Hrvatska je u finalu Europskog prvenstva Divizije B!

Hrvatska U18 ženska reprezentacija u finalu je Europskog prvenstva B divizije nakon što je u polufinalu bila bolja od reprezentacije Grčke!

Hrvatska U18 reprezentacija plasirala se u FINALE Europskog prvenstva B divizije pobjedom nad reprezentacijom Grčke. Bila je to jedna vrlo zanimljiva utakmica s mnoštvom uspona i padova, no u najvažnijim trenucima naše cure su reagirale na najbolji mogući način.

1. ČETVRTINA

Obje reprezentacije ušle su oprezno u susret, ipak je ulog finale i plasman u A diviziju. Izjednačeni ulazak obje reprezentacije dao je je odgovor kako nismo pogriješili kada smo u našem ‘Vodiču kroz EP’ u poglavlju ‘power rankings’ stavili obje ekipe na prva dva mjesta.

Iznimno tvrda obrana na obje strane i teški šutevi rezultirali su dosta lošim postotkom šuta – 20%, odnosno 2-10 nakon sedam minuta igre za rezultat 4-4. Do kraja četvrtine naša reprezentacija uspjela je preuzeti vodstvo i otići na mali odmor s prednošću 9-6.

2. ČETVRTINA

Drugu četvrtinu naše cure otvaraju odlično i koševima Lucije Banović i Petre Božan prisiljavaju izbornika grčke reprezentacije Ioannisa Ktistakisa na timeout nakon samo minutu igre (13-6).

Šest minuta prije poluvremena tricom Lane Bešlić, koja je kroz turnir pokazala odličnu ruku, Hrvatska odlazi na najvećih +9 na utakmici (19-10). Fenomenalna obrana bila je ključ stečene prednosti kroz prvo poluvrijeme jer suparnicama je naša reprezentacija dopustila samo 14 poena (26-14).

3. ČETVRTINA

Grčka bolje ulazi u drugo poluvrijeme već u prvom napadu preko Eleni Margelou smanjuje zaostatak na minus devet, pa slobodnim bacanjima nešto kasnije i na minus sedam. Potom je Petra Božan ostala sama na šutu za tri kojim vraća Hrvatsku na dvocifrenu prednost. Nije to pomoglo našim curama jer Eleni Margelou nastavlja svoju izvanrednu četvrtinu i s dodatna četiri poena dovodi Grčku na -5, a Polyxeni Palaska napad kasnije i na samo -3 (29-26).

Nije to dobro izgledalo za našu reprezentaciju jer smo u osam minuta treće četvrtine postigli samo tri poena i prosuli prednost od 12 razlike što je bio razlog za timeout naše klupe. Minuta odmora izbornika Deana Nemec ipak je pomogla Hrvatskoj, cure su se uspjele konsolidirati i vratiti prednost na prihvatljivijih +7 (33-26).

4. ČETVRTINA

U posljednju četvrtinu susreta Hrvatska je ušla fokusirana te preko Lane Bešlić, Lucije Banović i Petre Božan vraća dvoznamenkastu prednost (38-28). Puno bolje je to izgledalo u ključnim trenucima susreta nego što je bio slučaj kroz četvrtinu ranije.

Naša reprezentacija održavala je prednost sve do tri minute prije kraja kada Theoni Tsami i Freideriki Blithikioti realiziraju dva napada za redom i vraćaju neizvjesnost u utakmicu (42-37). Bio je to novi znak izborniku Nemecu da pozove minutu odmora i pokuša smiriti cure. Odmah u prvom napadu nakon minute odmora Mergelou postiže svoj 13 poen na utakmici, ali Nina Novak ekspresno odgovara tricom za +6 minutu do kraja susreta (45-39).

‘Utakmica je bila krajnje stresna. S Grčkom smo igrali dvije pripremne utakmice i na obje je rezultat bio iznimno nizak. Oba puta smo pobjedili, ali znali smo da nas čeka težak posao. Propustili smo previše prilika da iz kontranapada lako poentiramo i privedemo utakmicu kraju bez stresa. No, bili smo nervozni, željeli smo to finale, ali trebalo ga je zaraditi i ostvariti na teži način, obranom. Napad smo prema dogovoru trebali rješavati tranzicijom i uz više vanjskog šuta jer smo znali da će nam Grci braniti reket i koševe iz prodora i unutarnje igre. Na kraju pobijedili smo tricama Banović, Božan i na samom kraju Novak kad su se Grci primaknuli na samo dva razlike.’ – izjavio je izbornik Nemec nakon utakmice za naš portal.

U cjelini teška i stresna utakmica, ali vrijedna finala gdje se također nadamo pobjedi.

Do kraja susreta djevojke iz Grčke uspjele su tek ublažiti poraz polaganjem za konačan rezultat 45-41. U finalu čekamo boljeg iz susreta Luksemburga i Bosne i Hercegovine.