaja. Rezultat je veći dio četvrtine izjednačen, Cedevita nakon trice za 36:33, preuzima vodstvo koje i drži do poluvremena.

Obzirom na sezonu, gdje im je to ponekad bio glavni problem, začuđujuće je bilo da je Cedevita imala samo 1 turnover nakon 20 minuta, Cibona ih je imala 4 u istom razdoblju.

Rani izlazak iz bonusa, Cibonu je skupo koštao, budući da su do kraja poluvremena gosti često dolazili na liniju slobodnih bacanja. 45 sekundi do predaha u igru ulazi Lukša Andrić koji je pred ovu utakmicu vraćen u momčad. Cedevita ima +6 (45:39) na poluvremenu, Bilan je na 18 koševa, Strawberry 9 i Žižić 8 na drugoj strani. Nakon prvih 20 minuta, u skokovima i postotku šuta za dva, momčadi su izjednačene.

U drugo poluvrijeme, ne prvi put ove sezone, Cedevita ulazi s Wrightom kao playmakerom,. Nakon 3 minute, vidjeli smo samo dva koša –  nakon kontre, zabio je Tomas svoje prve koševe.

Blassingame s istekom zabija tricu s gotovo 10 metara, nakon čega se ali sucima jer nisu svirali faul, iako Wright nije išao u kontakt, dobio je tehničku, nakon čije realizacije Cedevita ima 51:42. Tricom Wrighta, prednost je 54:42, nakon 5 minuta, Cibona je još uvijek samo na onoj trici Blassingamea. U ovoj četvrtini, Cedevita je prva iskoristila bonus, što je do izražaja počelo dolaziti u zadnje dvije minute.

Vidjelo se jasno da je Andrić neuigran, gotovo ništa nije odigrao, imao je jedan airball, nije uspio uhvatiti jedno dobro dodavanje Wrighta nakon čega bi samo položio te je napravio jedan nesmotren faul gotovo na sredini terena kad je njegova momčad već izašla iz bonusa. U posljednju minutu treće dionice, ulazi se sa 62:52, a četvrtina je završila 64:54. Cibona je u zadnje dvije sekunde imala loptu, koja je u izvađanju presječena te je Baždarić nakon isteka vremena šutirao i pogodio daleku tricu koja je isprva priznata, no suci su naknadno ispravili tu odluku.

U posljednjoj četvrtini, Cedevita opet izgleda bolje, Cibona nema kvalitetnih rješenja u napadu, “vuče” ih Žižić, osjeća se da nedostatak Blassingamea u smislu napadačkog doprinosa. S druge strane, slično se može reći i za Tomasa.

Nakon 70:59, gosti vuku i realiziraju dvije kontre, u začetku treće, Mašić zarađuje nesportsku, Blassingame zabija dva bacanja, zarađuje još dva u tom napadu, i njih zabija i evo Cibone na -3 (70:67). U sljedećem napadu Cedevite, Kusu je svirana nesportska, no Babić je zabio samo jedno bacanje, a napad nije iskorišten. U zadnje tri minute, tempo se ubrzao, vidjeli smo nekoliko pogrešaka s obje strane, no Cibona je izvukla deblji kraj, tricom Babića, Cedevita ima +10 (83:73) dvije minute do kraja. U posljednju minutu, ulazi se s devet razlike za Cedevitu, Cibona se vjerojatno opravdano predala.

Babić zabija tricu za 90:78, u idućem napadu, upravo on presijeca loptu Blassingameu te na njemu Rozić radi nesportsku. Zabija oba bacanja za najveću prednost i konačnih 92:78.

Bilan je bio najbolji strijelac s 22 koša, uz to i 7 skokova, Wright je imao 15, Babić i Baždarić po 12, a potonji je skupio i 8 skokova.

Kod Cibone, Žižić je imao 20 koševa, slobodna bacanja 8/8, Blassingame 18, a Strawberry 13. Najbolji all-around učinak imao je Šarić s 5 koševa, 7 asistencija, od kojih su neke bile fenomenalne i 7 skokova.