Tijesan poraz Lupica u vrhunskoj predstavi

Novi Zagreb je odigrao sigurno najbolju utakmicu u posljednje četiri godine, i time pokazao da u ovogodišnjoj Euroligi neće biti prolaznik, te da s pravom računa na prolazak prvog kruga. Trener Good Angelsa, Maroš Kovačik, izbornik slovačke reprezentacije, nije na ovoj utakmici želio ništa riskirati, te je u vatru poslao svoj najbolji centarski par – LeuchenkovaPierson. Obično jednu od njih ostavi na tribinama, ovaj put to nije bio slučaj.

Lupice su krenule furiozno, povele 8-2 i taj rezultat čuvale do kraja prve četvrtine. Iva Ciglar (završila s 20 poena) i Milica Dabović bile su nerješiva enigma za obranu Angelsa. Ista se stvar nastavila i u drugoj četvrtini, u kojoj je na strani Slovakinja konačno proigrala najbolja igračica Planette Pierson, koja je sa svojih 13 poena držala u igri četvrtoplasiranu ekipu Eurolige. Lupice su i na poluvremenu imale 2 poena prednosti.

Znali smo da je jača strana gošći centarska linija, pa smo odlučili napadati s vanjskih pozicija, probijajući ih u igri 1-1 i stvarajući višak igrača i lagane poene. Milica i Iva bile su brzi vlak za njihovu obranu, i prava je šteta što Raksanyi, Komplet i Jurić nisu imale svoj dan – iako su imale nekoliko sjajnih poteza koji su u prvom dijelu utakmice ipak završili na obruču, a ne u obruču. S druge strane, oni su se dobro pripremili na igru naših centara. Na nesreću, Pierson je upravo protiv nas odigrala najbolju utakmicu sezone, i bila je praktički nezaustavljiva.” – komentirao je trener Novog Zagreba, Vladimir Ivanković, prvo poluvrijeme.

Drugo poluvrijeme započelo je bez trenera na klupi Novog Zagreba jer je isključen pomoćni trener Ciglar, a prema pravilima klupu je morao napustiti i glavni trener Ivanković. Sa četiri slobodna bacanja u nizu Pierson je dovela Good Angles u vodstvo 2 razlike. Uskoro je to vodstvo naraslo i na 7 razlike, da bi Eva Komplet tricom smanjila na 4, a Josipa Bura ukradenom loptom pronašla u kontri Milicu Dabović, koja biva faulirana na polaganju za sve osim za sudačku trojku. Slovakinje uskoro odlaze na 14 razlike i činilo se da Lupicama prijeti raspad sistema.

“Upozorio sam igračice na poluvremenu da je najjači dio igre Košica treće četvrtina. Međutim, što zbog događanja za vrijeme poluvremena, što zbog nekih stvari na koje nismo mogli utjecati, ipak se dogodilo da Slovakinje odu na 14 razlike. Ipak, petorka Ciglar, Dabović, Komplet, Karčić i Pascua je pokazala nevjerojatan inat i karakter, i protiv ovakve ekipe se vratila. Ne da se vratila, nego smo i poveli 69-65.” – kaže Ivanković.

Istina, u tom periodu su Lupice odigrale i bolje nego što se očekivalo. Nadoknadile su 14 razlike, i napravile +4, dakle u tih 10-ak minuta poništile sav trud Planette Pierson i kolegica. U zadnje tri minute ušlo se da +3 za Novi Zagreb (74-71). Nakon toga, s istekom napada Balintova postiže jedinu tricu za Košice, a u sljedećem napadu koristi pogrešku Ive Ciglar u obrani i dovodi svoju ekipu u vodstvo 76-74. Lupice su stizale prednost gošći do 78-78, nakon toga još jedna pogreška u obrani Eve Komplet dovodi Abdi u mogućnost da poentira za 80-78. U sljedećem napadu Lupice promašuju napad, rade prekršaj iz kojeg Pierson poentira iz slobodnih bacanja i postavlja konačni rezultat 82-78.

Lijepo ispunjene dvorane Trnsko svjedočile su odličnoj igri obje ekipe, u kojoj su glavne zvijezde bile Milica Dabović (31 poen) i Planette Pierson (30 poena). Presudila je jedna-dvije lopte, pobjeda je mogla otići i na drugu stranu, svakako ne bi bilo nezasluženo.

Drago mi je da se publika vraća u Trnsko, prepoznaje da se ovdje događa nešto dobro, nešto lijepo. Prepoznale su borbenost i kvalitetu cura, njihovu želju za dokazivanjem, želju za pobjedom. Vjerujem da će i sljedeće subote, na još jednom derbiju, ovaj put protiv Peac Pecsa napuniti dvoranu u još većem broju. Imali smo mogućnost da dobijemo utakmicu, usprkos svim hendikepima koji su nas zadesili. Pokazali smo da možemo s najboljima, i s optimizmom očekujemo prve utakmice u Euroligi.

