Eurocup: Cedevita slavila u novom trileru

Igrači Cedevite pobrinuli su se za još jednu uzbudljivu završnicu utakmice. Svu prednost stečenu u trećoj četvrtini olako su prokockali u četvrtoj pa su završnicu utakmice dočekali gledajući u leđa domaćinu. No, spretnom reakcijom Marka Arapovića sedam sekundi prije kraja osigurani su produžeci, a košem Luke Babića pet sekundi prije kraja i osmina finala.

CAI Zaragoza – KK Cedevita 84:85 (20:18; 36:38; 52:64; 77:77)

Utakmicu su obje momčadi otvorile nervozno, s puno promašenih šuteva, izgubljenih lopti i prekršaja. Miro Bilan i Marko Arapović vrlo brzo su napravili po dva prekršaja pa su Stanko Barać i Karlo Žganec već u četvrtoj minuti morali na parket.

Domaći igrači nisu kapitalizirali na tome već se nastavilo igrom s početka utakmice. Na tehničku pogrešku Stevana Jelovca u šestoj minuti, Jasmin Repeša odgovara dvije minute kasnije svojom tehničkom zbog prigovaranja sucima. Domaći su igrači nošeni podrškom s tribina, i ponekom sumnjivom odlukom sudaca, u tom trenutku imali momentum na svojoj strani. Na sreću po nas tu prednost nisu uspjeli iskoristiti. Bilan i Babić koševima pred kraj četvrtine smiruju situaciju pa na prvi kraći predah Vitamini odlaze sa zaostatkom od dva poena.

Strijelac zadnjeg koša prve četvrtine, Luka Babić, tricom započinje drugu četvrtinu nakon koje Bilan i Žganec slobodnim bacanjima dovode Cedevitu na +4. Kratku seriju prekida Marcus Landry svojom tricom, ali Bilan zabija sljedeća četiri koša i Zagrepčani prvi put imaju prednost od pet koševa – 23:28.

Ta se prednost nije dugo održala jer srpski duo Jelovac – Katić smanjuje na 27:28 nakon čega kreće razmjena koševa koja traje sve do kraja poluvremena. Cedevita na veliki odmor odlazi sa +2 – 36:38.

U drugom poluvremenu krenula je puno bolja igra gostiju. Polaganje Frana Pilepića za 43:42 označilo je početak serije 17:0 Vitamina s kojom se odvajaju na ugodnih +14. Posebno inspiriran u tom dijelu četvrtine bio je Nemanja Gordić podijelivši 4 asistencije uz 4 koša.

Landry pogotkom s linije za slobodna bacanja na kratko prekida veliku seriju, no još dva poena Gordića i zakucavanje Babića odvodi Cedevitu na najvećih u utakmici +17. Domaći zatim preko Henka Norela, Perea Tomasa i Chrisa Gouldinga smanjuju na -12 prije početka zadnje četvrtine.

Jelovac sa pet brzih koševa početkom četvrte četvrtine budi nadu domaćima, a njegov primjer slijede i ostali suigrači. Nije prošla ni polovica četvrtine, a domaći igrači su u potpunosti anulirali prednost gostiju te košem Kevina Lischa za 65:64 preuzeli vodstvo. Dobra igra Zaragoze nije stala pa par trenutaka kasnije domaći polaganjem Raška Katića dolaze na +5.

Vitamini tricom Marka Tomasa za 69:67 napokon prekidaju strašnu, 19:0 seriju domaćih. Nažalost po nas slaba je to bila utjeha jer domaći u idućih par napada kradu par lopti i skokovima u napadu dolaze do svoje najveće prednosti +6 (77:71) malo manje od minutu i pol prije kraja utakmice.

Činilo se kako će Zaragoza upisati novu pobjedu i osvetiti se za poraz u prvom međusobnom susretu ove sezone kada je Cedevita slavila tricom Pilepića sekundu prije kraja susreta. Srećom Bilan zakucava, Pilepić pogađa slobodna bacanja, a Jelovac promašuje tricu i daje loptu u ruke Cedeviti pri rezultatu 77:75.

Mladi Arapović šutira i promašuje tricu, Bilan skače u napadu, šutira, promašuje, hvata loptu, opet promašuje, Arapović dotrčava s trice, hvata loptu u zraku i zakucava za izjednačenje. Zaragozi je ostalo nešto vremena za pokušaj rješavanja utakmice u svoju korist, no Jason Robinson pokušava iz nemoguće pozicije.

Nakon kratkog predaha krenuli su produžeci, drugi u zadnje dvije europske utakmice, i opet su momčadi igrale bez prave ideje. Nakon koša Gouldinga za 79:77, dvije smo minute morali čekati novi pogodak. Pilepić je izjednačio iz slobodnih bacanja, a minutu kasnije Jelovac pogađa tricu za +3 domaćina.

