EuroCup: Burin Ružomberok šokirao Estudiantes usred Madrida

U 3. kolu EuroCupa pobjedu je ponovno ostvarila samo jedna od četiri naše predstavnice, ovoga puta to je bila Patricia Bura koja je sa svojim Ružomberokom stigla do važne gostujuće pobjede protiv Movistar Estudiantesa s kojom su zadržali dobre izglede za prolazak skupine. Klubovi ostalih naših predstavnica upisali poraze i time došli u nezavidne pozicije pred nastavak natjecanja.

GRUPA G

CDB Clarinos Ivane Tikvić ovoga tjedna upisao je drugi poraz u EuroCupu. U teškom i izjednačenom dvoboju  uspješniji od njih bio je švicarski Elfic Fribourg koji je slavio rezultatom 66-74

Uvodni dio utakmice protekao je u izjednačenoj borbi dviju ekipa, no u drugoj fazi prve četvrtine gošće predvođene Aleksandrom Krošelj uspijevaju se odvojiti na 4 poena prednosti (13-17). Trener domaće ekipe Claudio Garcia pozvao je timeout kako bi pokušao zaustaviti zahuktalog suparnika, no to mu nije pošlo za rukom. I nakon minute odmora Elfic Fribourg nastavio je sa boljom igrom te je nakon prvih 10 minuta igre imao sedam poena prednosti (15-22).

Nakon odlične prve četvrtine Fribourg je istim tempom nastavio i u uvodnim minutama druge,pa je na polovici druge dionice igre imao i +10 (19:29). Taj tempo gostujuće igračice ipak nisu uspjele zadržati i cijelim tokom druge četvrtine, pa su u posljednjih nekoliko minuta nizom promašenih šuteva i pogrešaka otvorile priliku Clarinosu za povratak, što je domaćin i iskoristio te se zahvaljujući vrlo raspoloženoj Kaeli Davis i Megan Walker uspio primaknuti na samo 3 poena zaostatka (30-33), s tim rezultatom otišlo se na odmor.

Nakon odmora Tenerife je jurnuo po preokret i u 24. minuti utakmice prišao je na poen zaostatka (36-37), no  Abigail Fogg i Nancy Fora spriječile su ih da prijeđu u vodstvo, a zahvaljujući odličnom vanjskom šutu košarkašice Elfic Fribourga u završnom dijelu treće četvrtine opet  su se uspjele odvojiti na dvoznamenkastu prednost od +10 (46-56) s kojom se ušlo u posljednjih 10 minuta igre.

Nošene domaćom publikom igračice Clarinosa pokušale su doći do preokreta u posljednjoj četvrtini, no svaki puta kada bi se primakle na jedan posjed zaostatka gošće bi pronašle odgovor, te  tricama i poenima sa linije za slobodna bacanja odbijale nalete domaćina koji tako do kraja utakmice ipak nije uspio pronaći put do izjednačenja i preokreta, a Elfic Fribourg na koncu kući odnosi vrijedne i zaslužene bodove.

Švicaraskog prvaka do pobjede su vodile fantastične Aleksandra Krošelj sa 26 poena, 7 skokova i 3 asistencije te Marielle Giroud koja je ubacila 21 poen uz 8 skokova i 4 asistencije.

Kod domaćina najefikasnija je bila Kaela Davis sa 31 postignutim poenom, dok je novo pojačanje španjolskog tima Megan Walker u svom debitantskom nastupu postigla 13 poena uz 5 skokova.

Naša reprezentativka Ivana Tikvić pružila je možda i najslabiju partiju ove sezone te je za nešto više od 25 minuta u igri postigla 2 poena uz 7 skokova, jednu asistenciju i 3 izgubljene lopte.

CDB ClarinosTenerife – BCF Elfic Fribourg 66:74 (15:22, 15:11, 16:23, 20:18)

• CDB Clarinos Tenerife: Davis 31, Tikvić 2, Rodriguez -, Senosiain 0, Raksanyi 7, Olano -, Rosset 0, Pina 6, Walker 13, Ocete 7.
  • BCF Elfic Fribourg: Krošelj 26, Fora 6, Zali 0, Gull-, Devos 11, Giroud 21, Jacquot 2, Bravo 0, Sollberger-,Stoianov-, Fogg 8

S jednom pobjedom i dva poraza Clarinos trenutno zauzima 3. mjesto u svojoj skupini, a u sljedećem kolu gostovati će u Francuskoj kod Tango Bourgesa 3. studenog 2021.

GRUPA H

Virtus Segfredo Bologna Ivane Dojkić ni u trećem europskom nastupu nije uspjela ostvariti pobjedu. Bolji je ovoga puta bio francuski Roche Vendee koji je slavio rezultatom 66-78

Domaći tim odlično je otvorio utakmicu i na samom startu poveo sa (9 – 1) te se činilo da ima spreman plan kako se suprostaviti Francuskinjama, ali to ipak nije bilo tako. U 7. minuti utakmice gošće stižu do izjednačenja (11-11) i od tog trenutka pa sve do kraja utakmice apsolutno su kontrolirale događanja na terenu.

Već do kraja prve četvrtine Roche Vendee odvojio se na +6 (16-22), a na odmor otišao sa +13 (30-43), te je do kraja utakmice stečenu prednost samo mirno održavao ne dozvolivši Bologni nikakvu priliku za preokret.

Trenutno nekompletan i neuigran  tim Bologne još je jednom pokazao sve svoje manjkavosti te novim slabašnim izdanjem svoje šanse za prolazak skupine sveo na minimum.

Ono što nas ipak može radovati je dobra forma naše reprezentativke u redovima Bologne koja je uz  Myishu Hines-Allen i Beatrice Barberis bila ponajbolja u svom timu. Za nešto manje od 34 minute na terenu  Ivana je postigla  11 poena uz dva skoka, dvije asistencije, jednu blokadu, te po dvije oduzete i izgubljene lopte.

Kod Francuskinja najistaknutije bile su Tiffany ClarkeAna Suarez i Ornella Bankole sa po 16 postignutih poena, dok je Kaleena Lewis ubacila 14.

Virtus Segafredo Bologna – Roche Vendee 66:78 (16:22, 14:21, 23:22, 13:13)

• Virtus Segafredo Bologna: Hines-Allen 15, Pasa 3, Tassinari 5, Ciavarella 0, Tava 4, Barberis 14, Laterza 3, Dojkić 11, Battisodo 2, Turner -, Zandalasini 9.
  • Roche Vendee: Suarez 16, Franchelin 4, Bankole 16, Saro 0, Lewis 14, Kone 10, Preneau 0, Mbu 0, Monpierre 2, Clarke 16

Nakon 3 kola Bologna još nema pobjedu, a u sljedećem kolu gostovati će u Španjolskoj kod Lointek Gernike 3. studenog 2021.

13 Agnieszka Skobel. 9 Josipa Pavić, 21 Alex Kiss-Rusk (Foto: Fiba.basketball)

GRUPA J

Ružomberok naše Patricie Bure u ovom je kolu ostvario važnu gostujuću pobjedu protiv Movistar Estudiantesa 51-55.

Iako je madridski tim u ovom dvoboju slovio za apsolutnog favorita i čak bolje otvorio dvoboj te imao vodstvo od (10-7) i (12-10) nije uspio iskoristiti bolji momentum i na startu se odvojiti, a kada je košarkašice Ružomberoka popustila uvodna nervoza, u drugom dijelu prve četvrtine uspjele su  i preokrenuti rezultat, te nakon prvih 10 minuta ostvariti vodstvo (12-14)

Ta prva četvrtina bila je pokazatelj gošćama da u ovoj utakmici se itekako ravnopravno mogu nositi sa svojim suparnikom, pa su u drugoj četvrtini zaigrale još bolje i odlučnije, te  do odlaska na odmor prednost podigle na 9 poena razlike (26-35).

U drugom poluvremenu utakmice Estudiantes je zaigrao ipak nešto bolje i postepeno počeo smanjivati zaostatak. Treću dionicu dobio je španjolski tim s jednim, a posljednju sa četiri poena razlike no to im nije bilo dovoljno za potpuni preokret jer su Radka Stašova i Patricia Bura u penal završnici sačuvale mirne živce i realiziranim slobodnim bacanjima potvrdile pobjedu svog tima.

