Unics i Le Mans izborili polufinale euroligaških kvalifikacija

Nakon večerašnjih susreta kvalifikacija za Euroligu poznata su sva četiri polufinalista ovog turnira. Nymburku i domaćinu Cantuu tamo su se pridružili Unics iz Kazana i Le Mans, koji su svladali Ulm, odnosno Donetsk.

Unics Kazan – ratiopharm Ulm 91:73 (24:14, 13:17, 36:22, 18:20)

Unics Kazan: Lyday 21, Vougioukas 18, Chatman 15, Sergeev 9, Kaimakoglou 9, Eidson 8, Veremeenko 7 (9 sk), Zamanskiy 4.

ratipharm Ulm: Bryant 17, Ray 17, Guenther 11, Esterkamp 9, Watts 8 (8 sk), Nankivil 5, Schwethelm 3, Theis 2, Jeter 1

Prva utakmica drugog dana kvalifikacija za najjače europsko klupsko košarkaško natjecanje donijelo je dvoboj ruskog Unicsa iz Kazana i njemačkog ratiopharm Ulma. Rusi, u čijem sastavu nije bilo ozlijeđenog Marka Banića, potvrdili su status favorita, te ubilježili pobjedu 91:73.

Već od samog početka utakmice, košarkaši Unicsa postavili su se autoritativno i odmah potvrdili status velikog favorita u ovoj utakmici.  Na koncu prve četvrtine prednost je već bila dvoznamenkasta (24:14), a već nakon četiri minute igre u drugoj četvrtini prednost Rusa je visokih +19 (35:16). Idućih pet minuta igrači Unicsa nisu uspjeli poentirati, te je Ulm serijom 15:0 uspio smanjiti na 35:31, a na poluvrijeme se odlazi vodstvom Rusa 37:31.

Međutim, u nastavak su igrači trenera Ace Petrovića ušli koncentriraniji nego u što su završili prošli period igre, te nakon polovice igre u trećoj četvrtini ponovno došli do dvoznamenkaste prednosti (53:42), koju su do kraja dionice povećali na visokih +20 (73:53).

Posljednja četvrtina bila je na kraju čista formalnost. Košarkaši Unicsa održavali su svoju visoku prednost, ne dopustivši ekipi Ulma da još jednom zaprijeti, te mirno priveli utakmicu kraju za konačnih 91:73. Kod pobjednika najviše su se istaknuli Lyday s 21 poenom, te Vougioukas s 18 i Chatman s 15 poena, dok su se kod poražene momčadi više od ostalih istaknuli Ray i Bryant s po 17 poena.

Le Mans Sarthe – BC Donetsk 61:55 (13:19, 22:12, 13:16, 13:8)

Le Mans Sarthe: Long 14, El-Amin 12, Koffi 12, Sy 10, Batista 7, Kahudi 3, Issa 2, Victor 1

BC Donetsk: Perkins 15, Stojanovski 11, Curry 10, Pustozvonov 5, Gliebov 4, Songaila 4, Fischer 2, Ivanov 2, Radenović 2

Posljednju utakmicu prvog kruga kvalifikacija za Euroligu odigrali su francuski Le Mans Sarthe, te ukrajinski prvak BC Donetsk. U utakmici s ukupno čak 33 izgubljene lopte, te kombiniranim šutem za tri poena od tek 19 posto, bolje su se snašli košarkaši Le Mansa i izborili pobjedu vrijednu polufinala.

Utakmica je započela grčevito. Toj je situaciji zasigurno zaslužna bila važnost utakmice, a valja spomenuti da je prva trica uopće na utakmici postignuta tek minutu i pol prije kraja prve dionice. Nešto bolje su se tu snašli iskusniji košarkaši Donetska, te na koncu prve četvrtine vodili s 13:19.

Francuzi bolje otvaraju drugu četvrtinu, te serijom 9:1 prelaze u vodstvo 22:20, a svoj prvi koš iz igre u ovoj dionici Ukrajinci su postigli tek nakon gotovo šest minuta igre. Do kraja četvrtine Le Mans je održao svoju prednost, te se na veliki odmor otišlo njihovim vodstvom 35:31.

S nervoznom igrom nastavilo se i u drugom poluvremenu, a rezultat toga su brojni prekršaji, te izgubljene lopte. Ekipe su se stalno izmjenjivale u vodstvu, ali nijedna strana nije uspjela ostvariti vodstvo veće od četiri poena razlike. Konačnih 48:47 za kraj četvrtine postavio je prošlogodišnji Cibos Khalid El-Amin tricom sa zvukom sirene.

Ništa se nije promijenilo ni u posljednjoj dionici, do posljednje dvije minute postignuto je ukupno tek deset poena, a tada Long tricom s istekom napada postavlja +8 za Le Mans, najviše vodstvo bilo koje ekipe na utakmici. Do kraja utakmice igrači francuske momčadi nisu dozvolili novi preokret, te su na kraju zasluženo slavili s 61:55.

Kod Le Mansa je najefikasniji bio Long sa 14 poena, a pratili su ga El-Amin i Koffi s po 12 ubačaja, dok je u redovima Donetska najučinkovitiji bio Doron Perkins s 15 poena.

U sutrašnjim polufinalnim susretima sastaju se Nymburk i Cantu (18 sati), te Unics i Le Mans (20.45).