Zadar triler završnicom do pobjede u Novom Mestu

Uspio je Zadar doći do druge pobjede u ovogodišnjem izdanju regionalne lige. U utakmici koja je većim tijekom bila izjednačena rezultatski, sjajnom završnicom u kojoj se istaknuo Filip Kraljević, no potpomognuta promašenim slobodnim bacanjima igrača Krke, momčad Hrvoja Vlašića razveselila je svoje navijače i donijela prijeko potrebnu dozu optimizma pred buduće izazove.

Krka – Zadar 79:80 (24:20, 44:44, 65:61)

Krka: Klobučar 17, Murič 16, Buljan 14, Hukić 8, Bolčina 8, Lapornik 6, Booker 4, Kastrati 2, Pavić 2, Armstead 2, Rojc, Zatežič.

Zadar: Šutalo 26, Lawrence 13 (7 as), Ramljak 11, Kraljević 11, Car 6 (6 as), Ivanov 6, Dijan 3, Đugum 2, Prostran 2, Batur, Sobin, Bašić.

Utakmicu otvara Marko Ramljak s dva poena, na asistenciju Josipa Sobina. Nakon toga, do rezultata 16:17 u korist Zadra momčadi se izmjenjuju u vodstvu, no tada Jaka Klobučar pogađa šut za tri poena i dovodi svoju momčad u prednost koju ona do kraja četvrtine diže na četiri poena, odnosno rezultat 24:20.

Posebno u prvom periodu igre treba istaknuti upravo Klobučara koji je uspio postići 10 poena, kad je riječ o domaćoj momčadi, te Marka Šutala kod momčadi Zadra, koji je u tim trenucima pokazao kako održava dobru formu iz prethodne utakmice.

S održavanjem prednosti nastavlja Krka i početkom druge četvrtine, sve do 13. minute kada Šutalo još jednom svojom tricom, drugom iz isto toliko pokušaja, poravnava na 30:30, no vrlo brzo nakon toga mladi Erjon Kastrati ponovno vraća prednost svojoj ekipi i postavlja rezultat na 32:30.

Sjajni Šutalo zatim još jednom izjednačava rezultat a nakon promašenih trica Kastratia s jedne, te Tonija Prostrana s druge strane, Toni Dijan hvata napadački skok i poentira za 32:34. U sljedećem napadu Zadra isti igrač asistira za Kraljevića koji podiže višak poena na Zadrovoj strani na četiri, a u ofenzivnoj akciji nakon toga i na brojku od šest.

Pri rezultatu 37:42 u korist gostiju, