Josipa Silov sa sarajevskim Play-Offom osvojila prvenstvo Bosne i Hercegovine!

Josipa Silov i sarajevski Play-Off novi su prvaci Bosne i Hercegovine nakon što su u petom i odlučujućem dvoboju na gostovanju u Banjoj Luci svladale košarkašice Orlova rezultatom (56:66).

Ne(s)pretni poraz u prošloj utakmici nije obeshrabrio Sarajke, nego upravo suprotno, kao da im je prokockana prednost iz prošlog dvoboja bila dodatni motiv za dokazivanje u današnjem odlučujućem susretu, pa su od starta nametnule svoj ritam igre i već u prvoj četvrtini ostvarile sedam poena prednosti. (19:12).

Posebno raspoložena bila je Nikolina Džebo koja je u prethodnom dvoboju promašila šut za pobjedu svog tima u Sarajevu, ali je sve to naplatila sa kamatama današnjim briljantnim izdanjem. U prvoj četvrtini postigla je 12 od 19 poena svog tima.

Ipak ekipa Orlova nije se tako lako htjela odreći titule prvaka koju su branile. U drugoj četvrtini izabranice Dragane Svitlice pronašle dodatnu energiju, zaigrale znatno snažniju obranu, koja im je omogućila i lakše poene te sigurnost u napadu, pa su do kraja druge četvrtine uspjele preokrenuti rezultat. Na odmor se tako otišlo sa +2 za domaćina (26:24).

Domaće igračice na krilima sjajne druge četvrtine dobro su otvorile i drugo poluvrijeme, te su većim dijelom treće dionice imale vodstvo i kontrolirale događanja na terenu, no u završnici trećeg perioda igre ponovno dolazi do pada i “crne rupe” u igri domaćina koju Sarajke koriste i vraćaju prednost na svoju stranu, pa se u posljednjih 10 minuta igre ušlo sa vodstvom gošći (48:44).

Igračice Play-Offa u tim su trenucima “namirisale krv” te su znale da je to prilika koju ne smiju ispustiti. U posljednju dionicu ušle su još snažnije – gotovo četiri minute posljednje četvrtine sjajnom obranom ostavile su domaćina bez poena, pa su na ulasku u 34. minutu utakmice ostvarile devet poena prednosti (53:44), a nedugo potom odvojile su se i na dvocifrenu prednost te povratka za Orlove više nije bilo. Gošće su rutinski privele utakmicu kraju i tako sa ukupnih 3-2 u seriji došle do naslova prvaka – ukupno trećeg u klupskoj povijesti, a prvog nakon sezone 2016-2017.

Nikolina Džebo bila je prvo ime susreta te je sa 25 poena i 13 skokova nosila Play-Off do pobjede i titule, a pored nje istakle su se Samantha Roscoe koja je ubacila 12 poena, uz 12 skokova i četiri asistencije, te Jamie Cherry sa 10 postignutih koševa. Naša Josipa Silov u pobjedu svog tima ugradila je šest poena uz tri skoka i četiri asistencije.

Kod Orlova najefikasnija bila je Tamara Rajić sa 15 poena, dok su po 12 poena ubacile Vladinka Erak i Milica Zeljković.

Bilo je ovo jedno predivno iskustvo i apsolutno sam uživala u ovih nešto više od mjesec dana koliko sam bila dio ovog tima. Od prvog dana od kada sam ovdje trener i cijeli tim radili smo skupa za samo jedan cilj, a to je trofej prvaka Bosne i Hercegovine. Svoj cilj smo večeras i ostvarili i svi smo presretni zbog toga. Bila je ovo jako teška finalna serija, Orlovi su pokazali da su stvarno jako dobar tim i baš zbog toga ova pobjeda je još slađa, jer smo pokazale da smo zasluženo na tronu, i osjećaj je neopisiv. Čestitam svim svojim suigračicama i trenerima na ovom fenomenalnom uspjehu, a sada se idemo konačno opustiti i zasluženo proslaviti”, izjavila je nakon dvoboja Josipa Silov.