Turska liga: Galatasaray ostao sam na vrhu

Utakmicama petog kola nastavljeno je natjecanje u turskom prvenstvu. Na vrhu ljestvice se sa svih pet pobjeda izdvojio Galatasaray, a slijede ga četiri momčadi s po četiri pobjede, dok je na samome začelju ekipa Mersina koja još uvijek ne zna za pobjedu.

Kolo se i ovoga puta protegnulo na tri dana, a subotnjom matinejom otvorili su ga košarkaši Erdemispora i Galatasaraya. Igrači Galate dominirali su cijelim susretom, zabivši čak 52 od svojih 85 poena unutar reketa. Predvodili su ih Hawkins s 21 i Dagli s 15 koševa, dok je kod domaćina Sean Marshall ubacio 21 poen.

U dvoboju hrvatskih centara Drago Pašalić bio je uspješniji od Tomislava Ružića, kako individualno tako i momčadski. Upravo je Pašalić s 15 koševa predvodio Turk Telekom do tijesne 66:67 pobjede kod Tofasa, za koje je Altintig ubacio 18 poena, a Ružić dodao devet uz pet skokova, dvije osvojene lopte i jednu blokadu. Pašalić je svom učinku pridodao tri skoka, asistenciju i blokadu.

U preostalim subotnjim utakmicama Olin Edirne je predvođen sa 16 poena Yagmura s 83:65 bio bolji od Antalye, dok je TED Kolejliler s double-double učincima Jove Stanojevića (18 poena, 10 skokova) i Nedima Yucela (16 ubačaja, 15 dohvaćenih lopti) svladao slabašni Hacettepe sa 84:60.

U nedjelju je svoj prvi poraz ubilježila momčad Fenerbahčea. Bolji od njih rezultatom 72:66 bili su košarkaši Pinar Karsiyake, dosadašnje najugodnije iznenađenje prvenstva. Do pobjede ih je s 18 poena predvodio Nigerijac Alade Aminu, dok Feneru nije pomoglo ni 20 ubačaja Omera Onana. Bojan Bogdanović je u porazu svoje momčadi sudjelovao sa šest poena, skokom i asistencijom za 15 minuta provedenih u igri.

Bešiktaš je s 83:69 ispratio goste iz Gaziantepa. Crno-bijele je do pobjede s 15 poena vodio Christopher, a Damir Markota je odigrao solidnu all-round utakmicu u koju je ugradio šest poena i po pet skokova i asista. Kod gostiju je 19 koševa ubacio Rhodes.

Davis s 15 i Mejia s 12 poena predvodili su Banvit do 71:60 pobjede nad fenjerašem Mersinom, za koju je Karadeniz ubacio 18 uz veliku potrošnju lopte.

Kolo su ponovo zaključili košarkaši Anadolu Efesa, ovog puta domaćom pobjedom nad Aliagom. Do konačnih 83:67 ih je s 21 ubačajem predvodio Slovenac Saša Vujačić, dok je poen manje kod gostiju ubacio Lionel Chalmers.

Tursko prvenstvo, 5. kolo

Erdemir – Galatasaray 62:85
(Marshall 21 p; Hawkins 17 p, Dagli 14 p)

Tofas – Turk Telekom 66:67
(Altintig 18 p; Pašalić 15 p, Altay 12 p, 6 sk)

Olin Edirne – Antalya 83:65
(Yagmur 16 p, Jelinek 12 p; Lewis 19 p)

TED Kolejliler – Hacettepe 84:60
(Stanojević 18 p, 10 sk, Yucel 16 p, 15 sk, Penney 15 p; Bennerman 16 p)

Pinar Karsiyaka – Fenerbahce 72:66
(Aminu 18 p, Diebler 12 p, 7 sk; Onan 20 p)

Besiktas – Gaziantep 83:69
(Christopher 15 p, Bersek 13 p, Vidmar 12 p; Rhodes 19 p)

Banvit BK – Mersin 71:60
(Davis 15 p, Mejia 12 p, 11 sk, 7 as; Karadeniz 18 p, Sneed 11 p, 13 sk)

Anadolu Efes – Aliaga Petkim 83:67
(Vujačić 21 p, Gonlum 17 p, Tunceri 12 p, 5 as; Chalmers 20 p)

Hrvatski igrači u TBL ligi

Stanko Barać nije nastupio zbog ozlijede

Bojan Bogdanović 15 minuta, 6 poena, 1 skok, 1 asistencija, valorizacija 4

Saša Čuić nije bio u sastavu

Damir Markota 22 minute, 6 poena, 5 skokova, 5 asistencija, valorizacija 9

Drago Pašalić 30 minuta, 15 poena, 3 skoka, 1 asistencija, 1 blokada, valorizacija 8

Tomislav Ružić 22 minute, 9 poena, 5 skokova, 2 osvojene lopte, 1 blokada, valorizacija 6