“Svi za jednog, jedan za sve”: Srbija pod Pešićem igra fantastičnu košarku

Usprkos brojnim kritikama, “stari lisac” i dalje odrađuje sjajan posao na klupi Srbije.

“Lijepo nam je prošle godine naš igrač Nikola Jokić, najbolji igrač na svijetu, rekao: U Srbiji se samo gledaju rezultati, ne igra se igra. Vole se rezultati, ne voli se košarka. I u pravu je.”

Citirao je tako nedavno izbornik Srbije Svetislav Pešić izjavu dvostrukog MVP-a regularnog dijela NBA lige i MVP-a NBA Finala nedavno završene sezone. I mora se reći kako je bio u pravu, jer Pešić je u ovaj mandat ušao kao jedan od najcjenjenijih, ne samo srpskih, već i europskih trenera, a danas pred kraj karijere dobiva pogrdne komentare zbog izostanka uspjeha s reprezentacijom, unatoč tome što igraju možda i najljepšu košarku od svih reprezentacija.

UZMEMO LI U OBZIR OKOLNOSTI KOJE SU GA SNAŠLE S BROJNIM OTKAZIMA, PEŠIĆ JE SVEJEDNO STVORIO USPJEŠAN SUSTAV ZBOG KOJEG SRBIJA IGRA LEPRŠAVU KOŠARKU

Bogdan Bogdanović postavio je novi rekord u kojem je postigao barem jednu tricu u svakoj od svojih 25 utakmica koliko ih je igrao na Svjetskim prvenstvima. Isto tako je zaobišao Dražena Petrovića na 17. mjestu najboljih strijelaca svih vremena što se SP-a tiče, a od srpskih igrača su ispred njega još samo Dragan Kićanović (7.) i Dražen Dalipagić (4.) na listi najboljih strijelaca SP-a svih vremena.

Uzmemo li u obzir koje su sve veličine igrale za Srbiju (Đorđević, Bodiroga, Stojaković, Divac, Teodosić, Bjelica, Danilović…) – ovo samo pokazuje odnos Bogdana prema dresu Srbije i kako je zapravo neprikosnoveni vođa ove generacije. Iako, kada bi na papir stavili sva dostupna imena koja mogu nastupati za Srbiju, on bi po renomeu trebao biti “tek” treća violina – iza Nikole Jokića i Vasilija Micića (MVP Eurolige,  dvostruki MVP Final Foura Eurolige, dvostruki osvajač Eurolige), a unazad par godina možda i četvrta kada se prisjetimo kako je Miloš Teodosić igrao u Euroligi prije odlaska u NBA.

To zapravo puno govori o pritisku kakvog Pešić ima u ovom mandatu, jer s jedne strane na papiru ti imaš sve alate za zlatnu generaciju, na svakoj poziciji po dva, tri vrhunska igrača, obrambene specijaliste, ubojite šutere, sjajnu bekovsku i centarsku liniju, igrače koji mogu igrati modernu košarku i naposljetku, dokazane lidere u šampionskim ekipama.

Stvari ipak nisu tako crne i bijele; kada nisu prošli kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju 2021. godine Pešiću je otkazao Jokić, a nije bilo ni Bogdanovića i stigao je poraz od Talijana koji su ih svojom taktikom gdje su popali do besvijesti izludili i Pešić je potpisao kapitulaciju. Sastav Srbije za tu utakmicu je bio i više nego respektabilan, a da ne govorimo o tome kako je bio talentiraniji od talijanskog.

Jokić je bio glavna točka i ispušni ventil praktički cijele nacije, a Pešić je nakon toga sve stvari zapravo odradio uredno, kvalificirao se na Svjetsko i Europsko prvenstvo iako ni u tim kvalifikacijama nije sve bilo bajno i sjajno, ali s obzirom na razdor između FIBA-e i Eurolige i sastave s kojim je raspolagao gdje je za svaku reprezentativnu akciju morao slagati novi popis, može biti zadovoljan s učinjenim. Uzmemo li u obzir okolnosti koje su ga snašle s brojnim otkazivanjem, Pešić je svejedno stvorio uspješan sustav zbog kojeg Srbija igra lepršavu i efikasnu košarku.

Epska utakmica u Beogradu za povijest i dvoboj dva MVP-a NBA lige pred rekordnim brojem gledatelja

Datum je bio 25.08.2022. godine, prije malo više od godinu dana, igrala se kvalifikacijska utakmica u Beogradu između Grčke i Srbije, u Štark Areni pred rekordnim brojem gledatelja što se FIBA natjecanja tiče. 19.150 gledatelja se okupilo da vidi okršaj dva dvostruka dobitnika MVP nagrade NBA lige, a kako će se kasnije pokazati, i dva MVP-a NBA Finala – Giannisa Antetokounmpa i Nikole Jokića. Ali to nije bilo sve, jer Srbija bi porazom ostala bez plasmana na idući MundoBasket, time bi ugrozila sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine čime bi se ozbiljno ugrozila era Jokić-Micić.

Epilog? 40 poena, osam skokova, pet asistencija, dvije ukradene lopte (14/25 iz igre) za 40 minuta u igri od strane “Greak Freaka” i 29 poena, osam skokova, šest asistencija i jedna ukradena (11/16 iz igre, 2/3 za tri poena) za 30 minuta u igri od strane “The Jokera”. Mnoštvo igre jedan na jedan između njih, od kojih je jedan ona trica Nikole Jokića kada se utakmica lomila, a on poteže svoje tajno oružje “Sombor shuffle” i zabija tricu iz kuta direktno preko Giannisa. Produžeci i pobjeda Srbije. Momčad je pokazala karakter protiv odlične Grčke, i nisu puknuli pod pritiskom.

