Veliki preokret Hrvatske za prvu pobjedu na U-18 EP

Hrvatska reprezentacija upisala je prvu pobjedu na U-18 Europskom prvenstvu. Nakon tijesne završnice bolji su bili od vršnjaka iz Bosne i Hercegovine rezultatom 77:76 napravivši tako veliki korak prema ulasku u drugi krug natjecanja.

Prve dvije četvrtine izgledale su poput reprize utakmice s Grčkom dan ranije. Puno su griješili naši mladići, posebice u vođenju i dodavanju lopte što je rezultiralo sa 16 izgubljenih lopti do poluvremena koje su juniori Bosne i Hercegovine pretvorili u 19 koševa. Na poluvrijeme su naši susjedi otišli s prednošću od 18 koševa te je sve “mirisalo” na još jedan uvjerljiv poraz naše reprezentacije.

Niti početak drugog poluvremena nije pružio ništa novoga. Bosna i Hercegovina je nakon minutu i pol igre u trećoj četvrtini imala svoju najveću prednost na utakmici +24 (54:30), no ubrzo Hrvatska napokon počinje igrati uspješniju igru i odgovara serijom 6:0. Enes Memić polaganjem za 56:36 na kratko prekida niz Hrvatske, ali već u idućem napadu Domagoj Proleta zabija tricu nakon koje Ivica Zubac i Karlo Mikšić iznuđuju koš plus faul i dovode Hrvatsku -11 (45:56).

Uspjela je selekcija Bosne i Hercegovine malo konsolidirati redove do kraja četvrtine, ali Hrvatska nastavlja s dobrim igrama i u odlučujućoj četvrtini. Već nakon tri minute približavaju se na -3 prije nego što BiH odlazi na pet koševa razlike. Održavali su prednost od pet do sedam poena par minuta sve dok Zubac i Roko Badžim nisu napravili seriju 6:0 kojom su približili Hrvatsku na minimalnih -1 (71:72).

Mikšić na ulasku u posljednje dvije minute postiže slobodno bacanje za poravnanje rezultata, ali se naši susjedi ne daju i usprkos dva promašena šuta postižu koš i vraćaju se u prednost (74:72). Lovro Buljević odmah odgovara tricom za prvo vodstvo Hrvatske na utakmici, no Amar Gegić iz slobodnih bacanja 20-ak sekundi kasnije prebacuje rezultatsku inicijativu na stranu Bosne i Hercegovine.

Zadnjih 52 sekundi utakmice odigrane su u potpunom egalu. Bruno Skokna promašuje šut za vodstvo, dok Ibrahim Durmo s druge strane poklanja loptu našim mladićima nakon što mu je ispala iz ruke u pokušaju dizanja na šut 20 sekundi prije kraja.

Darko Kunce, izbornik naše reprezentacije, poziva minutu odmora kako bi dogovorio zadnji napad za moguću pobjedu te u igru ubacuje Mikšića koji igra ključnu ulogu u tom napadu. Brzo se Mikšić našao sam na trici u desnom kutu no Fahrudin Manjgafić uspijeva brzo zatvoriti taj pokušaj i blokirati Mikšića koji lovi odbijanac i dodaje pod koš za Zubca što ovaj pretvara u odlučujuće poene. Bosna i Hercegovina imala je sedam sekundi za posljednji napad, ali ga srećom nisu iskoristili pa je tako naša juniorska reprezentacija upisala veliku pobjedu u drugom kolu Eurobasketa.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Cibonin dvojac, Zubac, 15 koševa i 13 skokova, i Skokna, 13 koševa i 5 asistencija. Badžim je upisao 12 koševa, 7 skokova i 4 asistencije, a Buljević je bio posljednji dvoznamenkasti s 10 koševa.

S druge strane najraspoloženiji je bio Memić s 20 koševa, no zbog pet osobnih pogrešaka morao je utakmicu završiti prije isteka četvrte četvrtine.

Danas se igra posljednje kolo prve faze U-18 Eurobasketa. Hrvatska u 18 sati igra protiv reprezentacije Litve koja je jučer pobijedila Grčku i sada s dvije pobjede drži prvo mjesto naše skupine.

U-18 Hrvatska – U-18 BiH 77:76 (11:24; 29:47; 52:62)

U-18 Hrvatska: B. Skokna 13, M. Kalajžić 9, R. Badžim 12, F. Kalpić 0, K. Mikšić 8, L. Buljević 10, D. Proleta 6, I. Zubac 15, D. Vrkić 4.

U-18 Bosna i Hercegovina: D. Aleksić 7, I. Durmo 0, E. Atić 14, A. Gegić 7, N. Djedović 5, F. Manjgafić 10, E. Memić 20, A. Penava 11, A. Pirić 2.