Miroslava Praženicova bila je najefikasnija u pobjedničkom timu sa 18 postignutih poena, 12 je ubacila Marte Grays, 8 Radka Stašova, 7 Teodora Turudić, Patricia Bura zabila je 6 uz 5 skokova, jednu blokadu i dvije izgubljene lopte za nešto manje od 33 minute u igri.

Za Estudiantes najviše je ubacila Laura  Quevedo 20 poena uz 9 skokova i 3 asistencije.

Movistar Estudiantes – Ružomberok 51:55 (12:14, 14:21, 11:10, 14:10)

• Movistar Estudiantes: Saravia-, Fingall 4, Quevedo 20, Gretter 3, Espin De Sancho 2, Diallo 2, Conde 4, Sotiriou 2, Knight 14, Otero 0
  • Ružomberok: Uremova -, Stašova 8, Skvarekova -, Turudić 7, Buknova 0, Havranova 4, Praženicova 18, Tarnachowicz 0, Bura 6, Grays 12.

Sa dvije pobjede i porazom Ružomberok trenutno drži 3. mjesto u skupini, a u sljedećem kolu gostovati će u Belgiji kod Liege Panthersa 3. studenog.

Grupa K

Njemački prvak Rutronik Stars Keltern naše Josipe Pavić doživio je novi europski posrtaj te upisao težak poraz na gostovanju u Češkoj. Bolji od njih bilo je Zabiny Brno koji je slavio rezultatom 90-60.

Bio je to u potpunosti jednosmjeran dvoboj u kojem je pitanje pobjednika riješeno već do kraja prvog poluvremena koje je pripalo domaćinu rezultatom (46-21), da bi u nastavku utakmice ta prednost samo nastavila rasti.

Rutronik Stars Keltern ni jednog trenutka nije bio neka ozbiljna prijetnja za Brno u ovom dvoboju. Iako u svojim redovima aktualni prvak Njemačke ima nekoliko vrlo kvalitetnih imena poput bh reprezentativki Milice Deure i Matee Tavić, srpske košarkašice Sanje Mandić, Poljakinju Agnieszku Skobel, igre i rezltati Kelterna ove sezone kako u domaćim tako i europskim utakmicama daleko su od očekivanog. S obzirom na trenutačnu formu jednostavno nisu mogli ozbiljnije konkurirati suparniku u ovom dvoboju.

U redovima pobjednika čak pet igračica postiglo je dvocifren broj poena. Najefikasnija bila je Petra Zaplatova koja je postigla 19 poena uz 3 skoka i 5 asistencija, a pratile su je  Natalie Stoupalova sa 18, Monika Grigalauskytė sa 14, Bria Holmes 13 i Katerina Galickova 11 koševa.

Kod Kelterna prvo ime i jedina igračica sa dvocifrenim brojem poena bila je Agnieszka Skobel koja je postigla 19 poena uz 3 skoka i jednu asistenciju.

Naša Josipa Pavić odigrala je 17 minuta u ovom dvoboju i pritom postigla 3 poena uz 3 skoka, jednu asistenciju, dvije oduzete i tri izgubljene lopte.

Zabiny Brno – Rutronik Stars Keltern 90:60 (24:7, 22:14, 22:21, 22:18)

• Zabiny Brno: Galickova 11, Holmes 13, Stoupalova 18, Zaplatova 19, Hamzova 7, Vondrackova 0, Jurcenkova 4, Berankova 4, Kopecka 0, Miksikova 0, Grigalauskytė 14.
  • Rutronik Stars Keltern:  Richardson -, Deura 4, Pavić 3, Mandić 5, Pokk 9, Skobel 19, Schuler 6, Higgs 6, Kiss-Rusk 8, Tavić 0

S omjerom 0-3 Keltern se trenutno nalazi na začelju skupine, a u sljedećem kolu košarkašice Kelterna gostovati će u Londonu kod London Lionsa 3. studenog 2021.