TBL: Odlični Pašalić, dobri Bogdanović i Markota, povratak Baraća

Sedmo kolo turske TBL lige nije nam donijelo rezultatskih iznenađenja, kao ni promjena na vrhu odnosno dnu tablice. Stanko Barać u petak se u euroligaškoj utakmici protiv Olympiacosa vratio na parket nakon mjesec dana izbivanja zbog ozlijede lakta, a u nedjelju je ubilježio povratnički nastup u domaćem prvenstvu. Kako su turske sapunice osvojile hrvatski tv-auditorij tako hrvatski košarkaši osvajaju ljubitelje košarke u Turskoj. Bojan Bogdanović i Drago Pašalić bili su najbolji igrači svojih momčadi u međusobnom dvoboju, dok je Damir Markota kao najbolji igrač Bešiktaša u pobjedi nad Hacettepeom zaokružio vrlo dobar učinak Hrvata u Turskoj.

Subotnjom utakmicom TED Kolejlilera i Antalye otvoreno je sedmo kolo. Gosti su do pobjede 89:93 došli preokretom u posljednjoj četvrtini, a predvodili su ih Ron Lewis s 22, odnosno Jordan Theodore s 20 ubačaja. Domaćinima nisu pomogli ni vrlo raspoloženi Kirk Penney i Jovo Stanojević s 25 odnosno 24 koša.

Galatasaray je pobjedom nad Mersinom ostao na čelu ljestvice i oprao gorak okus poraza od ruskog Lokomotiva u Eurokupu, a istovremeno ostavio goste na posljednjem mjestu ljestvice sa samo jednom pobjedom. David Hawkins s 14 poena i šest dodavanja predvodio je strijelce Galate, a kod gostiju je prednjačio Ali Karadeniz s 20 koševa i devet uhvaćenih lopti.

Najzanimljivija utakmica odigrana je u Bursi, gdje je domaći Tofas sa 77:76 savladao pretposljednji Gaziantep. Bivši Mrav Joshua Heytvelt je s 19 poena i devet skokova predvodio domaćine do pobjede, a žilavi gosti u igri su se držali ponajviše zahvaljujući vrlo dobrom Charlesu Rhodesu, koji je učinku od 20 koševa pridodao i osam skokova. Tomislav Ružić je u sastavu Tofasa na parketu proveo 26 minuta, ubilježivši pritom po pet poena i uhvaćenih skokova.

U utakmici dvije momčadi iz sredine tablice sastali su se Erdemir i Aliaga Petkim. Domaćini su slavili 71:61 uz 23 poena Marshalla i 20 Hendersona.

Subotnji program zatvoren je utakmicom Pinar Karsiyake i Banvita, dva najugodnija iznenađenja proteklog dijela sezone. Igrači Banvita bolje su se snašli u završnici utakmice i odnijeli tijesnu pobjedu na vrućem gostovanju u Karsiyaki. Do konačnih 66:68 vodio ih je Keith Simmons s double-double učinkom od 13 poena i 10 skokova, a domaćinima nije pomogla ni odlična izvedba Bobbyja Dixona koji je utakmicu završio s 25 koševa.

U nedjeljnoj matineji momčad Olin Edirnea ugostila je Anadolu Efes. Gosti su predvođeni Semihom Erdenom (19 poena) stigli do pobjede 66:72, a povratnički ligaški nastup ubilježio je naš Stanko Barać, koji je za nešto više od 12 minuta na parketu ubacio pet koševa, te svome učinku pridodao po jednu ukradenu loptu i blokadu. U sastavu domaćih nije bilo Riječanina Saše Čuića.

U hrvatskom dvoboju Fenerbahče je sa 103:81 bio bolji od Turk Telekoma. Sjajne role odradili su naši Bojan Bogdanović i Drago Pašalić, te su obojica bili najbolji pojedinci svojih momčadi. Bogdanović je u igri proveo 25 minuta i za to vrijeme stigao ubaciti 18 koševa (šut 7/11), uhvatiti tri skoka, podijeliti tri asistencije i ukrasti jednu loptu, dok je s druge strane Pašalić bio najbolji strijelac (24 poena) i skakač (8 skokova) utakmice, te samim time i najbolji pojedinac utakmice (valorizacija 22). Svome je učinku još pridodao četiri asista, jednu osvojenu loptu i dvije blokade.

U posljednjoj utakmici kola večeras su se sastali Besiktas i Hacettepe University. Crno-bijeli iz Istanbula do pobjede su došli preokretom u posljednjoj četvrtini, koju su završili sa 21:13, što je bilo dovoljno za konačnih 69:63. Damir Markota je sa 17 koševa i 10 skokova bio najbolji pojedinac u pobjedničkim redovima, dok je kod gostiju 14 ubačaja upisao Michael Glover.

Rezultati turske lige,  7. kolo

TED Kolejliler  – Antalya 89:93
(Stanojević 25 p, Penney 24 p, Plisnić 11 p, 15 sk; Lewis 22 p, Theodore 20 p)

Galatasaray – Mersin 84:73
(Hawkins 14 p, 6 as, Dagli 10 p, 13 sk; Karadeniz 20 p, 9 sk, Solomon 15 p)

Tofas – Gaziantep 76:75
(Heytvelt 19 p, 9 sk, Burtt 14 p, 7 as, Elonu 14 p; Rhodes 20 p, 8 sk, 3 bl, Akpinar 17 p)

Erdemir – Aliaga Petkim 71:61
(Marshall 23 p, Henderson 20 p; Shumpert 21 p)

Pinar Karsiyaka – Banvit BK 66:68
(Dixon 25 p; Lucas 14 p, Simmons 13 p, 10 sk)

Olin Edirne – Anadolu Efes 66:72
(Tapoutos 15 p, Parakhouski 14 p; Erden 19 p, 7 sk, Gordon 12 p, 5 as)

Fenerbahče – Turk Telekom 103:81
(Bogdanović 18 p, Onan 15 p, McCalebb 13 p; Pašalić 23 p, 8 sk, Brown 21 p, 5 as)

Bešiktaš – Hacettepe University 69:63
(Jerrels 18 p, Markota 17 p, 10 sk; Glover 14 p)

Hrvatski igrači u TBL ligi

Stanko Barać – 12 minuta, 5 poena, 1 osvojena lopta, 1 blokada, valorizacija -1

Bojan Bogdanović – 25 minuta, 18 poena, 3 skoka, 3 asistencije, 1 osvojena lopta, valorizacija 19

Saša Čuić – nije bio u sastavu

Damir Markota – 22 minute, 17 poena, 10 skokova, valorizacija 17

Drago Pašalić – 36 minuta, 24 poena, 8 skokova, 4 asistencije, 1 osvojena lopta, 2 blokade, valorizacija 22