Pilepić nastavlja one man show u produžetku i zabija sljedeća četiri koša Cedevite koja prelazi u vodstvo 82:83. Sljedeći napad Lisch gubi loptu i predaje meč loptu u ruke gostiju.

Babić vidi prazan prostor na lijevoj strani protivničke obrane i pomalo naivno juriša prema obruču gdje ga dočekuje odlično postavljeni domaći igrač te iznuđuje prekršaj u napadu. Novu priliku za preuzimanje vodstva Španjolci ne propuštaju, košem Landryja za 84:83 prelaze u vodstvo.

Vitamini brzo kreću u realizaciju svog zadnjeg napada, no bivaju zaustavljeni na liniji ispod koša, baseline, ali iznuđuju aut. U dobro uvježbanoj akciji Babić se oslobađa od svog čuvara, šulja u reket gdje ga loptom iz auta pronalazi Gordić i polaže loptu na drugi obruč pet sekundi prije kraja.

Domaćem sastavu nije preostao niti jedan timeout pa su u zadnjih 5 sekundi morali proći cijeli teren kako bi uputili šut što su Zagrepčani bez problema zaustavili osiguravši tako nastup u osmini finala.

Nakon utakmice trener Cedevite, Jasmin Repeša, čestitao je jednima i drugima te posebno pohvalio svoje dečke na prikazanom u zadnje vrijeme.

Ovo je velika stvar. Čestitke dečkima od srca. Znamo da nismo u optimalnom stanju. Imamo igrače koji se vraćaju iz ozljeda i igrače koji su ozlijeđeni. Ramljak je večeras probao, ali nije mogao pomoći na ovom nivou. Bili smo tu bez još trojice igrača, no uspjeli smo dobiti utakmicu protiv protivnika koji je ovu utakmicu okarakterizirao kao ključnu“, izjavio je Repeša.

Za pad igre u četvrtoj četvrtini “okrivio” je suce, ali i svoju ekipu koja na to nije odgovorila kako je trebala

Problem je počeo s ulaskom u četvrtu četvrtinu kad su suci pustili drugi kriterij, izuzetno fizičku igru, gdje mi nismo odgovorili. Zato sam zabrinut i rekao sam dečkima da se trofeji ne osvajaju ako se ne zna odgovoriti na identičan način kao protivnik. Mi nismo odgovorili i tu smo se pogubili. Dozvolili smo im da se brzo vrate natrag. Već na pet minuta do kraja četvrte četvrtine su nas uhvatili, ali poslije još jednog timeouta smo se malo pribrali i na kraju sveukupno gledano zasluženo dobili utakmicu.

Domaći strateg, Joaquin Ruiz nije krio nezadovoljstvo konačnim ishodom i ispadanjem iz daljnjeg natjecanja.

Igrali smo protiv odlične momčadi. Prvu smo četvrtinu odigrali kako smo htjeli. Tu razinu nismo zadržali u drugoj i trećoj što su gosti iskoristili za stvaranje vodstva. Moja je ekipa pokazala karakter i uspjeli smo se vratiti u igru. Preuzeli smo vodstvo i imali šansu pobijediti sa zadnjim šutom. Ovo je bolan poraz jer smo zaslužili pobjedu. Nadam se da ovaj poraz neće utjecati na njihovu igru previše i da ćemo uskoro pobijediti kod kuće, pred našim navijačima.

Ništa manje nisu bili razočarani ni igrači, a prvo ime gostiju Stevan Jelovac parket je napustio u suzama.

Jelovac je utakmicu završio sa 17 koševa i 5 skokova. Henk Norel sa 14 koševa i 6 skokova te Raško Katić sa 10 koševa i 4 skoka bila su jedina preostala dvoznamenkasta domaćina.

S druge strane najviše su se istaknuli Fran Pilepić sa 19 koševa i 4 skoka i Miro Bilan sa 18 koševa i 8 skokova.

Luka Babić je utakmicu završio sa 11 poena, 2 skoka, 4 ukradene lopte, Nemanja Gordić sa 8 koševa, 3 skoka, 8 asistencija i 7 izgubljenih lopti, Marko Arapović sa 7 koševa i 3 skoka. Dva veterana, Stanko Barać i Marko Tomas upisali su 8 odnosno 9 koševa sa po 5 skokova.

U drugom susretu skupine I, Virtus Roma je predvođena Rokom Stipčevićem (19p, 4sk, 1as) slavila na gostovanju u Volgogradu kod Crvenog oktobra 86:88 osiguravši tako plasman u osminu finala.