Skupina A: Britanci u igri za drugi krug, Izraelu prva pobjeda, a Parker srušio Ukrajince

Reprezentacija Velike Britanije ostvarila je još jedan uspjeh, jedan od najvećih u povijesti, te još jedan u nizu neočekivanih rezultata na Eurobasketu, današnjom pobjedom protiv Njemačke, koja je dosad slavila, ironično, jedino protiv nominalno najjače reprezentacije u skupini – Francuske. Krajnji rezultat iznosio je 81:74 u korist Britanaca. Izreal je uspio ostvariti svoju prvu pobjedu na natjecanju, svladavši uvjerljivo Belgiju.

Velika Britanija – Njemačka 81:74 (16:23; 42:38; 59:56)

Velika Britanija: Achara 11, Lawrence 23, Robinson, Van Oostrum 5, Sullivan 2, Murray, Hesson 21, Fraser, Clark 17, Adegboye, Boateng 2, Johnson.
Njemačka: King 11, Giffey 5, Gunther 6, Zwiener 2, Schaffartzik 9, Tadda, Staiger 7, Pleiss 20, Benzing 12, Doreth, Seiferth, Zirbes 2.

Dobro su Nijemci otvorili utakmicu, te nakon prve četvrtine vodili 23:16, dok je rezultat mogao biti i veći da taj period pogođenim šutem za tri poena nije zaključio Daniel Clark. Ta trica kao da je označila preokret što se stanja igre na terenu tiče, pa tako Velika Britanija nakon dvije i pol minute druge dionice prelazi u vodstvo 24:23, što bi značilo da su ostvarili seriju 11:0.

Do kraja prvog poluvremena rezultat biva neizvjesan gotovo cijelo vrijeme, u vodstvu su se u pojedinim trenucima nalazile obje momčadi, da bi prije velikog odmora rezultat na semaforu ipak bio 42:38, u korist britanske reprezentacije. Treća četvrtina opet donosi izmjene u vodstvu, sve do rezultata 50:50, kada ga preuzimaju Britanci zabijenim slobodnim bacanjima Mylesa Hessona, i ne ispuštaju sve do kraja utakmice.

Najbolji kod pobjednika bio je spomenuti Hesson s 21 košem i 11 skokova, a odlično su odigrali i Andrew Lawrence te Daniel Clark, zabivši 23, odnosno 17 poena, dok je Clark tome pridodao i sedam skokova. Kod Njemaca najviše je pokazao Tibor Pleiss s 20 koševa i 14 uhvaćenih lopti, a tome je pridodao i tri asistencije.

Velika Britanija sutra u 14:30 igra protiv trenutnog lidera skupine Ukrajine, dok se Njemci suprostavljaju Izraelu s početkom u 17:45, pa će definitivno biti zanimljivo vidjeti kako će se situacija u ovoj skupini sutra razvijati, s obzirom da uz ove dvije reprezentacije šanse za osvajanje trećeg mjesta u skupini ima i Belgija.

Ukrajina – Francuska 71:77 (16:14; 36:35; 51:51)

Ukrajina: Pustozvonov 3, Jeter 20, Mishula 9, Gliebov, Gladyr 9, Lypovyy 9, Natyazhko 6, Zabirchenko 5, Korniyenko 5, Zaytsev 3, Pustovyi, Kravtsov 3.
Francuska: Lauvegne 1, Batum 8, Diot, Petro 2, Kahudi, Parker 28, Heurtel 2, Pietrus 3, De Colo 3, Diaw 5, Ajinca 5, Gelabale 10.

Francuzi su uspijeli Ukrajincima nanijeti prvi poraz. Prve tri četvrtine vodila se izjednačena borba na terenu, što je pokazivao i rezultat, koji je nakon treće četvrtine iznosio 51:51. No, nakon nešto više od tri minute igranja u četvrtoj dionici, pri rezultatu 57:58 u korist Francuza, kreće Parkerov show . Prvo zabija za 57:60, da bi svoju odličnu igru zaključio s 15 koševa u zadnjem dijelu utakmice, koji odlazi u korist njegove reprezentacije rezultatom 21:26, što je bilo dovoljno za konačnih 71:77.

Parker je briljirao s 28 koševa, dva skoka i dvije asistencije, a priključili su mu se Boris Diaw s 15 koševa te Mickael Gelebale s 10. Kod Ukrajine najbolji s 20 koševa, šest skokova i dvije asistencije bio je Eugene Jeter, dok od preostalih igrača nitko nije postigao dvoznamenkast broj koševa. Ukrajinci se sutra suprostavljaju Britancima, a Francuzi Belgijancima.

Izrael – Belgija 87:69 (19:15; 41:33; 73:46)

Izrael: Limonad, Nissim 23, Hanochi, Tyus, Eliyahu 13, Casspi 2, Pnini 12, Ohayon 8, Halperin 14, Kozikaro 8, Green 7, Kadir.
Belgija: Moors 9, Van Rossom 6, Beghin 6, Hervelle 13, Mwema 4, Tabu 7, Serron, Muya 6, Mukubu 2, De Zeeuw 14, Massot 2, Driesen.

Izrelci su uspijeli ostvariti svoju prvu pobjedu na prvenstvu, nadmoćno svladavši Belgiju rezultatom 87:69. U utakmici u kojoj su Belgijanci vodili samo tijekom prve dvije minute, igrači Izraela najviše su pokazali tijekom treće četvrtine, kada su ubacili u brzinu više te taj period pobjedili rezultatom 32:13. Od 15 lopti upućenih na koš kroz tu dionicu, promašili su tek tri, a posebno se istakao njihov najbolji strijelac Afik Nissim koji je u prvih pet minuta drugog poluvremena zabio čak 11 koševa.

Najbolji igrač utakmice bio je Nissim s 23 koša, tri skoka i pet asistencija. U izraelskim redovima dobro su odigrali i Yotam Halperin (14 koševa, pet skokova, tri asistencije), Guy Pnini (12 poena), Lior Eliyahu (13 poena, četiri skoka i šest asistencija) te Yogev Ohayon (8 koševa, sedam skokova i četiri asistencije). Kod poražene momčadi istakli su se Axel Hervelle (13 koševa, sedam skokova i tri asistencije) i Maxime De Zeeuw (14 koševa i četiri skoka).

Belgija sutra igra protiv Francuske (s početkom u 21:00) , dok Izrael kao protivika ima Njemačku (17:45).