Uvjerljiva pobjeda Zadrana u prvoj domaćoj utakmici

Zadar bez većine nosioca igre lako izašao na kraj s Alkarom.

Košarkaši Zadra u 3. kolu FAVBET Premijer lige pobijedili su pred oko 800 gledatelja momčad Alkara rezultatom 106:73 (34:17, 25:19, 22:19, 25:18). Zadranima je to treća pobjeda u natjecanju, dok Alkar ostaje na jedinoj pobjedi iz 1. kola protiv Dubrave.

Trener Zadra Danijel Jusup na parket je izveo petorku u kojoj nije bilo glavnih zvijezdi momčadi, Žganeca koji nije bio ni prijavljen za utakmicu te Božića, Ramljaka i Drežnjaka, koji su ostali na klupi. S druge strane, trener Mustapić morao se odlučiti za dvojicu od trojice Amerikanaca koje ima u rosteru. Izbor je pao na Kuola i Greena, a na klupi je ostao Bissainthe.

Oni koji su dobili Jusupovo povjerenje – Lakić, Mekić, KlaricaJambrović i Mazalin – pokazali su dominaciju od prve minute i otvorili utakmicu serijom 11:0. Mijenjao je odmah gostujući trener, tražio način da se dođe do domaćeg koša, ali i dalje je Zadar diktirao ritam utakmice. Alkar se teško nosio s pritiskom na vanjsku liniju, u skoku gotovo da nije postojao pa rezultat prve četvrtine 34:17 realno oslikava stanje na terenu.

Jedini koji je uspijevao unijeti pomutnju u zadarsku obranu bio je vižljasti Amerikanac Green, ali nakon dvije uspješne akcije nezgodno je pao i uhvatio se za preponu. Nije se radilo o težoj ozljedi, kasnije se vratio u igru, ali je Zadar u završnici poluvremena ponovno digao ritam, prvenstveno preko Lakića, koji je u ovom razdoblju ubacio četiri trice te na odmor otišao s prednošću 59:36.

Za košarkašku atmosferu u trećoj četvrtini osim košarkaša bili su zaslužni i navijači, standardno glasni Tornado i dvadesetak Maligana koji su pjesmom podržali svoje košarkaše. Minute na parketu dobro je iskoristio Vujačić, koji je u ovoj četvrtini postigao 9 poena, a nešto nižu postavu Zadra na drugoj strani dobro je koristio jaki Vučić.

Posljednja četvrtina protekla je u lepršavoj igri na obje strane, začinjenoj s nekoliko zakucavanja i lijepih akcija Zadrana i Sinjana. Alkar je pokazao da zna igrati i da će slabijim protivnicima zadavati probleme, a Zadar kako i na klupi ima igrače na koje itekako treba ozbiljno računati.

Najefikasniji igrač Zadra bio je Krševan Klarica s 16 poena, uz 11 skokova i 8 asistencija, na korak do triple-doublea. Mekić i Njegovan postigli su po 15, a Lakić 14. Kod Alkara Vučić najbolji sa 17 poena.

Danijel Jusup, trener Zadra: Prikazali smo igru s dodavanjima i trčanjem bez lopte, brzim prijenosom, i protiv ovakve momčadi treba odigrati. Još nekim igračima nije leglo otvaranje kontranapada i često štekamo pa nemamo brzi prijenos lopte pasom nego driblingom. Poštedjeli smo igrače, mlađi su dobili šansu.

Tihomir Mustapić, trener Alkara: Nismo bili sretni što su igrali igrači koji su igrali, to su dečki koji su imali manju minutažu i htjeli su se nametnuti, a mi smo loše reagirali na agresivnost. Nisam baš zadovoljan načinom na koji smo igrali i nekim stvarima koje smo htjeli pokazati, ali kasno smo se skupili, imamo ozlijeđenih igrača, nemamo kompletan trening da bismo usvojili ono što želimo. Ugrabili smo pobjedu u Dubravi, malo smo i poletjeli, ovo nam je pokazalo da se moramo bazirati na momčadi koje su nama konkurencija u borbi za osam najboljih.