No Jokić, no problem: Srbija vodeća u nekoliko statističkih kategorija

U međuvremenu, Crna Gora je propustila sjajnu priliku za povoljniji ždrijeb u nastavku turnira.

Završio je prvi krug natjecanja po skupinama na ovogodišnjem Mundobasketu. Reprezentacije koje su izborile nastavak turnira su redom: Dominikanska Republika, Italija, Srbija, Portoriko, SAD, Grčka, Litva, Crna Gora, Njemačka, Australija, Slovenija, Gruzija, Španjolska, Brazil, Kanada i Latvija.

Jedino iznenađenje je ispadanje Francuske koja je bila jedan od favorita za medalju, a Latvija ih je izbacila nakon što su gubili čak 39 i pol minuta. Nakon toga je na površinu isplivalo puno unutarnjih problema unutar same reprezentacije.

Omaleni razigravač Francisco bio je na udaru suigrača nakon gotovo svakog šuta kojeg je ispalio na utakmici, Batum i Fournier su bjesnili, a nakon same utakmice Batum je prozvao igrače kojih nema, ali i Savez jer je dopustio da se politika umiješa u sport i samim time Thomas Huertel zbog prelaska u ruski Zenit nije imao pravo nastupa za reprezentaciju.

Ali to nije sve, u posljednjoj utakmici su se skoro izblamirali do kraja kada su u zadnjoj minuti riješili susret protiv Libanona protiv kojeg su nastupili bez ijednog centra (Gobert, Fall i Lessort navodno ozlijeđeni) pa je Batum morao krpati poziciju centra…

Crna Gora imala je sjajnu priliku da izbjegne SAD i dokopa se četvrtfinala

Crna Gora se sastala u odlučujućoj trećoj utakmici s Litvom, obje reprezentacije su bile na omjeru 2-0 i dominantno su upisale pobjede u prethodnim susretima. Očekivao se pravi derbi za čelnu poziciju grupe, Crna Gora se nadala pobjedi jer nije to ona jaka Litva, prvenstveno zbog izostanka Sabonisa, a onda i nekoliko standardnih igrača. Međutim, Litva je suvereno promarširala tim susretom i zaledila naše susjede na -20 i tako je Crnu Goru ždrijeb odveo direktno na SAD i Grčku, a kako prolaze dva suparnika u iduću fazu, tako su praktički izgubljene sve šanse za prolazak u četvrtfinale jer bi se za taj podvig trebao svladati SAD. Protiv Litve ih je koštalo uparivanje tandema Dubljević-Vučević u trenutcima kada je Marko Simonović izgledao daleko najbolje od tri visoka kojima raspolaže Boško Radović. Bio je na 11 poena, pet skokova i tri ubačene trice u prvoj četvrtini, a onda je zaleđen na klupi i tu su se stvari u potpunosti okrenule na stranu Litavaca.

Srbija pod Pešićem kao i na prošlogodišnjem Eurobasketu njeguje lepršavi stil igre

Srbija je s 3-0 prošla u idući krug gdje ju čekaju Dominikanska Republika predvođena motiviranim Karlom Anthonyem-Townsom i njihov krvnik Italija. Podsjetimo, u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Tokiju Italija je u Beogradu šokirala Srbiju koja je nastupala bez Nikole Jokića koji je vjerovao kako momci to mogu odraditi i bez njega, pa će im se on priključiti na samim Igrama.

Svladali su ih 95-102 na krilima Nica Manniona koji im je uvalio 24 poena, a za Srbiju su nastupali Micić, Bjelica, Marjanović, Kalinić, Petrušev, Anđušić, Dobrić

Srbi su glavnog krivca pronašli u Nikoli Jokiću kojeg su okrivili za neuspjeh reprezentacije zbog toga što se nije odazvao kao MVP u kojeg su polagali sve nade.

Došao je EuroBasket prošle godine, Nikola Jokić je bio tu i u sjajnoj formi, ovoga puta kao dvostruki MVP NBA lige, uparen s MVP-om Eurolige Vasom Micićem, bili su tu i Lučić, Milutinov, Gudurić, a Jokić je susret završio s 32 poena, 13 skokova i četiri asistencije što ipak nije bilo dovoljno.

Gianmarco Pozzecco još jednom je našao protuotrov za starog lisca Svetislava Pešića, izludio ga je s pick and pop igrom, kažnjavali su Jokića napadanjem u picku kad god su stigli, a neočekivani junak je ovaj put bio Marco Spissu. Stavio im je 22 poena uz šest asistencija i čak šest trica. Italija je otišla u četvrtfinale rezultatom 94-86. Odigrali su i pripremni susret ovo ljeto, a Pešić je morao potpisati novi poraz, ovoga puta rezultatom 89-88.

Italija je u te dvije utakmice nakrcala koš Srbije s čak 30 trica iz 71 pokušaja što je fenomenalnih 42,2%, a game plan Italije je tu jasan.

Ipak, Srbija ovaj turnir igra fenomenalnu košarku te su lideri u više statističkih kategorija. Najbolja su ekipa kada su prosjeci šuta iz igre u pitanju s 57.2% šuta iz igre. Srpski košarkaši dominiraju i kada je šut za tri poena u pitanju, jer su s 44.7% najbolji na turniru. Timska igra krasila je Srbiju u prva tri kola, a o tome svjedoči i statistika. S 29.7 asistencija su najbolji na Svjetskom prvenstvu.

Naravno da momčadi iz grupe nisu realno mjerilo snage ove ekipe, ali svakako da je dobra podloga nastavljena za nastavak turnira gdje ih čeka nimalo lak zadatak. Srbiju i dalje muče ozljede Filipa Petruševa i Alekse Avramovića, a Boriša Simanić je definitivno out do kraja turnira nakon što je hitno podvrgnut operaciji zbog nezgodnog udarca u bubreg.

X faktor Srbije definitivno je bio Nikola Jović koji izgleda fenomenalno na ovom turniru. Prošlu utakmicu bacio je 25 poena uz savršenih 9/9 iz igre i 5/5 za tri poena! Ukupno je na 17.0 poena, 2.3 skoka i 3.0 asistencije na turniru uz fenomenalne prosjeke šuta od 75% iz igre i 67% za tri poena. Drugi je strijelac ekipe iza Bogdana i nitko više ne priča o izostanku Jokića.

Slovenija je u “grupi smrti” s Australijom i Njemačkom, a tamo ih čeka zapravo i odlučujuća utakmica s “Klokanima” odmah prvu utakmicu. Australija eventualnom porazom vjerojatno ispada iz svih kombinacija za nastavak turnira, a kako je Slovenija na 3-0 omjeru s fantastičnim Lukom Dončićem, sigurno meće mirno spavati.

Ipak i oni uz Pattya Millsa imaju svog “all-arounderaJosha Giddeya koji je prvo ime reprezentacije s prosjecima od 19.0 poena, 5.0 skokova, 7.3 asistencije uz 47% šuta iz igre. Svakako nas očekuje “šlager” drugog kruga i sjajan okršaj mladih nada svjetske košarke.

Related Articles