Treba znati da mi do sada nismo znali što možemo u dvobojima s najboljima. Sad smo pokazali da možemo puno. Možda i bolje da nismo pobijedili, sad imamo još više želje da dokažemo da smo dobri. Nećemo plakati za prolivenim mlijekom u ovoj utakmici, čeka nas već u nedjelju Pula, zatim u srijedu u Šopronu i u subotu u Zagrebu bitne utakmice koje će nas odvesti na F4 regionalne lige, protiv Šoprona i Peac Pecsa. Ako to dobijemo, razlika pobjeda i poraza između nas i prvih pratitelja biti će prevelika, i već ćemo u ranoj fazi osigurati F4 MEL-a, te se možemo u potpunosti posvetiti Euroligi.” – završi je komentar Ivankovića.

“Igrali smo tvrdu i tešku utakmicu. Mislim da smo je odigrali dobro, žao mi je što nismo pobjedili. Što sad, idemo dalje, čekaju nas novi izazovi.” – rekla je najbolja Lupica, Milica Dabović.

Već dugo u Zagrebu, pa i u Hrvatskoj, nije igrala igračica poput Milice. Kako je i obećala na dolasku u Zagreb, za nju nema izgubljene lopte, izgubljene utakmice. Milica se pretvara u lidera hrvatskog prvaka. Najvažnije je što je djevojke slijede i slušaju. Kao i Ivu Ciglar.

“Pogriješila sam u presudnim trenucima u obrani, trebala sam napraviti faul na Balintovoj, imali smo dva mala faula za dati. No, lakše je to reći nego učiniti, mislila sam da ću uspjeti stići. Šteta. Međutim, ovakve utakmice nas samo čine boljima i jačima, zato i igramo MEL.” – rekla je nakon utakmice Ciglar.

I konačno, riječ dvije o sucima. Čini se da onaj tko delegira iste nije bio baš siguran u kvalitetu ova dva kluba, pa je na utakmicu poslao sudačku trojku koja svakako nije bila na visini kvalitete ekipa i igračica. Međutim, kriterij suđenja je bio jednak, kao i broj tehničkih, pa i namjernih grešaka koji su odsvirani na utakmici. Činjenica da grublja igra, odnosno igra na nivou Eurolige trenutno više odgovara iskusnijim gošćama, međutim brzo će se to promijeniti. Treba reći, osim nepotrebnog isključenja trenera domaćih, koji je direktno utjecao na rezultat (jer ne vjerujemo da bi anđelice otišle na 14 razlike samo tako da je netko od domaćih trenera bio na klupi), suđenje je bilo podjednako za obje ekipe.

Mi možda očekujemo da naše igračice od domaćih sudaca budu zaštićene kao što su zaštićene Slovakinje i Mađarice kad igramo tamo. To se ne događa. Tehničke greške trenera su nešto što je normalno u utakmicama visokog tempa i uloga, kao što je bila ova. Isključujuća greška nam svakako nije trebala, i ja se ovom prilikom ispričavam i svojim igračicama i gledateljima zbog tog nepromišljenog poteza, koji je direktno utjecao na rezultat. Međutim, moram reći, niti je bilo razloga da trener Ciglar dobije tehničku, niti je bilo razloga da dobije isključujuću. Međutim, dogodilo se i idemo dalje. Suci su u okviru svojih znanja i sposobnosti korektno vodili utakmicu.” – komentar je Ivankovića na odluke sudačke trojke.

Već večeras, u nedjelju, Novi Zagreb igra 3. kolo A1 lige s Rockwool Pulom, u Trnskom, s početkom u 20 sati. Lupice, iako umorne, očekuju novu pobjedu.

Šansu će dobiti one koje su protiv Anđela igrale manje. Bosilj se vraća poslije ozlijede, vraćamo u formu Raksanyi, priliku će dobiti i Trebec. Naravno, očekujem da ćemo protiv Pule igrati dobro i pobijediti. U ovom momentu, nije mi bitno 5 ili 50, bitna mi je pobjeda.” – najavio je utakmicu protiv Pule Ivanković.

Sljedeću utakmicu MEL-a Novi Zagreb igra u srijedu u 18 sati u Šopronu, protiv Uniqua Euroleasing Sopron, još jednog euroligaša, dok u subotu, 2.11.2013 u Trnsko dolazi Peac Pecs, ekipa koja zastupa boje Mađarske u Eurocupu.