Zadru uvjerljiva pobjeda i ostanak

Košarkaši Zadra uvjerljivo su svladali Split i vratili ih natrag u A-1 ligu. Pobjednika je presudio bolji skok i puno veća energija Zadarskih košarkaša na koju igrači Splita nisu imali odgovor.

[rezultat id=454]

Split je bolje krenuo u susret pred prepunim višnjikom gdje se skupilo oko 7000 jedinstvenih Zadrana. Nakon početnog vodstva gostiju od 7:0, krenuli su Zadrani, točnije Jusuf Nurkić koji je sa četiri uzastopna koša pokrenuo seriju 11:0 za vodstvo domaćih 11:7. Do kraja četvrtine Zadar nešto bolji, a prvi period dobiva rezultatom 18:12.

Zadar je u drugoj četvrtini nastavio tamo gdje je stao u prvoj, s odličnom obranom domaći su košarkaši došli do najveće prednosti do tog trenutka utakmice, poveli su 31:17. Vidjelo se da Zadar igra s puno više energije nego gostujući košarkaši koji se svejedno nisu predavali, a prednost su uspjeli smanjiti na 31:26 najviše zahvaljujući tricama Ivana Mimice, Ivana Sirišćevića te poenima Tonija Dijana. Romeo Travis polaganjem na drugi obruč u posljednjoj sekundi druge četvrtine donosi Zadru sedam poena prednosti na poluvremenu.

Isto kao i u drugoj četvrtini, Zadar kreće bolje i odlazi na visokih 15 poena razlike, točnije 50:35. Činilo se da je tu kraj nadanja u pobjedu za igrače Splita, ali ipak su našli snage za još jedno približavanje rastrčanim domaćim košarkašima. Igrala se 29. minuta susreta, a tricom Mimice Split se došuljao do zaostatka od samo 4 poena. Na drugoj strani razigravač Zadra, Dwight Thorne sjajnom asistencijom pronalazi odličnog Franka Kaštropila samog ispod koša koji zakucavanjem u posljednjim sekundama trećeg perioda donosi Zadru +6.

Zadar je treću četvrtinu otvorio tricom Gorana Vrbanca, dvicom Kaštropila nakon skoka u napadu i njegovom sjajnom asistencijom iza leđa za Travisa koji polaže za novi odlazak Zadra na više od 10 koševa razlike. Pokušao se Split zonskom obranom još jednom vratiti u utakmicu, ali jednostavno nisu imali šanse. Nove poene za Zadar postigli su kapetan Ive Ivanov i Nurkić koji je izgleda postao još jedan miljenik domaćih navijača. Nakon što je trener Splita, Mladen Erjavec posjeo legendarnog Nikolu Vujčića (8 poena, ukupan šut 3:11) na klupu, bilo je jasno da je sve gotovo i da Zadar ostaje u ABA ligi.

Pobjeda Zadra ima dvostruku vrijednost jer se njome Zadar riješio jednog konkurenta u prvenstvu Hrvatske za plasman u ABA ligu sljedeće sezone. Kao što je poznato, Zadar teoretski sada može završiti i na petom mjestu domaćeg prvenstva iza Cibone, Cedevite, Zagreba i Splita, ali će svejedno igrati u ABA ligi dogodine pošto Split posljednjim mjestom tamo ne može igrati sljedeće sezone, a ne mogu niti tri kluba iz istog grada participirati u tom natjecanju. Sada kada nema takvog pritiska, Zadar može potpuno neopterećeno odigrati naše prvenstvo, a kada je tako, Zadrani znaju biti jako jako opasni.

Zadar su do pobjede predvodili sjajni Travis s 20 poena, devet skokova i tri osvojene lopte, Nurkić s 14 pogodaka, tri skoka i dvije osvojene lopte i Kaštropil s 13 poena, sedam skokova, te dvije asistencije i osvojene lopte. Kod Splita najbolji Mimica s 12 poena, tri asistencije i dvije osvojene lopte, Sirišćević također s 12 koševa i Dijan s 10 poena i tri skoka. Zadar je u valorizacijskom učinku bio bolji s 99 naprama 55.