Težak poraz Zadra

Košarkaši Zadra nakon uvodne pobjede protiv Szolnoki Olaja u prvom kolu ABA lige, doživjeli su svoj prvi poraz. Budućnost je u Podgorici bila uvjerljiva i već je nakon prvog poluvremena u kojem je ostvarila 17 poena prednosti praktički osigurala pobjedu. Konačan rezultat bio je 90:68.

Budućnost – Zadar 90:68 (24:14; 46:29; 69:44)

Budućnost: Popović A. 16, Ćapin 14, Šehović 13, Akindele 10, Coleman 9, Mihailović 9, Vitkovac 7, Subotić 5, Komatina 3, Popović M. 2, Ivanović 2, Mugoša.

Zadar: Sobin 13, Lawrence 12, Đugum 11, Car 8, Ivanov 6, Batur 5, Šango 5, Jardine 2, Kraljević 2, Ramljak 2, Prostran 2, Dijan.

Budućnost je već u startu utakmice krenula s poznatom, agresivnom obranom koja ju krasi već godinama. Bekovi domaćeg sastava uspjeli su zaustaviti Marka Cara, najopasnijeg šutera Zadra, a kad dodamo i lošu igru centara zadarskog sastava, nije ni čudno da je Budućnost vodila 24:14 nakon prvih deset minuta susreta.

Drugi period Budućnost i dalje dominira i odlazi na najviših 23 poena prednosti do tog trenutka utakmice. Zadar nikako da pronađe ritam, nije pogođen niti jedan šut za tri poena, ali do kraja prvog poluvremena ipak uspijevaju smanjiti prednost Budućnosti koja je nakon prvih 20 minuta iznosila 17 koševa viška.

Zadar je u treću četvrtinu krenuo zonom 2-3, ali već u prvom napadu prima koš uz dodatno slobodno bacanje i opet je okruglih 20 poena prednosti za Budućnost. Josip Sobin postiže prve poene za Zadar, ali domaći sastavodlazi na najviših do tad, 25 poena prednosti. Andrew Lawrence prekida post Zadra, munjevito prolazi Aleksandra Ćapina i polaže, ali u toj brzini ne uspijeva se zaustaviti i glavom udara u rub kamere ispod koša. Od siline udarca rasjekao je čelo i morao je napustiti igru. Dobio je veliki aplauz domaćih navijača. Budućnost dobrom igrom odlazi na ogromnih +29, a onda Ivan Batur postiže prvu tricu Zadra i tek sedmi koš u četvrtini, domaći sastav uzvraća tricom, a nešto više od dvije minute do kraja trećeg dijela u igru po prvi puta ulazi Ante Đugum. Zahvaljujući njemu, Zadar radi seriju 8:0 u kojoj on postiže šest poena i smanjuje prednost na podnošljivijih -21. Posljednja dva napada realizira Budućnost i u posljednju četvrtinu ulazi se rezultatom 69:44.

Budućnost nije popuštala niti u posljednjih 10 minuta kada odlazi na ogromnih +31. Sobinovom dvicom i tricom Franka Šanga, Zadar smanjuje na -26, tri minute do kraja susreta. Zadrani su do kraja susreta koševima Sobina smanjio na konačnih 22 poena razlike.

Zadar su predvodili Sobin s 13 poena i četiri skoka, Lawrence je zabio 12, a Đugum je dodao 11 uz također četiri skoka. Kod Budućnosti, Aleksa Popović 16, Ćapin 14 koševa. Za nešto ozbiljniju prijetnju falili su koševi Cara koji je zabio osam koševa, a opet nigdje nije bilo Scoopa Jardinea koji je doveden kao prvi organizator i nositelj igre. Očito će još potrajati njegovo vraćanje u kondicijsku spremu, a i trebao bi baciti i pokoji kilogram. Za razliku od njega, Lawrence izgleda kao da ima snage za odigrati tri susreta u nizu.