Ronald Ross iznenadio Zadar

U sedmom kolu Lige za prvaka, šibenski Jolly pobijedio je domaćina Zadra tricom Ronalda Rossa u zadnjim sekundama utakmice, krajnjim rezultatom 71:73.

Od početka je Ross stvarao probleme zadarskoj momčadi, s obzirom da je prvih devet koševa svoje momčadi postigao upravo on, te je nakon nešto više od šest početnih minuta rezultat nadmetanja Zadra i Rossa u koševima bio 9:9. Nakon toga Jolly prelazi u vodstvo košem Denisa Vrsaljka, da bi četvrtinu zaključio Josip Naletilić polaganjem za 15:19.

U drugom periodu utakmice, sa šibenske strane nastavlja zabijati Ross, dok kod Zadra poenima najviše doprinosi Romeo Travis, sa svojih osam u tom dijelu susreta. Na odmor između dva poluvremena odlazi se rezultatom 44:38 u korist plavo-bilih, nakon što Toni Prostran u zadnjim sekundama ubacuje dva poena. U tom trenutku kod Zadra su najbolji strijelci bili Travis i Ante Delaš s 10 koševa, dok je Ross do tada ubacio čak 19 poena.

Treću četvrtinu dobro otvara Prostran s pet poena, dok s druge strane ubačaje ostvaruju Ross i Mate Mrva. U 26. minuti zakucavanjem Franka Kaštropila Zadar vodi 51:44, no tada kreće serija 8:0 Jollya, kada najprije Ross ubacuje tricu, nakon čega slijede trica i ubačaj za dva poena mladog Tomislava Gabrića koji donosi svom klubu vodstvo 51:52. No, četvrtina ipak završava vodstvom Zadra 55:54.

Tricom Gorana Vrbanca u 35. minuti Zadar je imao vodstvo 64:60, a nakon toga Jolly slobodnim bacanjima Mrve i Naletilića te još jednom tricom Gabrića okreće rezultat u svoju korist i postavlja ga na 64:65. Dodatno, tricu zabija i Luka Katura za 64:68.

Igrači Zadra ipak uspijevaju smanjiti na 67:70, kada Naletilić pri napadu Jollya gubi loptu, a Gabrić neiskusno radi prekršaj na Bariši Krasiću, koji iskorištava oba slobodna bacanja za rezultat 69:70, 1:35 minuta prije kraja. U sljedećem napadu Ross ne pogađa, Travis hvata loptu koju u kontri u koš ne uspijeva pospremiti Krasić, no tada se Travis ponovno pojavljuje i zabija za 71:70.

Nakon time-outa šibenske momčadi, ona ne uspijeva iskoristiti svoj sljedeći napad gdje prilikom jedne sekunde do kraja istog, Travis krade loptu Dinu Butorcu. Međutim, ukradenu loptu Romeo ne uspijeva pretočiti i u rezultatsku korist te promašuje šut za tri poena a odbijenu loptu hvata Kutura. S 18 sekundi do kraja utakmice, Zadar odlučuje braniti jedan koš prednosti a ne učiniti prekršaj, što gostujuća momčad kažnjava.

Ronald Ross isfintirao je Romea Travisa, digao se na šut za tri poena i – pogodio. Do kraja više nije ostalo vremena te domaći igrači nisu mogli ispraviti situaciju, a Jolly je tako odnio pobjedu iz Krešinog doma.

Još jednom je Zadar koštala obrana bez prekršaja prilikom vodstva u zadnjim sekundama a sjetiti se trebamo sličnog scenarija u 19. kolu ovogodišnje ABA lige i trice Marka Tomasa u dvoboju Zadra i Cedevite.

No, bez obzira na to, ovakav dvoboj, gdje se Zadar kroz cijelu utakmicu mučio s gostujućom momčadi, vjerojatno nitko nije očekivao. Nakon teškom mukom izborene pobjede u Sinju, još jedna nefavorizirana momčad zadala je glavobolju igračima, treneru te svima u klubu i oko njega, ovaj put s gorim i konkretnijim posljedicama.

Jolly je zasluženo ostvario svoju četvrtu pobjedu iz sedam susreta, dok je Zadru ovo drugi poraz. Posebno treba istaknuti i pohvaliti igru Ronalda Rossa koji je ubacio 29 poena, uključujući i najvažniju tricu, uz pet skokova i dvije asistencije. Osim njega, treba pohvaliti i 17-godišnjeg Tomislava Gabrića i njegovih devet koševa.

Kod Zadra je najbolji bio Romeo Travis s 15 koševa, sedam skokova, tri ukradene lopte i tri asistencije, dok je Marko Ramljak zabio 12 a Ante Delaš i Bariša Krasić po 10.