Zadar uvjerljiv i u Rijeci

Zadar je bio uvjerljiv i na gostovanju u Rijeci gdje je slavio protiv Kvarnera 2010 rezultatom 79:91. Zadrani su se mučili samo u prvih pet minuta prve četvrtine i u prvih pet minuta posljednje dionice kada su igrači Kvarnera došli na samo četiri poena minusa.

Kvarner 2010 – Zadar 79:91 (27:34, 39:51, 63:76)

Kvarner 2010: Krivec 17 (7as), Boban 16 (4sk), Širko 11, Veljačić 11, Čakarun 8, Čuić 8, Stipčić 6 (7sk), Mustapić 2, Miličević, Šamanić, Krstinić.

Zadar: Lyons 25 (5 sk, 4 as), Šutalo 16 (3 as), Ivanov 16 (8 sk), Ramljak 11 (6 sk), Sobin 11 (2 bl), Lawrence 6, Bašić 4, Dijan 2, Đugum, Prostran, Batur, Kraljević.

Prve poene na susretu postigao je zadranin u redovima Kvarnera 2010, Marijan Čakarun iz slobodnih bacanja, a odmah je uzvratio i Zadar preko Marka Šutala koji postiže tricu. Čakarun dvicom opet vraća vodstvo domaćinima, a česte promjene vodstva gledali smo prve četiri minute susreta. Tada Kvarner 2010 dolazi do svoje najviše prednosti na susretu. Nakon što su zaostajali za poen razlike (10:11) napravili su seriju 6:0 i došli do vodstva od 16:11. Zadar je brzo izjednačio, a domaći sastav dolazi do novog vodstva od 19:16, tricom Antonia Bobana. Bilo je to i posljednje vodstvo Kvarnera 2010 na ovom susretu. Do kraja četvrtine Zadar radi seriju 18:8 na krilima sjajnog Marka Lyonsa koji u prvih deset minuta postiže 14 poena od toga tri trice za 27:34.

Lyons je odlično krenuo i u drugu četvrtinu te je na samom početku pogodio već četvrtu tricu za prvo dvoznamenkasto vodstvo na susretu, 27:37. Zadar je održavao ovu prednost tokom cijele druge četvrtine, a pred kraj prvog poluvremena došao je i do plus 14 što je do tog trenutka bila najviša prednost na susretu, a na 39:51 smanjuje Boban i postavlja konačan rezultat prvog poluvremena.

Zadar je nastavio uvjerljivo i u trećoj četvrtini, a nakon šest minuta igre u tom periodu bilježimo i najveću prednost Zadra na susretu koja je iznosila 21 poen razlike. Rezultat je bio 50:71. Posljednje četiri minute trećeg perioda pripadaju Kvarneru 2010 koji serijom 13:5 smanjuje na dostižnih 13 koševa razlike uoči posljednjih 10 minuta susreta.

Prve dvije minute zadnje dionice bile su bez poena s jedne i druge strane. Tada Lyons pogađa dva bacanja za plus 15, ali domaćini se ne predaju i malo po malo smanjuju prednost, a na 5:30 do kraja susreta nakon polaganja Bojana Kriveca na samo četiri poena zaostatka, 74:78. Bliže od toga nisu mogli, a posljednjih pet minuta Zadar je odradio rutinski i mirno susret priveo kraju te upisao petu uzastopnu pobjedu u Ligi za prvaka, šestu ukupnu ako računamo onu iz ABA lige protiv Union Olimpije te su i dalje jedina neporažena momčad Prvenstva Hrvatske.

Ovom pobjedom Zadar je praktički osigurao nastup u ABA ligi u sljedećoj sezoni jer sada bježe već četiri pobjede Kvarneru 2010 i tri Jolly JBŠ, a protiv njih u drugom dijelu prvenstva igraju na domaćem terenu. Kada dodamo da im na Višnjik dolaze Cedevita i Cibona to je i više nego dobar raspored. Treba dodati da su riječani i šibenčani miljama daleko od razine ABA lige iako su se ponadali da mogu zaprijetiti Zadru i oteti im treću poziciju koja vodi u regionalnu ligu.