A2 Istok: Vukovar opet bolji od prvaka lige

Vukovarci su pobjedom u Belišću pokvarili promociju prvaka lige, Vinkovčani su pobijedili mlade Brokere, Požega je u neizvjesnoj završnici slavila protiv Županje, a Meteor je ipak igrao u Virovitici i došao do pobjede koja ih ostavlja u igri za treće mjesto.

Preostalo je još jedno kolo i pokoja zaostala utakmica, a po običaju na kraju sezone klubovi sve teže i teže zatvaraju financijsku konstrukciju i mač suspenzije im visi nad vratom.

Liga ipak ne spada na sedam klubova

Čini se da su ipak urodili apeli iz Virovitice i Povjerenik natjecanja nije i po drugi puta, zbog novčanih potraživanja, zabranio igranje igračima Roberta Fritza. Naime, Hrvatski košarkaški savez je preko Povjerenika natjecanja A2 istok suspendirao Viroviticu 1234 zbog novčanih dugovanja prema HKS-u. Tom odlukom Virovitičanima je onemogućeno igranje u prošlom kolu te je Olimp Inspekt upisao pobjedu od 20:0.

Uprava kluba je nakon sjednice iznijela svoj stav i poslala apel Hrvatskom košarkaškom savezu i Košarkaškom savezu Brodsko-posavske županije preko kojega se formalno vodi liga da razmisle o suspenziji i izbacivanju kluba iz lige prije njezinog samog kraja. Iz Virovitice naglašavaju da je klub do završetka sezone uvijek podmirivao financijske obveze, te da niti jednom nisu spomenuli da ne žele ili ne mogu organizirati redovno odigravanje kola. To im je u cilju, a nadaju se i Hrvatskom košarkaškom savezu, te Košarkaškom savezu Brodsko-posavske županije. Uprava kluba apelirala je na Savez da razmisli o postupku suspenzije Virovitice 1234, kluba koji je bio jedan od osnivača A2 lige Istok i njegova povlačenja iz natjecanja prije samog završetka sezone.

Zanimljivo je napomenuti da Županija čiji savez vodi ovo natjecanje ne participira niti s jednim klubom u A2, a boje amaterske košarke Brodsko-posavske županije brani u B ligi Rekord Tim iz malog Oriovca. Gledajući brojke, grad Đakovo daje više seniorskih, juniorskih ili kadetskih momčadi od cijele županije u kojoj ima neusporedivo više stanovnika i igrača. Kada bi se napravila daljnja usporedba, u toj županiji ima puno više sudaca nego seniorskih igrača koji igraju amatersku košarku pod okriljem HKS-a. Činjenica da je Brodska amaterska košarkaška liga (BAKL), koja nema nikakve veze s HKS-om, privlačnija klubovima bi trebala zabrinuti osobe koje imaju odgovornost razvoja košarke u ovoj regiji.

Nismo uspjeli saznati da li su Virovitičani nekako uspjeli skupiti potrebna sredstava za nastavak natjecanja ili su u HKS-u odlučili da ligu koja je ionako na rubu regularnosti dodatno ne srozavaju.

Belišće – Vukovar 86:92 (17:21, 47:49, 61:68)

Belišće: Soldo 22, Hartman 15, Mikulić 14, Preglej 13, Vidaković 7, Bušić 5, Markota 5, Dogan 5, T. Gradinjan, N. Gradinjan, Ikić, Vezmarović
Vukovar: Katavić 23, Tustonić 20, Tadić 15, Kovačević 12, Madžar 10, Knežević 8, Boras 4, Koljaja, Pravdić, Kapović, Duspara

Belišće se nije uspjelo pobjedom privremeno oprostiti od domaće publike koja je u velikom broju došla pozdraviti prvaka regije. Gosti iz Vukovara su potpuno zasluženo odnijeli pobjedu jer su bili bolji u svim elementima igre.

Od samog početka vidjelo se da ovo neće biti slavljenička utakmica, kao da Belišćani nisu bili dovoljno motivirani poslije pobjede u Vinkovcima i osiguravanja prvog mjesta te da gostima naplate dug iz prvoj dijela. Pokazalo se u subotu da način igre koju igra Vukovar nikako ne leži Belišću, iako se mora priznati da su gosti pogodili veliki broj trica i bili izuzetno raspoloženi u šuterskom dijelu, za što igrači Antuna Katalenića nisu nalazili nikakva rješenja.

Veliki broj grešaka, loših dodavanja, individualnih rješenja i loš šut prizemljili su domaćina na minus 12 već do poluvremena, što dugo netko nije napravio u Belišću. Treća četvrtina potvrdila je sve ovo prije napisano. Gosti su nastavili svojim tempom, a razlika se penjala i do neugodnih minus 21 sredinom treće četvrtine. Vukovar je pogađao iz svih pozicija, bili su gotovo nezaustavljivi u šutevima za tri poena, a niti drugi segmenti igre nisu bili manje uvjerljivi.

