Zadar deklasirao Crvenu Zvezdu

Košarkaši Zadra su nakon odlične igre u Beogradu protiv Partizana odigrali još bolje i uvjerljivo dobili Crvenu Zvezdu sa 17 koševa razlike za svoju prvu pobjedu u ABA ligi.

Trener Zadra utakmicu je počeo petorkom Mikulić, Vrbanc, Ramljak, Travis i BrkićKaštropil nije igrao zbog problema sa astmom, što je uz izostanak kapetana Ive Ivanova koji ima upalu pluća bio dodatni problem za trenera Nazora.

Poveli su gosti košem Savovića na asistenciju Rakočevića. Odmah sljedeći napad pogađa Vrbanc za izjednačenje, dok na drugoj strani Savović svojim četvrtim košem opet donosi Zvezdi +2. Jozo Brkić  koji je umjesto Kaštropila počeo u petorci poravnava na 4:4 da bi u sljedećem napadu Brown poentirao za 4:6. Nakon što je Vrbanc pogodio još jedan šut za 6:6, bilo je jasno da će to biti njegova večer. Almond opet odvodi zvezdu u vodstvo, a Vrbanc postiže prvu tricu na utakmici za prvo vodstvo Zadra od 9:8. Odlazi Zvezda na 9:11 tricom Almonda, a nakon što Brkić poravnava na 11:11, mini serija gostiju od 4:0, a sva 4 poena zabio je Brown. Odgovorio je Zadar na drugoj strani kontra serijom od 6-2 u kojoj je Vrbanc pogodio 3 od 4 slobodna bacanja, a Bariša Krasić je dodao tricu za novo poravnanje od 17:17. Prva četvrtina završava minimalnim vodstvom gostiju od 22:23.

Druga četvrtina počela je osobnom greškom najboljeg igrača Zvezde, Rakočevića, bila mu je to već druga. Batur gubi loptu, ali na drugoj strani Raško Katić radi osobnu u napadu. Iskoristio je to Zadar i drugom tricom Krasića odlazi u vodstvo od 25:23. Zvezda odmah okreće vodstvo Zadra koševima Rakočevića i Nelsona, ali i ulazi u bonus nakon samo dvije minute igre u drugoj četvrtini. Atraktivnim polaganjem novog zadarskog pojačanja Allena, rezultat je izjednačen, 27:27. Zadar brani sljedeći napad, a Toni Prostran samog u kutu na trici pronalazi Šimu Olivarija koji pogađa za 30:27.

Razbudilo je to domaće navijače kojih je u dvorani bilo preko 5.000. Zvao je tada trener Zvezde minutu odmora, a na toj minuti odmora potjerao je kamermana Arene Sport koji je snimao time out rekavši mu “beži bre”, a nekom iz stručnog stožera Zvezde neka ga sklone. Rakočević je nakon minute predaha pogodio tricu i ponovo izjednačio rezultat, a Savović nakon jednog pogođenog bacanja Prostrana dovodi Zvezdu u minimalno vodstvo. Romeo Travis košem uz dodatno pogođeno bacanje vraća Zadar u vodstvo, a nakon što je Subotić pogodio i izjednačio rezultat ostale su 4 minute do kraja prvog poluvremena, a tek su onda počela prava uzbuđenja.

Zadar na krilima Vrbanca i probuđenog Batura koji pogađa tricu i dvicu odlazi na 46:39 što je bilo najveće vodstvo na utakmici do tog trenutka. Ivan Mikulić nakon dosuđene osobne nad Ćovićem preburno reagira i dobiva tehničku, zatim je dobiva i netko s klupe Zadra, što je značilo 6 slobodnih bacanja i lopta sa strane za goste iz Beograda. Pogodili su 4 od 6 penala, ali napad nisu iskoristili jer je Batur blokirao Savovića, trener Lazić protestira kod sudaca pa i on dobiva tehničku. Pogodio je oba bacanja Ivan Batur za 48:43, na drugoj strani Savović samo jedno, a četvrtina završava novim košem Vrbanca i polaganjem Batura u zadnjoj sekundi što je Zadru donijelo +8 na veliko oduševljenje svih prisutnih. Briljirao je Vrbanc u prvom poluvremenu s 18 koševa.

