VTB liga: Žalgiris slavio protiv CSKA

Odigrano je i četvrto kolo u jednoj od najjačih liga Europe, VTB ligi. Igrana su i dva derbija, a od hrvatskih igrača vrijedi izdvojiti odličnu partiju Zorana Planinića u porazu Khimkija kod Spartaka.

Skupina A

U skupini A vidjeli smo dva domaća i dva gostujuća slavlja.

Derbi kola u ovoj grupi odigrali su Spartak iz St. Petersburga i Khimki. Igrači Jurija Zdovca potvrdili su svoju visoku formu i dobar rad slavljem 74:69 nad jakim gostima te tako ostali jedina neporažena momčad skupine A. Iako su domaćini imali i +15, Khimki se nije predavao i uspio se vratiti, ali je na kraju Spartak ipak zasluženo slavio. Vladimir Dragičević predvodio je domaćine ka važnoj pobjedi s 20 poena uz 9 skokova, dok je Vasily Zavoruev dodao 14 uz 5 asistencija. Za Khimki je Kelvin Rivers bio najefikasniji pojedinac sa 16, a naš Zoran Planinić je također imao zapaženu ulogu. Za 31 minutu na parketu je postigao 13 koševa uz 7 asista i 3 skoka te 1 izgubljenom loptom, ali i 5 učinjenih prekršaja. Krešimir Lončar nije imao svoju večer. Za 16 minuta provedenih na parketu nije se upisao u strijelce, a imao je 2 skoka i jednu ukradenu loptu.

Unics je u Kazanu upisao rutiniranu pobjedu protiv Kaleva. Već nakon prve četvrtine Estonci su bili u minusu 21 poen. Unics je vodio i +27, a na kraju su gosti ipak uspjeli ublažiti poraz te je završilo 86:72. Terrell Lyday vodio je Ruse ka pobjedi s 23 poena uz 8 skokova, a odličan je bio i Chuck Eidson s 18 poena, 7 skokova i 4 asista. Za goste je Keith McLeod postigao 20, a Bamba Fall 15 koševa uz 8 skokova. Marko Banić ponovno nije nastupio zbog ozljede.

Turow i nakon četvrtog kola ne zna za pobjedu. Na domaćem terenu su u vrlo izjednačenoj utakmici poraženi od momčadi Krasnye Krylia rezultatom 74:76.  Tautydas Lydeka (15 poena) i Evgeny Kolesnikov (14 poena) predvodili su goste do druge pobjede, dok su kod Poljaka najbolji bili Aaron Cel a 19 poena i  7 skokova te Michal Chylinski s 14 poena. Ivan Opačak je za Turow za 28 minuta postigao 9 koševa, a tome je dodao po 1 skok i ukradenu loptu.

Azovmash je ove sezone u jako lošoj formi. To potvrđuje samo jedna pobjeda iz četiri susreta, a ovaj vikend stradali su na domaćem parketu protiv Donetska sa 68:75. Gosti su riješili pitanje pobjednika zahvaljujući odličnoj posljednoj četvrtini u kojoj su primili samo 10 poena, a zabili čak 25. Najefikasniji u njihovim redovima bili su Ramel Curry s 27 koševa, a bivši NBA igrač Darius Songaila je zabio 25 uz 6 ukradenih lopti. Za Azovmash je Lynn Greer ubacio 12, a Manny Harris i Tadija Dragičević su dodali po 11.

Podsjetimo, Astana i Lietuvos Rytas našeg Leona Radoševića svoju su utakmicu četvrtog kola odigrali još 2. listopada. Slavili su Kazahstanci rezultatom 72:71, a o tome smo već pisali u izvještaju prvog kola.

Skupina A, 4. kolo:

Spartak – Khimki 74:69
(Dragičević 20, Zavoruev 14; Rivers 16, Planinić 13)

Unics – Kalev 86:72
(Lyday 23, Eidson 18; Mc Leod 20, Fall 15)

Turow – Krasnye Krylia 74:76
(Cel 19, Chylinski 14; Lydeka 15, Kolesnikov 14)

Azovmash – Donetsk 68:75
(Greer 12, Harris, Dragičević 11; Curry 27, Songaila 25)

Skupina B

Proteklog vikenda je u skupini B odigrano 5 utakmica, a bilježimo 3 pobjede domaćina te 2 gostujuće pobjede. Najviše je pažnje svakako privukla utakmica Žalgirisa i CSKA.

