Hrvatska mlada reprezentacija prokockala +18 i izgubila od Latvije

Hrvatska ženska mlada reprezentacija niti u svom trećem nastupu na U20 FIBA European Challenger turniru u Bugarskoj nije uspjela doći do pobjede. Bolja od izabranica Deana Nemeca ovoga puta bila je reprezentacija Latvije koja je slavila rezultatom 69:64 nakon velikog preokreta.

Uvodne minute utakmice protekle su u dosta rastrganoj igri uz malo poena i puno pogrešaka sa obje strane. Nakon početnog ispitivanja snaga naše su igračice prve uhvatile konce igre i velikom serijom (13:3) stigle do značajne prednosti. Nakon prve četvrtine rezultat na semaforu pokazivao je +12 za Hrvatsku (21:9).

Odlično odigrani drugi dio prve četvrtine dao je hrvatskim igračicama potrebnu dozu samopouzdanja, pa su u jednakom ritmu nastavile i kroz cijelu drugu četvrtinu u kojoj su svoju prednost dodatno povećale. Na odmor se tako otišlo sa rezultatom (24:42) u korist Hrvatske.

Prvo ime prvog poluvremena u našim redovima bila je Ana Haklička koja je postigla 15 poena uz 6 skokova te Ana Mandić koja je već u prvom poluvremenu ostvarila double-double učinak od 10 poena i 15 skokova

Nakon što su u prvom poluvremenu bile potpuno nadigrane, Latvijke u nastavak susreta ulaze znatno odlučnije i na startu treće četvrtine rade seriju (11:2) i prilaze na samo -9 (35:44), što je trenera Nemeca natjeralo na reakciju i pozivanje minute odmora.

Nakon minute predaha naše su se djevojke uspjele pribrati i nakratko zaustaviti nalet reprezentacije Latvije vrativši prednost u sferu dvoznamenkastih brojeva, ali treću četvrtinu zaključila je Lina Loceniece tricom za Latviju, pa se tako u posljednjih 10 minuta igre ušlo sa rezultatom (46:55) u korist naše reprezentacije.

Nakon što su u 3/4 prepolovile zaostatak sa poluvremena reprezentativke Latvije “namirisale su krv” i osjetile da možda mogu do pobjede, te su s još većim pritiskom nastavile u posljednjih 10 minuta utakmice, što im se na koncu i isplatilo.

Na nešto više od 4 minute do kraja susreta Latvija je uspjela preokrenuti rezultat i povesti, najprije (60:59) peonima Eline Siceve, pa potom ubrzo i (63:59) tricom Ketije Vihmane, nakon čega se u igru Hrvatske uvukla nervoza, počelo se žuriti i srljati u niz nepromišljenih, i brzopletih poteza koji su rezultirali pogreškama, a koje je Latvija znala iskoristiti i na koncu velikim preokretom zasluženo slaviti.

Latviju su do pobjede predvodile  Vanesa Jasa sa 17 poena, 11 skokova i 7 asistencija, te  Ketija Vihmane i Lina Loceniece sa po 15 postignuti poena.

U redovima Hrvatske najistaknutije su bile Ana Haklička sa 19 poena, 9 skokova i dvije asistencije, Ana Mandić ubacila je 14 poena uz 17 skokova, dok je Josipa Jurič dala 12 poena.

“TUGA I RAZOČARANJE NE MOGU SE SKRITI”

“Tužne smo i razočarane, željele smo tu pobjedu i to se vidilo u prvom poluvremenu gdje smo imale pristup i držale se dogovora.U drugom poluvremenu smo ispustile razliku od 18 poena što nas je koštalo utakmice. Glave gore imamo jos dvije utakmice i idemo po pobjede.”, izjavila je nakon utakmice ponajbolja igračica u našim redovima Ana Mandić.

Ana Mandić (Foto:Fiba.basketball)

LATVIJA – HRVATSKA 69:64 (9-21, 15-21, 22-13, 23-9)

STATISTIKA

Nakon tri odigrana kola Hrvatska još ne zna za pobjedu te se nalazi na začelju skupine A, zajedno sa reprezentacijom Bugarske. Sutra slijedi dan odmora, a nakon toga u subotu (17.7, u 19.00 sati) snage će odmjeriti upravo Hrvatska i domaćin turnira Bugarska. Utakmicu možete pogledati OVDJE