Zadar protiv Cibone prekinuo negativni niz

Večeras je na Višnjiku u sklopu 22. kola ABA lige Zadar svladao Cibonu te time prekinuo niz od devet uzastopnih poraza. U utakmici malih brojki Zadrani su pobjedu osigurali tek u samoj završnici susreta.

Zadar – Cibona 59:53 (9:19; 24:26; 41:40)

Zadar: Lyons 17, Sobin 10, Ivanov 8, Lawrence 8, Šutalo 6, Kraljević 4, Dijan 4, Ramljak 2, Bašić, Prostran, Đugum, Batur.

Cibona: Šarić 18, Blassingame 12, Siriščević 11, Rozić 6, Jagodić-Kuridža 4, Planinić 2, Kus, Demo, Junaković, Mavra, Arapović, Gabrić.

Prvu četvrtinu Zadar je odigrao u grču, a prve poene na susretu postigao je Marin Rozić nakon dvije minute igre. Odmah je na drugoj strani uzvratio Marko Šutalo dvicom iz kuta, a navijači Zadra ponadali su se da bi konačno mogli vidjeti njegovu efikasnu utakmicu, ali kako je susret odmicao kraju sve je više bilo jasno da će odigrati još jednu lošu partiju. Nanon nešto više od četiri minute igre, rezultat je bio 6:6, a onda je Cibona zahvaljujući preciznim šutevima Ivana Siriščevića i poenima Daria Šarića napravila seriju 13:3. Upravo Siriščević sa zvukom sirene postiže tricu iz kuta, a Cibona je stigla do najviše prednosti na susretu, imali su deset koševa razlike i izgledalo je da će ovo biti još jedna blijeda partija Zadra.

Drugu četvrtinu otvorio je tricom i dvicom novi igrač Zadra, Mark Lyons kojemu je ovo bila prva utakmica za Zadar na domaćem terenu i svi su s nestrpljenjem očekivali kako će reagirati, a reagirao je dobro i bez imalo straha i respekta prema protivniku. Zadar je unatoč silnim promašajima bio bolji u drugoj četvrtini, a u igri su ih držali skokovi u napadu i dobra obrana, posebno Josipa Sobina i ranije spomenuti Lyons. Cibona je u drugoj četvrtini postigla samo sedam koševa, a Zadar je zaostatak smanjio na dva koša razlike unatoč katastrofalnom šutu za dva (5:21) i tri (3:18), što je ukupno 8:39. Cibona je usporedbe radi u cijelom susretu šutirala samo 48 puta.

Početak treće četvrtine bio je izjednačen, a Cibona je u prvih pet minuta imala malu prednost koja se kretala između dva i četiri poena razlike. Uspjeli su se “Vukovi” odvojiti nakon šest minuta igra na 30:36, ali Zadar uzvraća serijom 9:0 u kojoj Filip Kraljević postiže četiri poena za delirij u dvorani. Vratila se Cibona u vodstvo s po dva pogođena slobodna bacanja Šarića i Darka Planinića, a do kraja četvrtine Lyons postiže još jednu dvicu i Zadar u posljednjih deset minuta ulazi s 41:40.

Nakon tri minute igre u posljednjem periodu koševa nije bilo niti s jedne niti s druge strane, a vodstvo Ciboni tada vraća Rozić dvicom, a bilo je to i posljednje vodstvo gostiju na susretu. Zadar dvicom kapetana Ive Ivanova i dvicom i pogođenim dodatnim slobodnim bacanjem Sobina odlazi na 46:42. Jerrel Blassingame je s dva pogođena slobodna bacanja približio Cibonu još jednom na minus dva, a onda je uslijedila serija Zadra od 7:0 i bijeg na plus devet. Seriju Zadra prekida Šarić tricom, ali odmah u sljedećem napadu Ivanov postiže dvicu za plus osam. Do kraja susreta ostale su tri minute, a Cibona se jedino uspjela približiti na minus četiri i nisu iskoristili četiri promašena bacanja od šest ispucanih Zadra da dodatno zakompliciraju završnicu.

Za pobjednike je Lyons ubacio 17 poena uz pet skokova, tri asistencije, tri osvojene lopte i dvije izgubljene, Sobin je zabio 10 poena uz sedam skokova,a treba spomenuti i kapetana Ivanova s osam poena, ali i 11 skokova, od toga sedam u napadu. Kod Cibone, Šarić 18 poena, 16 skokova, ali i pet izgubljenih lopti, Blassingame je zabio 12 uz četiri asistencije, ali je kao i Šarić izgubio pet lopti. Cibona ih je ukupno izgubila čak 18. Zadar je imao 48 skokova, a od toga nevjerojatnih 19 u napadu, a na koš su uputili čak 71 šut, čak 23 više od Cibone, a imali su i 11 izgubljenih lopti manje.

Zadru je ovo šesta pobjeda u ligi čime se pomaknuo sa začelja gdje je sada usamljen Široki. Ova dva kluba u sljedećem kolu u možda i ključnoj utakmici za ostanak ligi odmjerit će snage na Pecari. Zadar je slavio u prvom ogledu s osam razlike i ukoliko ostvari pobjedu i na gostovanju iz lige gotovo sigurno ispada Široki.

S druge strane Cibona je u borbi za Final Four i ovim porazom je sebi dodatno zakomplicirala život. I dalje ostaje na četvrtom mjestu, ali sada s istim omjerom kao i Budućnost. Vukovi su u prednosti zbog bolje međusobne koš razlike.