Juniorke osvojile drugo mjesto na FIBA European Challengeru u Latviji

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija u posljednjem kolu FIBA European Challengera u Latviji poražena je od Portugala (61:77) te je na koncu zauzela drugo mjesto. Portugal je do prvog mjesta došao zahvaljujući koš-razlici unutar kruga u kojem se našao s Hrvatskom i Latvijom. Na kraju su Portugalke imale međusobnu koš razliku +8, Hrvatska -1, a Latvija -7.

Prvo poluvrijeme dvoboja proteklo je u čvrstoj i izjednačenoj borbi s obje strane gdje su se obje ekipe konstantno izmjenjivale u vodstvu, ne većem od +6, koliko je sredinom druge četvrtine imala naša reprezentacija (24:30), no na predah se ipak otišlo sa prednošću Portugala +4 (37:33).

U nastavku susreta, kroz treći period igre, Portugalke su agresivnom obranom potjerale Hrvatice od koša i prisilile ih na šut izvana pod pritiskom, a na drugoj strani su iz izrađene akcije zabile tricu za svoje najveće vodstvo (33:40). Portugal je rastao do (36:51), Hrvatska je tek povremeno uspjevala odgovoriti mini-serijama i vraćati se u igru, spuštale su prednost Portugala i ispod 10 razlike (47:56) što je bilo unutar zone koja našoj reprezentaciji donosi prvo mjesto. ali to Portugalke nije omelo; nastavile su u jednako agresivnom ritmu i do kraja treće četvrtine otišle na +16 (65:49)

Ipak naše se cure nisu predavale i posljednju četvrtinu otvaraju bolje, serijom (5:0) prilaze na željenih -11, no sa druge strane vrlo brzo je stigao odgovor. Portugal preko Gabriele Falcao koja veže dvije trice ponovno se odmakao na +16 (55:71), a kada je na sve to i  Ines Vieira na isteku napada ubacila tricu iz “nemoguće” pozicije i odvela Portugal na +19 (74:55), Hrvatska se odjednom našla u vrlo neugodnoj poziciji gdje je mogla izgubiti i drugo mjesto.Loviš prvo mjesto i -11 i istovremeno braniš drugo koje je sigurno na ’21.  U takvoj rezultatskoj klackalici uz vodu u ušima pri vodstvu Portugala 57-77, naše su cure ostale ‘na pola puta’ te s porazom 61-77 na kraju zauzele drugo mjesto.

Unatoč porazu i nešto slabijem drugom poluvremenu protiv Portugala iza naših juniorki fantastičan je turnir.

“MORAMO BITI ZADOVOLJNI PRIKAZANIM”

“Pripremali smo ekipu da Portugal igra čvrsto i agresivno 40 minuta, ali jednostavno nismo danas odgovorili agrsivnosću, nismo se nametnuli svojom igrom. Portugal je imao 13 skokova više od nas, jako agresivno idu na napadački skok i time si otvaraju drugi napad. Dali smo im prostor da se razigraju, dobiju sigurnost, ulazili su im svi šutevi, a nama su ispadali ziceri iz obruča. Nismo danas imali pravu Martu Ostojić zbog zdrastvenih problema, koja je u ove četiri utakmice bila jedna od nositeljica igre i teško je to bilo nadoknaditi. Šteta da turnir nismo završili pobjedom i prvim mjestom u grupi, ali moramo biti zadovoljni prikazanim u ove četiri utakmice. Čestitke ekipi i staffu na dobro odrađenim pripremama i na izvrsno odigrane četiri utakmice,” izjavila je nakon dvoboja izbornica Tatjana Jacović.

U redovima naše reprezentacije najefikasnija je bila Nika Lokica sa 19 postignutih poena, Vivien Nejašmić  zabila je 13, Hana Muhl 12, Dorja Iva Žaja 10.

Kod Portugala Gabriela Falcao je postigla 22 poena, Ana Furtado 16, a Filipa Barros 14 uz 11 skokova i 8 asistencija.

Hrvatska – Portugal 61:77 (16:15, 17:22, 16:28, 12:12)

STATISTIKA

Napomenimo kako je naša Dorja Iva Žaja proglašena i za MVP-a turnira – prosječno je postizala 14.6 poena uz 10.2 skoka i 1.4 asistencije po utakmici, a u čak četiri dvoboja ostvarila je double-double učinak.

Iva Dorja Žaja sa MVP priznanjem na FIBA European Women’s Challanger turniru u Latviji/fiba.basketball