Trojica naših igrača na NBA parketima

New York Knicksi (4-9) i Mario Hezonja dobili su težak zadatak na gostovanju u Torontu kod Raptorsa (12-1) koji još nemaju poraz u svojoj dvorani (omjer 7-0).  Za ovu utakmicu nisu mogli računati na Lancea Thomasa koji je operirao lijevo koljeno i vraća se na parkete za mjesec dana. S obzirom na to mogli smo očekivati i poneku minutu više za mladog Dubrovčanina. Raptorsi nemaju bitnijih izostanaka i u odličnoj su formi (5 pobjeda za redom) ušli u novu sezonu. Dolaskom ofanzivnog trenera Nicka Nursea i dodatkom elitnog igrača u Kawhiju Leonardu, Toronto je postao jedan od glavnih favorita za osvajanje naslova u istočnoj konferenciji i jedan od glavnih izazivača Warriorsima za titulu. Uspjeli su Knicksi izdržati do druge četvrtine i ulaska igrača s klupe (rezultat je nakon prve bio 25:25) i tu se Toronto odvojio za +11 (64:53) na poluvremenu. Pojačali su domaćini nivo igre u trećoj (posebno Pascal Siakam koji je u tom periodu ubacio 14 poena) i bez problema prelomili utakmicu. Na kraju je rezultat glasio 128:112, a Knicksima nije pomoglo ni to što su imali malo manje izgubljenih lopti (15-14 za Toronto), ali i više ukradenih (8-12) i blokada (4-6) nego Raptorsi. Izvukao ih je vrlo dobar šut za tricu (14/35 za 40%) dok su Knicksi ostali na blijedih 27% (6/22). Već spomenuti Siakam predvodio je domaće s 23 poena i 3 skoka dok je Jonas Valančiunas ostvario double-double s 19 poena i 10 skokova za samo 21 minutu na terenu. Kod gostiju, Hezonja je odigrao vrlo dobru utakmicu ulazeći s klupe. Za 22 minute upisao je 13 poena (šut 6/8, dvica 6/8, slobodna 1/1) uz 5 obrambenih skokova, 1 dodavanje i 3 izgubljene lopte. U zadnjih pet utakmica na prosjeku je od 10 poena, 4,4 skoka i 1,2 asistencije uz 47% šuta iz igre i ispodprosječnih 30% za tricu za nešto više od 20 minuta. Tim Hardaway Jr. završio je utakmicu kao najbolji strijelac gostiju s 27 poena i 4 skoka, a još jedan double-double s klupe upisao je Enes Kanter (15 poena i 15 skokova). Iduću utakmicu New York igra noćas u svojoj dvorani protiv Orlando Magica u pola 2 ujutro po našem vremenu. Raptorsi će za 2 dana ugostiti New Orleans Pelicanse.

Dvoboj dva fenjeraša istočne konferencije između domaćih Chicago Bullsa (4-9) i Cleveland Cavaliersa (1-11) nije prošao bez uzbuđenja te je utakmica odlučena u posljednjim trenucima kada mladi razigravač Cavsa Collin Sexton pri rezultatu 98:99 ne uspijeva pogoditi šut za pobjedu, već ga blokira Jabari Parker i utakmica završava s upravo tim rezultatom 98:99. Cavsima je ovo 5 poraz u nizu iako igraju cijelo vrijeme bez najboljeg igrača Kevina Lovea koji bi se trebao vratiti kroz minimalno 6 tjedana. Nije im pomoglo ni to što su uzeli više skokova od Bullsa (38-53 za Cleveland), niti odlična partija rookijea Sextona koji se zaustavio na 20 poena uz 4 skoka i 3 dodavanja, a uz njega sjajan je bio i Tristan Thompson double-doubleom od 22 poena i 12 skokova). Ante Žižić ulazio je s klupe uglavnom kao zamjena za Thompsona upisavši 14 minuta i za to vrijeme je ubacio 4 poena (šut 2/4, 2/4 dvice) uz 4 skoka, blokadu i 4 izgubljene lopte. Nadamo se više minuta za Žižića, pogotovo kako se tijekom sezone mijenja kontekst i Cleveland bude imao sve manje i manje šansi za najavljivano doigravanje (već su im sada šanse svedene na minimum). Spominju se i moguće razmjene tijekom sezone te će biti zabavno pratiti događanja u državi Ohio nakon odlaska Jamesa. Za Chicago je ponovno najbolji bio Zach LaVine s 24 poena, 8 skokova i 5 dodavanja i iz utakmice u utakmicu potvrđuje fantastičnu formu. Trenutno se nalazi na 4. mjestu najboljih strijelaca ove sezone s prosječno 27.2 poena po utakmici (iza njega su recimo Kevin Durant i Damian Lillard). Uz LaVinea, rookie Wendell Carter Jr. upisao je 15 poena, 5 skokova i 3 blokade. Bullsi, nakon ove utakmice, u svojoj dvorani dočekuju Dallas Maverickse, dok će Cavsi također igrati doma protiv Charlotte Hornetsa.

Zadnju utakmicu sinoć odigrali su, u svojoj dvorani, Sacramento Kingsi (7-6) protiv Los Angeles Lakersa (6-6). Na kraju su domaćini morali prihvatiti poraz 101:86, umorni nakon druge utakmice u dva dana (Lakersi su imali tri dana odmora). LeBron i društvo praktički od početka utakmice nisu ispuštali vodstvo i uspjeli su bez drame privesti utakmicu kraju. Čak 19 izgubljenih lopti Sacramenta uz samo 11 asistencija dovoljno govori koliko im je nedostajalo koncentracije. James se zaustavio na 25 poena uz 7 skokova dok je Ingram dodao 12 i 8 skokova. Ivica Zubac ubilježio je nastup i za samo 2 minute upisao je 2 skoka uz 2 promašena šuta. Kod Sacramenta De’Aron Fox najbolji s 21 poenom i 7 skokova, a drugi ovogodišnji pick Marvin Bagley III dodao je 13 poena. Sacramento za dva dana dočekuje San Antonio Spurse, dok će Lakersi noćas ponovno u akciju kada na svojem terenu dočekuju Atlantu Hawkse.