Pred prepunom Žalgiris Arenom(16.000 ljudi) je odigran pravi derbi dviju dosad neporaženih ekipa. U izravnom srazu pobjedu 76:66 su odnijeli domaći igrači vođeni sjajnom publikom te tako ostali neporaženi u službenim utakmicama ove sezone. Nakon besprijekornog skora od 3-0 u Euroligi isti su taj skor ostvarili i u VTB ligi. Juan Plaza je u prvom međusobnom srazu ove godine nadmudrio Ettorea Messinu. To najviše može zahvaliti izvrsnom Kšištofu Lavrinoviču koji je postigao 19 poena uz 8 skokova, a pomogao mu je Rimantas Kaukenas koji je dodao 12. Za Ruse je bivši igrač Žalgirisa Sonny Weems postigao 13, a srpski reprezentativac Nenad Krstić 11 poena uz 5 skokova. U redovima domaćina je Mario Delaš odigrao 11 minuta i to vrijeme iskoristio za po 1 poen, skok i izgubljenu loptu. Marko Popović je nakon izvanredne partije u Euroligi protiv Olympiakosa nažalost ovaj susret morao propustiti zbog bolesti, no Žalgiris je i bez njega slavio što je samo pokazatelj kako Plaza radi izvrstan posao i kakvu širinu klupe ima u svojoj ekipi.

Prošlogodišnji član ABA lige Nymburk je na domaćem parketu upisao drugu pobjedu svladavši litavski Neptunas 84:78 koji tako još nije okusio slast pobjede. Čehe je predvodio Lukas Palyza s 18 poena, a bivši igrač Vojvodine, Budućnosti, Hemofarma i Radničkog Miljan Pavković je dodao 15 uz 6 skokova i 5 asistencija. Kod gostiju su raspoloženi bili Deividas Gailius s 24 koša i 7 skokova te Rashaun Broadus s 18 koševa.

Ruski Triumph je u gostima kod Tsmoki Minska upisao laganu pobjedu 62:85 na krilima Yuvala Naimya (23 poena) i Sergeya Karaseva (16 poena i 6 skokova), a kod domaćina su bolji od ostalih bili Aleksander Fomin s 15 i Aliaksandr Kudrautsau s 12 poena.

Lokomotiv Kuban se digao nakon 2 startna poraza te ostvario 2 pobjede zaredom. Momci Evgenyja Pashutina u ovom su kolu slavili na teškom gostovanju kod Nizhny Novgoroda s 54:61 te im tako nanijeli prvi poraz u natjecanju. Maxim Sheleketo sa 17 poena i 7 skokova i prošlogodišnji član ”zelenih” iz Atene Nick Calathes s 12 poena i 7 skokova predvodili su Lokomotiv do druge pobjede, a za poražene je nekadašnji član Splita i Crvene Zvezde Filip Videnov postigao 13, dok su Primož Brezec i Vadim Panin zabili po 12 koševa.

Latvijska VEF Riga je upisala drugi poraz u nizu nakon dvije startne pobjede. Poraženi su na gostovanju kod Eniseya u Krasnoyarsku rezultatom 96:93 nakon produžetka. Iako su domaćini vodili i +17, a u posljednju četvrtinu čak ušli s plusom od 12 poena, to nije bilo dovoljno jer su Latvijci tu dionicu dobili sa 17:29 te utakmicu odveli u dodatnih 5 minuta. Ipak, u produžetku su domaćini bili pribraniji i koncentriraniji te su slavili. Gosti su zabili tricu koja je utakmicu trebala odvesti u drugi produžetak, no nakon sudačkog pregledavanja video snimke utvrđeno je da je lopta izbačena nakon što je vrijeme isteklo te je domaće slavlje moglo započeti. Bivši Zvezdaš Elmedin Kikanović predvodio je domaćine s 21 poenom, a veliku pomoć imao je u Petru Gubanovu koji je ubacio 16. Gostima nije bio dovoljan ni all-around učinak E.J.Rowlanda (23 poena, 8 skokova, 8 asista) kao niti 21 poen Kristapsa Janicenoksa.

Skupina B, 4. kolo:

Žalgiris – CSKA 76:66
(K. Lavrinovič 19, Kaukenas 12; Weems 13, Krstić 11)

Nymburk – Neptunas 84:78
(Palyza 18, Pavković 15; Gailius 24, Broadus 18)

Minsk – Triumph 62:85
(Fomin 15, Kudrautsau 12; Naimy 23, Karasev 16)

Nizhny Novgorod – Lokomotiv Kuban 54:61
(Videnov 13, Brezec, Panin 12; Sheleketo 17, Calathes 12)

Enisey – VEF Riga 96:93 (produžetak)
(Kikanović 21, Gubanov 16; Rowland 23, Janicenoks 21)

Hrvati u VTB ligi:

Zoran Planinić (Khimki) – 31 minuta, 13 poena, 2/4 za dva, 1/1 za tri, 6/8 slobodna bacanja, 7 asistencija, 3 skoka, 1 izgubljena lopta, 5 napravljenih prekršaja

Krešimir Lončar (Khimki) – 16 minuta, 0/3 za dva, 2 skoka, 1 ukradena lopta

Mario Delaš (Žalgiris) – 11 minuta, 1 poen, 1/2 slobodna bacanja, 1 skok, 1 izgubljena lopta