Serie A: Uvjerljive pobjede vodećih, odličan nastup Buve

Nakon jedanaest odigranih kola talijanske Serie A na vrhu poretka nalazi se pet momčadi s identičnim učinkom od osam pobjeda i tri poraza. Svih pet vodećih momčadi upisalo je pobjede ovoga vikenda.

Najteže je bilo Pistoiji koja je na svom parketu ugostila Varese našeg Roka Ukića. Ukić nije nastupio, ali njegova momčad se dobro snašla i bez njega te opasno zaprijetila favoriziranom domaćinu. Od samog su starta igrači Varesea pokazali da su u Pistoiju došli uzeti sve bodove, a nakon šest minuta igre na svojoj su strani imali deset koševa viška – 2:12. Do kraja četvrtine domaći sastav povezuje par dobrih napada te zaostatak smanjuju na puno prihvatljivijih minus četiri.

Međutim, gosti ne posustaju te nastavljaju s dobrom igrom i na početku druge četvrtine. Brandon Davies ubacuje šest uzastopnih koševa Varesea koji još jednom odlazi na dvoznamenkastu prednost. No, ponavlja se ista priča iz prve četvrtine i domaćini u završnici poluvremena u dva navrata poravnavaju rezultat prije nego što ga gosti zaključuju sa +4.

Treća četvrtina nije donijela ništa novoga, gosti dobro otvaraju, a domaćin u završnici stiže. Napokon se scenarij promijenio u posljednjoj dionici kad je Pistoia dobrom sekvencom napada Alexa Kirka i Ariela Filloyja došla do svoje prve prednosti na utakmici. Nije ta prednost dugo zaživjela jer su gosti tricom Maalika Waynsa ponovno preuzeli vodstvo koje su držali do posljednje minute. U zadnjih 60 sekundi domaći igrači prelaze u vodstvo i dolaze do svojih najvećih +4 (66:62) koji su se na kraju pokazali kao dostatni za konačno slavlje. Imali su gosti priliku za pobjedu u posljednjim trenucima susreta, no pokušaj za tri Danielea Cavaliera nije bio uspješan.

Pesaro je na svojem parketu iznenadio Umanu iz Venecije. Ključna je bila treća četvrtina u kojoj je domaći sastav sa zaostatka od četiri poena s poluvremena stigao do prednosti od 16 poena prije ulaska u odlučujuću dionicu. U toj su dionici gosti uspjeli samo ublažiti poraz, a Pesaro se s tek trećom ovosezonskom pobjedom uspio maknuti sa začelja poretka.

Za poražene je nastupio i naš Hrvoje Perić. Na parketu je zbog problema s osobnim pogreškama proveo do sada najmanjih 13 minuta u kojih je uspio ugraditi sedam koševa, dva skoka i jednu ukradenu loptu.

Manekeni Jasmina Repeše bez većih problema svladali su Orlandinu. Domaći sastav je već do poluvremena imao plus 13 koji se do kraja susreta pretvorio u +27.

Kruno Simon je bio jedan od raspoloženijih domaćina. U 19 minuta ubacio je 13 koševa kojima je pridodao tri asistencije, dva skoka i jednu ukradenu loptu. Stanko Barać je također nastupio, odigrao je jednu minutu manje od Simona, a uspio je ubaciti osam koševa i uhvatiti šest skokova. S druge strane Sandro Nicević s tri poena, tri skoka i dvije asistencije u 17 minuta nije imao pretjerano dobru večer.

Još jednu dobru predstavu zabilježio je Ivan Buva u pobjedi njegovog Sidigas Avellina nad Manitalom iz Torina. Buva je u pobjedu ugradio 20 koševa, samo četiri promašena šuta u 14 pokušaja, i šest skokova, a ovo mu je treći put ove sezone da prelazi granicu od 20 koševa. Prvi put je to napravio u petom kolu protiv Trentina kojem je ubacio 26, a drugi put odmah u sljedećem kolu protiv Sassarija kojem je utrpao 29 poena.

Sassari se uspješno oporavio od prošlotjednog poraza i pobjedom na gostovanju kod Reggiane zadržao priključak s vodećim momčadima. Na kraju je bilo 86:70 za goste, a Rok Stipčević je u slavlju sudjelovao sa sedam koševa i jednim skokom.

Od preostalih utakmica 11. kola valja izdvojiti onaj između Cantua i Cremone u kojem su gosti iz Cremone preživjeli 30 koševa Bradyja Heslipa ostavši tako u utrci za prvom pozicijom.