ČOVJEK JE DOKAZANI POBJEDNIK KROZ ČITAVU KARIJERU I SAMA KREMA EUROPSKE KOŠARKE U RANGU DUDE IVKOVIĆA I ŽELJKA OBRADOVIĆA

Srbija je srebrna na ovom MundoBasketu, razbili su vrlo dobru Dominikansku Republiku s 33 razlike, Litvu koja je utakmicu prije senzacionalno pobijedila SAD i pritom im ubacila 110 poena dobili su 19 razlike i fenomenalnu, fizički nevjerojatno jaku Kanadu u polufinalu s devet razlike.

Timska košarka, svih 12 igrača daju svoj obol, sjajan protok lopte, iznimna timska obrana, šuterski goropadna Srbija koja protivnike razbija kroz pick and roll – sve je to djelo toliko osporavanog Svetislava “Karija” Pešića.

Nema Nikole Jokića i Bobana Marjanovića nakon dugo vremena? Nema problema, Nikola Milutinov napokon pokazuje koliko je zahvalan igrač. U prosjeku je imao 12.1 poena, 8.4 skoka i 2.2 asistencije uz 66% šuta iz igre, pokazavši da je puno više od role igrača zaduženog samo za obrambene zadatke. Protiv NBA centra Jonasa Valanciunasa je u potpunosti izdominirao, limitirao ga je u obrani, a na drugoj strani parketa izluđivao ga je u paru s Bogdanovićem kroz p’n’r. Napokon je pokazao da je samo elita što se europskih centara tiče, a upravo je Pešić dobio ono najbolje od njega.

Nema Miloša Teodosića i Vasilija Micića? Bogdan Bogdanović je uzeo i poene i kreaciju na sebe, ali i kapetansku traku te je imao 19.1 poena, 4.6 asistencije i čak 2.1 ukradenu loptu po utakmici uz 53% šuta iz igre i 42% šuta za tri poena uz ukupan PIR 21.6, a pazite, u jednoj partiji je šutirao trice 1/13 i svejedno je na fantastičnih 42% iza linije za tri poena. Bogdan je igrač s najviše utakmica u nizu gdje je zabio jednu ili više trica (25) i do sada je postigao učinak od 11 utakmica s 20 ili više poena na utakmicama SP u zadnjih 30 godina, a od njega broje više jedino istinske FIBA legende Luis Scola (16) i Dirk Nowitzki (12). Klasa i sama krema FIBA natjecanja baš kao i prezimenjak mu Bojan, Patty Mills, Evan Fournier, Dennis Schroder, Lauri Markkanen i po novom Shai Gilgeous-Alexander i Franz Wagner.

Nema Nikole Kalinića i Vladimira Lučića da se uvlače pod kožu suparniku i odrađuju prljavi posao u obrani? Pešić će “pustiti s lanca” Aleksu Avramovića koji se na ovom prvenstvu isprofilirao kao najbolji branič na perimetru u čitavoj Europi. SGA je ostao ograničen na samo osam šuteva iz igre i 15 poena, a prosjek mu je 25 na turniru, prije njega je bez problema uzeo Jokubaitisa i tako svaku utakmicu. Brojke ne pokazuju utjecaj koji je bek Partizana imao na utakmicu, a tu mu slobodno možemo pridodati i Ognjena Dobrića koji je bio zadužen za čuvanje najboljih igrača.

Talijani su stilom igre izludili Srbe i zbog toga se počelo sumnjati u Pešića, ali tu je stvar bila u psihološkoj barikadi, očito je Pozzecco “crna mačka” za Pešića i igrače Srbije, ali daleko od toga da to kvari ukupan dojam ove Srbije. Na kraju krajeva, od dva od tri poraza Srbija je imala 14 pa 16 koševa viška i suvereno je kontrolirala te susrete, a Pešiću se jedino može zamjeriti što mu ekipa nije imala dovoljno mentalne snage da završi posao.

Toliko izostanaka, na svakoj poziciji po dva igrača, i onda s ovim “rezervnim” timom koji je sve samo ne to doći do finala Svjetskog prvenstva mogu samo pravi majstori. Nisu ih poljuljali otkazi, nepovjerenje nacije, kritike na Pešića i Bogdana, stravična ozljeda Boriše Simanića, dapače, to im je samo dalo dodatnu snagu i još ih više ujedinilo kao tim, a Kari je sve to iskoristio kao dodatan motiv za stvaranje kohezije u ekipi, pravi potez starog lisca.

I na prošlogodišnjem EuroBasketu su igrali pa možda i najljepšu košarku, Nikola Jokić je napokon djelovao fantastično u dresu Srbije i zapravo su mljeli suparnike s pola snage, sve do tog kobnog okršaja s Italijom. Kada vidimo kako se rasplela završnica tog prvenstva, uvjereni smo da bi Srbi s lakoćom odradili i ostale susrete.

Srbija je u nizu od pet uzastopnih srebrnih medalja i dva poraza u utakmicama za treće mjesto što nam sugerira da su izgubili sedam uzastopnih utakmica u borbi za medalju, ali uz ovakvo vođenje Pešića i povratak košarkaških majstora Jokića i Micića koji su igrači sistema i sigurno neće remetiti koheziju stvorenu na ovom turniru, već dokazani pobjednik na svim nivoima Svetislav Pešić ima idealnu priliku staviti zlatni pečat na svoju veličanstvenu trenersku karijeru koja je uz rame karijerama legendarnih Dude Ivkovića i Željka Obradovića kao i onu “zlatne srpske generacije” jer igraju svi za jednog i jedan za sve.

Related Articles