Započele američke kvalifikacije, Amerikanci slavili na gostovanju u svojoj zemlji

Predstavnici Sjeverne i Južne Amerike međusobno se bore za plasman na Svjetsko prvenstvo 2019. godine, a noćas su započele njihove kvalifikacije.

U Skupini A Urugvaj je na svome parketu u Montevideu sa 86:73 savladao momčad Paname. Nošeni gromoglasnom podrškom krcate dvorane Palacio Penarol, Urugvajci su deficit od pet poena s poluvremena okrenuli u trećoj četvrtini, u kojoj su ubacili 32, a primili svega 12 poena, te na koncu upisali sigurnu pobjedu. Predvodio je bivši NBA i igrač brojnih europskih velikana poput Maccabija, Barcelone, Panathinaikosa – Esteban Batista, koji je ubacio 21 poen i skupio deset skokova. Kod Paname se s 13 poena izdvojio 37-godišnji Jaime Lloreda.

U drugoj utakmici Skupine A Argentina je očekivano lagano došla do pobjede nad Paragvajem. Utakmica bez ikakve rezultatske neizvjesnosti završila je sa 96:63 u korist Gauchosa, koje je s 22 poena i 11 skokova predvodio Luis Scola, dok je za Paragvaj 14 poena ubacio Gabriel Peralta.

Iako su se kao domaćini vodili košarkaši Portorika, utakmica između njih i Sjedinjenih Američkih Država odigrana je u Orlandu, pa su tako jedinu gostujuću pobjedu sinoć upisali Amerikanci, ali na svome terenu. Portorikanci su u dvoboju Skupine C bili bolji takmac punih 29 minuta, da bi potom Amerikanci preuzeli stvari u svoje ruke, minutu i pol prije kraja poveli sa deset poena prednosti (73:83) i potom mirno priveli susret kraju do konačnih 78:85. Reggie Hearn i Jameel Warney su s po 17 ubačaja predvodili košarkaše SAD-a, a poen manje je za Portoriko ubacio Angel Vassallo.

Meksiko je u drugom poluvremenu slomio otpor hrabre Kube i slavio sa 73:66, u drugoj utakmici Skupine C. Hector Hernandez je s 23 poena i osam skokova bio najbolji Meksikanac, dok Kubi nije pomogla ni fantastična utakmica Javiera Justiza , koji je ubacio 25 poena, uhvatio čak 19 skokova i podijelio tri blokade.

Utakmice u Skupinama B i D igraju se noćas, a mi ćemo svakako istaknuti debi Aleksandra Petrocića na klupi Brazila na gostovanju u Čileu.

Američke kvalifikacije, 1. kolo, 23. studenog 2017.