Brzo je u trećoj četvrtini Rakočević napravio treću osobnu pogrešku, Vrbanc pogađa oba bacanja za okruglih +10 Zadra. Jedini centar u momčadi Zadra, Brkić radi svoj četvrti prekršaj. Zvezda smanjuje na 54:48. Pogodio je Bariša Krasić svoju treću tricu, a u obrani iznudio osobnu pogrešku u napadu Raška Katića. Krenuo je tada one man show Romea Travisa koji je pokazao da će biti veliko pojačanje Zadra. Prvo je pogodio dvicu a nakon tri pogođena bacanja Ramljaka, opet pogađa nakon asistencije Allena za 64:50. Rakočević  je smanjio s dva pogođena bacanja, Travis opet pogađa nakon skoka u napadu poslije promašene trice Batura za 66:52, a navijače Zadra baca u trans. Sljedeći napad je izborio osobnu pogrešku i pogodio oba bacanja za +16. Koliko će koristan svojim iskustvom biti Krasić za Zadar pokazao je nakon novog iznuđenog prekršaja u napadu, nakon kojeg Travis opet pogađa dvicu za 70:52. Jedini koji je u tim trenucima mogao zabiti kod Zvezde je Rakočević koji pogađa šut za 2. Batur pogađa svoju drugu tricu za +19. Zamijenio je u tim trenucima trener Zadra Travisa kojem je puna dvorana skandirala USA, USA. Smanjili su igrači gostiju na -17 s dva slobodna bacanja, a četvrtinu završava Toni Prostran tricom za okruglih +20. Zadrani su dozvolili igračima Zvezde samo 12 postignutih poena u trećoj četvrtini.

Počela je bolje Crvena Zvezda posljednjih 10 minuta, puno agresivnije i serijom 8-2 smanjuje zaostatak na -14 u 3:30 minuta igre posljednje četvrtine. Jako bitnu tricu pogodio je tada Allen za novi bijeg Zadra na +17. Serija Savovića 6-2, koji je u dva navrata za redom pogodio koš uz dodatno bacanje, dovela je Zvezdu na samo -12. Vrbanc promašuje šut, loptu u napadu hvata Krasić i iznuđuje petu osobnu pogrešku Raška Katića, a pogađa jedno od dva bacanja za 84:71. Savović radi novi zvezdin faul u napadu, a Krasić pogađa za 86:71. Nakon pete osobne Ramljaka, Rakočević pogađa oba bacanja i smanjuje na -13, ali odmah na drugoj strani radi svoju petu osobnu pogrešku, a tu su sve nade Zvezde u preokret nestale. Batur je zabio oba, Krasić na drugoj strani blokirao Almonda, a Prostran novom tricom donosi Zadru +18. Do kraja su Zadrani pogodili 7 od 8 slobodnih bacanja, a Almond dvije trice i dvicu za konačnih, uvjerljivih 98-81.

“Vratila se košarka kući”, bile su riječi komentatora Arene Sport, a da je to tako, vidjeli smo na kraju utakmice kada su svi navijači na nogama skandirali “Mi smo Zadrani, Zadar je naš!”. Ovom prilikom pohvala i zadarskom Tornadu na korektnom navijanju bez i jednog incidenta.

Zadar su do pobjede predvodili Vrbanc s 22 koša, Travis je zabio 19 uz 5 skokova, a Krasić 15 uz sto postotan šut za tricu. Pohvale zaslužuju svi igrači koji su igrali jer je svaki od njih dao sve od sebe. Kod Zvezde Rakočević je završio s 23 poena.