Zabok deklasirao Zagreb

U derbiju 5. kola A1 lige u Bedekovčini Zabok je neočekivano lako svladao Zagreb. Domaćin je ovom pobjedom ostao stopostotan na domaćem terenu i izjednačio se na tablici s poraženim gostima.

Zabok – Zagreb 87:60 (23:16; 39:26; 61:40)

Zabok: Kuga, Raić 6, Anzulović 15, Lež 24, Svoboda 6, Vlaić 8 (10 sk), Črnjević 5, Marić 4, Demo 13, Tuđen 3, Ceranja 2 (10 sk), Nakić 1.
Zagreb: B. Žganec 3, Šarac 2, Segarić 5, Halilović 16 (10 sk), Mileković, Tešija 17, Vuković 2, Sertić 5, Novačić 4, Milatić, Milekić 2, Mašić 4.

Bolje su Zabočani otvorili utakmicu. Agresivna obrana Zagreba nije urodila plodom, domaći su se brzo rješavali lopte i s puno laganih poena okončali prvu četvrtinu. Do kraja poluvremena zonski presing gostiju je profunkcionirao, ali napad je u potpunosti zakazao. Ubacili su samo deset poena u drugoj dionici i promašili previše šuteva. Na veliki odmor domaći odlaze s prednošću 39:26.

U nastavak su Zabočani krenuli još jače. S druge strane, Mravi su bili potpuno dekoncentrirani. Svaka ničija lopta je pripala Zaboku, imali su odličan ofenzivni skok te često kažnjavali protivnika iz drugog napada. Ivan Svoboda tricom pred kraj treće četvrtine donio je Zaboku maksimalnih plus 29. Do početka zadnje dionice Zagreb je preko Miralema Halilovića, jedinog raspoloženog igrača, uspio smanjiti prednost na 21 razlike, ali to je bilo nedovoljno da ugroze raspoložene Zagorce.

U posljednjoj deset minuta vidjeli smo potpuni raspad obrane momčadi iz Trnskog. Domaći su lakoćom kažnjavali zonski presing i u pravilu ga završavali zakucavanjem iz kontre ili polukontre. Utakmica je završena s rezultatom 87:60. Robert Lež je bio najefikasniji s 24 poena, a slijedio ga je Andro Anzulović s 15 ubačaja. Za goste Stipe Tešija ubacio je 17, a Halilović 16.

Trener gostiju Danijel Jusup bio je vidno razočaran predstavom svoje momčadi, a za Sportklub televiziju izjavio je:

Nismo bili na razini. Nismo uspjeli organizirati niti jedan suvisli napad te nismo dolazili do otvorenih šuteva. Lopta je bila spora te bi šutirali preko ruke. Pokušali smo s prodorima, ali Zabok je i to zatvorio. Sve ničije lopte bile su njihove. Pokazali su veću želju i volju. Osvojene lopte i skok su presudili utakmicu. Žganec i Brnas su nedostajali, ali i njima nije igrao Dalibor Bagarić tako da to nije opravdanje. Iako je Karlo naša velika prednost i prevaga u zaštićenom.

Trener pobjednika Dragutin Črnjević očekivano je bio zadovoljan viđenim:

Odigrali smo dobro. Prošla utakmici u Rijeci, tamo nismo pružili ono što možemo. Danas smo odigrali dobru obranu, a svesti Zagreb na 26 poena u poluvremenu dovoljno govori za sebe. Dobro smo se pripremili, imali smo dobar postotak šuta, pogotovo Lež i Anzulović. Kaznili smo presing i dobro trčali. Imali smo pravi pristup i želju te slavili na domaćem terenu. U ovoj ligi su sve momčadi relativno neiskusne i jako je teško slaviti u gostima.

Nakon odigranih pet kola Zabok i Zagreb imaju identičan učinak, tri pobjede i dva poraza. U sljedećem kolu Zagreb dočekuje Dardu, a Zabočani su ponovno domaćini i u goste im dolazi Alkar.