Unicaja šokirala CSKA, Siena i dalje neporažena

Jučer je kompletirano peto kolo TOP 16 Eurolige. Odigrane su preostale četiri utakmice, a najzanimljivija utakmica odigrala se u Moskvi gdje je ruski prvak CSKA doživio prvi poraz u ovom dijelu natjecanja od španjolske Unicaje iz Malage koju vodi naš trener Jasmin Repeša.

U prvoj utakmici na rasporedu, Unicaja je pobijedila CSKA 94:81, tako je Unicaja nanijela prvi poraz ruskom prvaku. Unicaju je predvodio Marcus Williams koji je osobnim rekordom sezone od 28 koševa, pridodao je još 3 skoka i 4 asistencije za 32 minute provedene na parketu.

Vrlo važnu ulogu su imala i dvojica hrvatskih reprezentativaca Krunoslav Simon je za 31 minutu provedenu na parketu zabilježio 14 poena pri tome je za tri poena gađao 4 od 8 te pridodao 3 skoka, 5 asistencija i 1 ukradenu loptu, a Luka Žorić je ubacio 12 koševa uze 4 skoka i 1 asistenciju.

Kod domaćina najbolju utakmicu odigrao je bivši centar Boston Celticsa Nenad Kristić koji je za 30 minuta na parketu ubacio 23 koša i tome pridodao još i 6 skokova. Kod moskovljana još su se istaknuli Miloš Teodosić, koji je u porazu svoje momčadi zabilježio 17 koševa i 8 asistencija, te Viktor Khryapa koji je ubacio 15 koševa te zabilježio još 5 skokova i 6 asistencija.

Jasmin Repeša je nakon teške, ali zaslužene pobjede izjavio: “Ovo je stvarno velika i važna pobjeda za nas. Prije ove utakmice imali smo sedam poraza zaredom, ali smo vjerovali kako ćemo se vratiti na pobjedničke putove. Naporno smo trenirali i shvatili da smo gubili radi nesreće, umora, putovanja i takvih stvari. Bili smo među najboljim šuterima trica i imali smo najviše skokova po utakmicu u euroligi, ali izgubili smo samopouzdanje nakon 6 uzastopnih poraza. Imali smo posebne treninge na kojima smo samo šutirali i to se pokazalo kao ključna stvar u vraćanju samopouzdanja.”

Ettore Messina, trener na suprotnoj strani, osvrnuo se na lošu igru svoje ekipe, ali i na odličnog Krunoslava Simona.

“Ja sam kriv za ovaj poraz jer nisam mentalno pripremio svoju ekipu. Jasno je da kada cijela ekipa ne može igrati na dobro razini, trener mora preuzeti odgovornost. Želio bih čestitati Unicaji koja je igrala agresivno, a posebno bi pohvalio Simona i Williamsa koji su odigrali odličnu utakmicu.”

Nakon tri uzastopna poraza u TOP 16 Eurolige, ovom pobjedom Unicaja se nalazi na petom mjestu s omjerom od dvije pobjede i dva poraza te u idućem kolu dočekuje Anadolu Efes Istanbul, dok CSKA prvim porazom u ovom dijelu natjecanja iduće kolo putuje na gostovanje kod Real Madrida koji je trenutačno bez poraza u grupi E.

Vrlo neizvjesna utakmica odigrala se u Turskoj gdje je domaćin Anadolu Efes pobijedio Žalgiris Kaunas. Dobra obrana Efesa rezultirala je vodstvom od 7:0 na početku utakmice gdje Žalgiris nije zabio u prvih pet minuta utakmice. Na poluvrijeme se otišlo sa rezultatom 27:23.

Efes je zadržao svoju prednost sve do četvrte četvrtine kad Žalgirs radi seriju od 15:2 te prelazi u vodstvo (49:43) četiri minute do kraja. Savanović, koji je u prve tri četvrtine ima jedan ubačaj od 12 pokušaja, zabija vrlo važnu tricu i vrlo agresivno obranom Efes radi 10:0 te do kraja pobjeđuje sa rezultatom 56:52

Kod Efesa su se najviše istaknuli Joshua Shipp, 11 poena, 2 skoka i 2 ukradene lopte, Jamon-Alfred Lucas, 10 koševa uz 8 skokova, 5 asistencija i 3 ukradene lopte.