Prvak nikako nije mogao nametnuti svoju igru sve do zadnje četvrtine, kada su s nekoliko dalekometnih šuteva uspjeli smanjiti razliku i to na minus dva nekoliko minuta do kraja, ali su tada opet s nekoliko loših reakcija u napadu sve to uprskali i tako dopustili gostima da ih i drugi puta ove godine potpuno nadigraju. Kod domaćina najviše poena zabio je Soldo 22, Hartman je postigao 15, Mikulić 14, a Preglej 13, dok su goste predvodili Katavić sa 23, Tustonjić sa 20, koji je sa svojim tricama poputno izbacio Belišće iz kolosijeka te Tadić sa 15 poena.

Belišćanina predstoje sada tri tjedna da zaborave na ovu utakmicu i maksimalno se spreme za ono što slijedi, a to su kvalifikacije koje kreću 23. ožujka.

Vrijednosnice Osijek – Vinkovci 80:90 (15:21, 35:40, 61:60)

Vrijednosnice Osijek: Jakić 6, Kujundžić 5, Šarac 2, Buljubašić 2, Hrkač 41, Turalija 6, Jovanović, Radetić 10, Ćutuk, Barišić 8, Žulj
Vinkovci: Sertić 4, Vuić, Kordić 10, Dugandžić 20, Peraica 20, Erslan 4, Čičić, Vučetić, Kalaica 22, Pezer 4, Radilj 6

Vinkovčani su upisali i 11 pobjedu u ligi, ovoga puta su pobijedili mladu momčad Vrijednosnica u kojoj je više od pola poena (41) postigao Antun Hrkač dok je u sastavu pobjedničke ekipe Sandro Kalaica ubacio 22, a Dino Peraica i Boris Dugandžić po 20 poena.

Vinkovčanima su do kraja ove uspješne sezone preostale još tri utakmice, zaostale protiv Vrijednosnica i Meteora te ona posljednjeg kola s Požegom.

Virovitica 1234 – Meteor Đakovo 70:85 (22:25, 41:43, 51:60)

Virovitica 1234: Vajagić 16, Pavlović 14, Golub 12, Ferenčević 10, Gverić 10, Šutalo 8, Vuković, Petrović, Bobinac, Pocrnić
Meteor: Herceg 30, Kruljac 22, Ćurić 15, Matuško 8, Petrović 8, Žeravica 2, Šušak, Marjanović, Tadić, Grgić, Mikulić

Đakovčani su prekinuli niz gostujućih poraza u Virovitici i ovom pobjedom ostali su u utrci s Vukovarcima za treće mjesto. Za tu priželjkivanu poziciju potrebne su im pobjede protiv Vinkovaca u zaostaloj utakmici te protiv Olimpa u posljednjem kolu. Sa samo jednom pobjedom izjednačili bi se s Vukovarcima, ali Vukovar je bolji u međusobnim susretima.

Meteor je do pobjede u Virovitici vodio Krešimir Herceg s ubačenih 31 košem te Krešimir Kruljac koji je dodao 22, a kod domaćina najučinkovitiji je bio Nenad Vajagić s 16 poena.

Požega – Županja 99:95 (30:22, 48:51, 68:69)

Požega: Soldo 25, Abramović 22, Baran 16, Milevoj 16, Rich 12, Bušić 6, Pejnović 2, Alerić, Androić, Leko, Grgurić, Štivičić
Županja: Stjepanović 31, Mitrović 25, F. Oršolić 19, Lučić 8, Kovačić 5, Bilić 3, Mihaljević 2, Puljić 2, Kopić, M. Oršolić

U neizvjesnoj utakmici košarkaši Požege su pobjedom protiv Županje nastavili s dobrim igrama i rezultatima. Ovo im je peta pobjeda u posljednjih sedam utakmica koje su odigrali u svojoj premijernoj A2 sezoni.

Nakon početnog vodstva domaćina Županjci su preokrenuli rezultat do kraja poluvremena, a u posljednjih deset minuta ušli su s minimalnom prednošću. U posljednjoj četvrtini do kraja je bilo otvoreno pitanje pobjednika, a utakmicu je riješio mladi Leon Abramović postigavši tricu 15 sekundi prije kraja.

Kod pobjednika dobru partiju su pružili Slaven Soldo (25), Abramović (22), Nikola Baran i Vjeko Milevoj (16), dok je kod gostiju bio raspoložen trojac Ivan Stjepanović (31), Josip Mitrović (25) i Filip Oršolić (19).

Požežanima je još preostalo gostovanje u Vinkovcima, ali i prije te utakmice se zna da će na kraju završiti na dobrom šestom mjestu u ligi. S druge strane Županjci su ovim porazom izgubili šanse za treće mjesto i na kraju će najvjerojatnije biti poziciju iznad Požežana.