Zadar ipak ostao na tri uzastopne pobjede

Nažalost, nije Zadar uspio ostvariti i četvrtu pobjedu zaredom, u 15. kolu ABA lige ipak je bolja bila Crvena zvezda na svom terenu, rezultatom 88:79. Devet je to koševa razlike za domaću momčad na kraju, no rezultat ne treba zavaravati s obzirom na to da se većim dijelom susreta vodila ravnopravna borba za pobjedu.

Prvu četvrtinu momčad iz Krešinog doma odigrala je dobro, završivši je rezultatom 22:21 u svoju korist, a ta prednost mogla je biti i veća da se nije dogodio određen pad krajem perioda. Najviše problema obrani gostiju stvarali su Igor Rakočević i Raško Katić, a Zadrani općenito nisu uspijevali kvalitetno zatvarati unutarnju liniju Beograđana, što su domaćini vrlo rano shvatili i forsirali taj način igre. Sudački kriterij, koji je od početka išao na ruku Zvezdi s obzirom na dužu klupu, nije dopuštao ni najmanji kontakt bez dosuđenog prekršaja.

Do kraja poluvremena nastavili su se problemi plavo-bijelih što se osobnih pogrešaka tiče, a i u igri je nedostajalo imaginacije koja bi stvarala razliku i donijela povoljni utjecaj. Zadarski razigravači nisu bili na razini, ako se oni ne bi nalazili na parketu, visoka petorka jednostavno nije znala stvoriti pravu priliku za poentiranje. Ipak, držala se momčad Ante Nazora dobro do 18. minute i rezultata 35:35 kada domaćini rade seriju 9:2 i odlaze na 44:37 za kraj druge četvrtine.

U nastavak susreta ekipa Zadra ulazi opterećena osobnim pogreškama, a u 23. minuti Zvezdina momčad dolazi do najvećeg vodstva do tada – 53:40, serijom čiji su režiseri Bojan Subotić i Igor Rakočević. No, Zadar tada počinje svoj zalet kojim hvata priključak i u 29. minuti slobodnim bacanjima Romeo Travis postavlja rezultat 59:58, te je upravo on igrač koji je sveukupno najviše pridonio tom približavanju.

Sljedeći napad Katić iznuđuje osobnu pogrešku Franka Kaštropila pa zabija jedno slobodno bacanje (ukupno jako loših 3/10) za 60:58. Zadnji napad Zadra mogao je donijeti poravnanje i ulazak u posljednju četvrtinu s povećom dozom elana, no Bariša Krasić gubi loptu, što iskorištava Vuk Radivojević za vodstvo domaće momčadi 62:58.

Treba napomenuti kako je momčad dobro kontrolirala razinu počinjenih osobnih pogrešaka u nastavku, ali bez obzira na to, u 26. minuti zbog pet sakupljenih morao je iz igre izaći Ante Delaš.

U pauzi između četvrtina Ante Nazor zahtijevao je od svojih igrača pressing preko cijelog terena, manje prekršaja i suzbijanje lakih koševa Crvene zvezde. Ne bi li postigao željenu razinu agresivnosti, u igri je ostavio dva playmakera, Chaissona Allena i Tonija Prostrana, no taj način igre ipak nije uspio donijeti željeni preokret i konačnu pobjedu, a uzevši u obzir i loš nastup dvojice navedenih.

Održavali su domaćini tijekom zadnjeg perioda pristojnu prednost koja najčešće nije silazila ispod pet koševa, dok određene greške u Zadrovoj igri zasigurno nisu doprinijele smanjivanju iste. Utakmicu gosti zaključuju s četiri igrača koja su morala igru napustiti radi pet osobnih pogrešaka, a konačan rezultat 88:79 postavlja Amerikanac u redovima Zadra Jordan Burgasson zabijenim slobodnim bacanjem, nakon akcije koja je bila kreirana za njega tijekom time-outa koji je Ante Nazor prilično raritetno pozvao svega osam sekundi prije kraja, gledamo li rezultat koji je tada bio na semaforu.

Bez obzira na odličnu igru u pojedinim periodima i nastojanja da se zaustave Zvezdini napadi zonskom obranom, Zadar ipak nije uspio odnijeti pobjedu iz Pionira. Nažalost, problemi s osobnim pogreškama i određena ukočenost u fazi napada sputali su momčad na putu do trijumfa. Ostajemo također dojma kako je Goran Vrbanc nakon pogođenog prvog šuta mogao dobiti više prilike i eventualno pomoći momčadi da pobjedi.

Večeras posebno treba istaknuti Romea Travisa koji je susret završio s 25 koševa, 11 skokova i 3 asistencije, a dobru rolu imao je i Marko Ramljak s 10 koševa. Kod Zvezde najbolji su bili Rakočević s 22 i Katić s 15 poena.

Zadar se sada mora okrenuti sljedećem susretu regionalne lige koji ga očekuje 5. siječnja 2013. godine. Bez obzira na današnji poraz, momčad se nalazi u vidnom usponu forme i favorit je u tom dvoboju, a vjerujemo da budućnost ipak donosi svijetle trenutke.