Kod gostiju je Mindaugas Kuzminskas ubilježio 10 koševa, 7 asistencija, dok je vrlo dobru utakmicu odigrao Marko Popović zabivši 7 koševa, 2 skoka i 3 asistencije za 23 minute provedene na parketu, također Mario Delaš odigrao je 13 minuta na gostovanju u Turskoj upisavši 2 koša , 1 asistenciju i 1 ukradenu loptu.

Poraz svoje momčadi prokomentirao je i Marko Popović: “Glavni razlog zbog kojeg smo izgubili je naš slab učinak pod košem i učinak za tri poena. Unatoč slabom šutiranju, imali smo priliku pobijediti u posljednjoj četvriti, ali tri trice zaredom su jednostavno bili previše. Čestitke Anadolu Efesu i nadam se da ćemo mi pronaći našu pobjedničku formu uskoro.”

Efesu je ovo četvrta uzastopna pobjede te se sada izjednačio sa CSKA-om s omjerom od četiri pobjede i jednog poraza te u idućem kolu putuje na gostovanje u Malagu , gdje ih dočekuje teško gostovanje probuđene Unicaje. Žalgiris su je ovo treća uzastopna izgubljena utakmica te s omjerom od jedne pobjede i četiri poraza u idućem kolu dočekuju berlinsku Albu.

Real Madrid je na vrlo teškom gostovanju ostvario još jednu pobjedu u drugom dijelu natejcanja pobijedivši Panathinaikos 58:54. Panathinaikos koji je imao podršku od 20 tisuća navijača vrlo dobro otvara utakmicu te u nastavku dolazi do prednosti od 14 koševa. Real je 34 minute lovio rezultat i konačno serijom od 10:0 prelazi u vodstvo te pobjeđuje u utakmici.

U dresu kraljevskog kluba nastupio je bivši cedevitaš i hrvatski reprezentativac Dontaye Draper koji je u 22 minute zabilježio 4 koša, 5 skokova te 2 ukradene lopte. Roko Ukić je za Panathinaikos proveo 24 minute na parketu i upisao 8 koševa, 5 skokova, 1 asistenciju te 1 ukradenu loptu. Kod Panathinaikosa još moramo spomenuti Dimitrisa Diamantidisa koji je upisao 3 koša, 7 skokova, 6 asistencija i 4 ukradene lopte.

Real Madrid je trenutačno vodeća momčad skupine E TOP 16 Eurolige s ukupno pet pobjeda, dok je grčki predstavnik trenutačno četvrti s omjerom od tri pobjede i dva poraza.

U zadnjoj utakmici večeri u grupi F sastali su se Montepaschi Siena i Bešiktaš. Montepaschi je ostao neporažen u grupi F pobijedivši 63:57.

Domaćini su kontrolirali prvo poluvrijeme gdje njihova prednost u par navrata bila 14 koševa razlike. U trećoj četvrtini Bešiktaš radi seriju od 11:0 te dolazi u vodstvo (43:45). U zadnjih deset minuta momčad iz Siene uspjela je čvrstom i agresivnom obranom, te predvođeni Bobbyjem Brownom i Viktorom Sanikidzeom, okrenuti rezultat u svoju koristi te na kraju pobijediti.

Kod domaćina već spomenuti Bobby Brown upisao je 13 koševa, 3 skoka i 4 asistencije, dok je Viktor Sanikidze upisao 14 koševa i 5 skokova za 22 minute provedene na parketu. Kod gostiju je naš reprezentativac Damir Markota upisao 12 poena (šuta za tri 2/3), 8 skokova i 1 asistenciju.

Također vrlo dobru utakmicu su odigrali Curtis Jerrells (16 poena, 5 skokova i 3 asistencije) i Gašper Vidmar (14 poena i 6 asistencija), no to nije bilo dovoljno da se pobjedi trenutačno vodeća momčad skupine F.

Bešiktaš s najlošijim omjerom u grupi od pet poraza u pet utakmica u idućem kolu dočekuje Maccabi, dok Siena ide na vrlo teško gostovanje u Barcelonu.