U20 (M): Hrvatska uvjerljiva protiv Portugala

Muška U20 reprezentacija je odlično otvorila European Challenger u Brnu. Krenulo se pobjedom od +23 (89:66) protiv Portugala, iako se mora priznati da je i portugalska reprezentacija bila rastrčana i motivirana.

Hrvatska je reprezentacija vodila tijekom cijele utakmice, a Portugalci su držali priključak sve do sredine druge četvrtine kada Hrvatska serijom od 12 poena bježi u dvoznamenkasto vodstvo (od 36:34 do 48:34) brzim akcijama na relaciji Bošnjak – Buljan uz pomoć Tišme, Rašića i Lukačića. Ipak, i portugalski reprezentativci dolaze k sebi, ubacuju 5 poena u seriji pa se na veliki odmor odlazi s 48:39 vodstvom Hrvatske. I treća bi dionica završila sličnom razlikom da nije bilo Sandra Rašića i njegove trice iz drugog pokušaja pet sekundi do kraja pa se četvrta čevrtina otvara s rezultatom od 65:54 za izabranike Dine Repeše.

Našim je reprezentativcima tijekom utakmice samopouzdanje evidentno raslo, dok se Portugal u posljednjih 10 minuta muči s nedostatkom snage te lošim šutom što se održava na konačan rezultat i slavlje mlade hrvatske reprezentacije.

Tomislav Buljan i Matej Bošnjak su predvodili reprezentaciju, svaki s po 20 poena ,9 skokova i dvije asistencije, izraženu je ulogu imao i Lovro Gnjidić s 10 poena i 5 asistencija.

Dino Repeša, glavni trener U20 reprezentacije: “Čestitam momcima na prvoj pobjedi na turniru. Utakmica generalno u oba smjera nije bila loša, napadački smo, kao i u pripremnom dijelu, bili efikasni. Iako smo imali samo 26% za tri poena, na kraju smo zabili gotovo 90 poena što je ohrabrujuće. Obrambeno u prvom poluvremenu nismo bili kao inače, bili smo prepasivni i nedostajalo je više timske obrane, posebno u igrama 1 na 1 gdje je par individualaca kao što su Frederico Martins i visoki Stanley Borden. U drugom je poluvremenu definitvno bilo bolje, primili smo samo 27 poena i to nam treba biti vodilja za sljedeću utakmicu protiv Italije. Želja i volja su bile na visokom nivou što pokazuje 13 skokova više, odnosno 21 napadački skok. Takav pristup želimo imati protiv bilo koje reprezentacije na ovom turniru, ali i u sljedećim ciklusima. Veseli me da su svi igrali, da su se skoro svi upisali u strijelce i ohrabrujuće je što smo imali 24 asistencije što je znak nesebičnosti u napadu.

Sada se okrećemo utakmici s Italijom. Bit će to težak protivnik, po meni individualno igrački najjača ekipa turnira s obzirom da imaju tri EuroCup i jednog euroligaškog igrača u rotaciji te još dva igrača iz prve talijanske lige. Morat ćemo se dobro pripremiti i očekujem još jednu dobru partiju.”

Utakmica s italijom na rasporedu je sutra, 21. srpnja s početkom u 14:30, a uživo je možete pratiti OVDJE.

Autor: Hrvatski košarkaški savez / Foto: Fiba.basketball