Hrvatski derbi pripao Zadru

Najveći hrvatski košarkaški derbi, a pod tim smo nazivom i najavili utakmicu Zadra i Cibone, pripao je današnjem domaćinu tog dvoboja, Zadru. U utakmici koja nije bila naročito lijepa za gledanje, slavila je momčad iz Krešinog doma rezultatom 78:76.

Susret je Zadar započeo bez Romea Travisa u startnoj petorci, koju su činili Ante Delaš, Chaisson Allen, Marko Ramljak, Bariša Krasić i Franko Kaštropil. Kod Cibone prvih pet igrača na terenu bili su Davor Kus, Darryle Strawberry, Dario Šarić, Marin Rozić i Justin Hamilton.

Prvi u vodstvo dolazi Zadar košem Bariše Krasića u drugoj minuti, dok početne poene za Cibonu zabija Justin Hamilton te poravnava rezultat na 2:2. Nakon toga tricom na 5:2 podiže Marko Ramljak, a tu prednost Zadar boljom igrom od svog suparnika zadržava i do kraja prvog poluvremena.

U prvoj četvrtini kod Zadra se posebno ističe Toni Prostran koji s osam poena (od toga dva pogođena šuta za tri poena) predvodi svoju momčad u tom periodu i pokazuje da nije zaboravio igrati košarku. Premda je Zadar u zadnjoj minuti imao prednost rezultatom 21:13, tih osam koševa razlike nije uspio zadržati s obzirom da su Dario Šarić i Davor Kus s kombiniranih pet poena približili svoju ekipu na 21:18.

Drugu četvrtinu pogođenim šutom za tri poena otvara Vedran Morović, a za napomenuti je kako su zadarski razigravači današnji susret odigrali ipak bolje nego li nekoliko prethodnih te time pokazali da se u tom segmentu igre ipak nešto mijenja. Jedino Chaisson Allen nastavlja s lošim partijama.

U 15. minuti dvoboja Zadar je imao vodstvo rezultatom 36:26, što je bila do tada najveća prednost domaćina, no tada kreće serija zadarskih promašaja, što Cibona uspijeva iskoristiti i približiti se na 36:33, preko Pavla Marčinkovića, Hrvoja Kovačevića i Kusa. Do kraja četvrtine domaća ekipa ipak uspijeva zadržati prednost te se na odmor odlazi rezultatom 41:37.

Pretposljednju četvrtinu okarakterizirala je bolja igra Cibone. Rezultat isključivo tog perioda iznosio je 16:20 a pritom treba istaknuti sedam različitih igrača koji su za to vrijeme poentirali za gostujuću momčad, među kojima se posebno istaknuo Strawberry sa šest poena. Kod Zadra je pak maestralan bio Goran Vrbanc s deset koševa od ukupno 16 svog tima.

Potpuno rezultatski izjednačene, s 57 koševa na obje strane, ulaze zadarska i zagrebačka momčad u zadnju dionicu. Za 59:57 zabija večeras neprepoznatljivi Romeo Travis, a nakon toga s dva slobodna bacanja rezultat poravnava vrlo dobri Kus.

U narednih nekoliko minuta Cibona je preuzela prednost, sve do 39. minute kada pri rezultatu 69:69, tri poena zabija Bariša Krasić i time diže zadarsku publiku na noge te u kratkoročne planove navijača postavlja proslavu pobjede nad najvećim rivalom. Imali su takvi planovi svoje pokriće posebno nakon dizanja prednosti na, u tim trenucima, ogromnih 76:69. Složit ćete se, sedam razlike prednosti na domaćem terenu, nešto više od minute prije kraja, mora puno značiti.

Međutim, ipak je momčad Zadra odlučila poštovati davno postavljenu tradiciju kompliciranja života svojim pristašama. Nakon dva zabijena slobodna bacanja Strawberrya, Ante Delaš nesmotreno gubi loptu što omogućuje Hrvoju Kovačeviću da poentira i postavi rezultat na 76:73.

Ponukalo je to trenera domaćih Antu Nazora da pozove time-out i prenese svojim igračima upute za uspješno privođenje utakmice kraju. Nakon toga, Marčinković čini prekršaj na Ramljaku, a potonji ne uspijeva iskoristiti niti jedno slobodno bacanje od dva ispucana te nakon toga svojim prekršajem šalje Strawberrya na poziciju u kojoj se nalazio nekoliko trenutaka prije.

Strawberry, međutim pogađa prvo slobodno bacanje, dok drugo promašuje, a u borbi za skok, Romeo Travis odbija loptu i postiže autokoš te izjednačava rezultat na 76:76. Napravili su gosti tako seriju 7:0 kroz minutu igre i skoro pa sigurnu pobjedu Zadra doveli u pitanje.

No, ukazao se tada čovjek skoro pa specijaliziran za neizvjesne završnice, igrač koji već po treći put preuzima odgovornost na sebe u zadnjim sekundama i zabija koš koji donosi Zadru pobjedu. Naravno, riječ je o Anti Delašu koji sjajnim driblingom izbacuje Andriju Žižića iz ravnoteže i s poludistance zabija za 78:76, devet sekundi prije kraja susreta.

Danijel Lutz tada zove time-out a nakon minute odmora u realizaciju kreće Darryle Strawberry koji ipak promašuje svoj šut za dva poena. Skok hvata Romeo Travis a prekršaj na njemu radi Žižić, i to 0.2 sekunde prije isteka vremena. Travis, vidjevši da za Cibonin koš više nema vremena, namjerno prilično ishitreno i olako šutira dva ponuđena bacanja, te ih tako promašuje, a rezultat ostaje 78:76.

U redovima Zadra najbolji su večeras bili Ante Delaš, Toni Prostran i Goran Vrbanc, pri čemu Delaš ipak odnosi epitet junaka susreta, jer osim brojke 12 u rubrici koševa, uspio je upisati i brojku 1 u rubrici uspješnog preuzimanja odgovornosti. Isti broj koševa kao i on imao je i Vrbanc, dok je Prostran ostao na deset postignutih poena, čemu je pridodao pet skokova i dvije asistencije.

Kod Cibone istaknuli su se veterani Kus i Žižić te Amerikanac Strawberry. Kus je zabio 16, Strawberry 14, a Žižić 12 poena. Time su tri navedena igrača bili jedini dvoznamenkasti u redovima gostiju.

Današnji susret velikih rivala zasigurno ne spada u jednu od boljih izvedbi koje smo mogli vidjeti prilikom susreta košarkaških ponosa Zadra i Zagreba. Puno su dinamičnije i s više košarkaškog „šuga“ utakmice znale se odigravati na parketima Jazina te Krešinog i Draženovog doma, a znali smo vidjeti i puno bolje individualne izvedbe pojedinaca.

Jednostavno, Cibona je u silaznoj putanji svoje sezone, pomalo potresena i događanjima u momčadi, odnosno odlascima igrača, koji su ostavili nekompletan roster da igra kako zna i umije. S druge strane, Zadar je u novoj 2013. godini izgubio ponešto od kvalitete igre iz 2012. te se nakon prvenstvene pauze još traži. Bez obzira na pobjedu, dobra igra nije prikazana, a zasigurno se svi koji klub prate nadaju napretku u utakmicama koje slijede, protiv Cibone i Širokog.

Kako god, naredna dva susreta za obje momčadi (Ciboni slijedi utakmica protiv Širokog u gostima i Budućnosti kod kuće) prilika su da se izvuku iz mulja s dna ljestvice i približe se ipak puno ugodnijoj sredini prvenstvenog poretka.