Turska: Galatasaray i dalje bez poraza, Efes uvjerljiv

U šestom kolu turskog prvenstva uvjerljive pobjede ubilježili su košarkaši Galatasaraya i Anadolu Efesa, Fenerbahče je ubilježio domaći trijumf nad Tofasom, dok je Bešiktaš poražen na neugodnom gostovanju kod Banvita. Prvu pobjedu ove sezone ubilježio je Mersin i to na gostujućem terenu Hacettepea.

U subotu su odigrane četiri utakmice. Uvjerljivu pobjedu ubilježio je Galatasaray, s 90:66 stradao je TED Kolejliler. Najbolji u redovima Galate bio je srpski reprezentativac Milan Mačvan s double-double učinkom od 22 poena i 10 skokova. Bila je to šesta pobjeda momčadi trenera Ergina Atamana u isto toliko utakmica, koji svoje protivnike ispraćuju s parketa s prosječnih 20 poena razlike.

Košarkaši Mersina u subotu su došli do svojeg premijernog ovosezonskog slavlja. Žrtva je bila momčad Hacettepe Universityja, a konačni rezultat glasio je 72:76 u korist gostiju. Do pobjede su ih s po 20 koševa predvodili David Holston i Ali Karadeniz.

U preostalim subotnjim utakmicama Erdemir je uz 24 koša Hendersona s minimalnih 74:75 slavio na gostovanju u Antalyi, dok je momčad Pinar Karsiyake nastavila s dobrim igrama pobjedom 74:87 kod Gaziantepa, a istaknuo se Bobby Dixon s 22 poena i 6 uspješnih dodavanja.

U dvoboju klubova za koje nastupaju hrvatski košarkaši, Fenerbahče Bojana Bogdanovića bio je uspješniji od Tofasa Tome Ružića. David Andersen ubilježio je 15 koševa i sedam uhvaćenih lopti u pobjedi 74:66, a Bojan Bogdanović bio je drugi strijelac Fenera s 12 poena, čemu je pridodao četiri skoka, tri ukradene lopte i jednu asistenciju, ali uz loš šut iz igre (4/11). Konkurenciju u šutu mladi je Mostarac imao u Ružiću na suparničkoj strani. Zadarski je centar iz igre šutirao šest puta, ubacivši jednom za dva, što su mu bili jedini poeni na utakmici. Svome je učinku pridodao četiri skoka, dva asista i osvojenu loptu.

Jedino iznenađenje kola kreirali su igrači Banvita, koji su na svom terenu bili bolji od euroligaša Bešiktaša. Vrlo dobro odigrane druga i četvrta četvrtina bile su im dovoljne za pobjedu 79:69, do koje ih je vodio Kenan Bajramović sa 17 poena i sedam uhvaćenih lopti, dok crno-bijelima nije pomogla ni odlična predstava Patricka Christophera koji je stavio 25 koševa. Damir Markota pružio je solidnu partiju u porazu svoje momčadi, ubacivši 12 poena uz pet skokova i blokadu.

Nedjelja je zaključena utakmicom Aliage i Olin Edirnea, koja je odlučena tek u produžecima. Završilo je pobjedom domaćih 85:80, a Preston Shumpert s 19 kod Aliage i Mahmet Yagmur s 22 ubačaja za Olin Edirne bili su najučinkovitiji igrači svojih momčadi.

Današnjom utakmicom Turk Telekoma i Anadolu Efesa zaključeno je šesto kolo, a gosti su odnijeli uvjerljivu pobjedu 57:96. Duško Savanović ubacio je 16, a Jordan Farmar dodao 14 kod pobjednika, dok su s po 14 poena kod domaćih prednjačili Ceyhun Altay i Miha Zupan. Drago Pašalić je kod Turk Telekoma ubacio 10 koševa, čemu je pridodao i pet skokova, asistenciju i blokadu, dok se Stanko Barać još uvijek oporavlja od ozljede.

Rezultati TBL-a, 6. kolo

Galatasaray – TED Kolejliler 90:66
(Mačvan 22 p, 10 sk, Arslan 18 p, Gordon 12 p, 8 as; Penney 18 p, Yucel 10 p, 13 sk)

Hacettepe – Mersin 72:76
(Eldridge 15 p, 6 as, Besok 15 p; Karadeniz 20 p, 7 sk, Holston 20 p)

Antalya – Erdemir 74:75
(Theodore 18 p, 6 as, Lewis 16 p; Henderson 24 p, Marshall 16 p)

Gaziantep – Pinar Karsiyaka 74:87
(Akpinar 22 p, Rhodes 17 p, 15 sk; Dixon 22 p, 6 as, Buker 17 p)

Fenerbahce – Tofas 74:66
(Andersen 15 p, 7 sk, Bogdanović 12 p; Heytvelt 12 p, 9 sk)

Banvit BK – Besiktas 79:69
(Bajramović 16 p, 7 sk, Davis 15 p; Christopher 25 p)

Aliaga Petkim – Olin Edirne 85:80 p
(Shumpert 19 p, Goerkem 17 p, 7 sk, Francis 16 p, 11 sk; Yagmur 22 p, Jelinek 18 p)

Turk Telekom – Anadolu Efes 57:96
(Altay 14 p, Zupan 14 p; Savanović 16 p, Farmar 14 p)

Hrvatski igrači u TBL ligi

Stanko Barać – nije nastupio zbog ozlijede

Bojan Bogdanović – 35 minuta, 12 poena, 4 skoka, 1 asistencija, 3 osvojene lopte, valorizacija 10

Saša Čuić – nije bio u sastavu

Damir Markota – 18 minuta, 12 poena, 5 skokova, 1 blokada, valorizacija 13

Drago Pašalić – 25 minuta, 10 poena, 5 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, valorizacija 2

Tomislav Ružić – 15 minuta, 2 poena, 4 skoka, 2 asistencije, 1 osvojena lopta, valorizacija 3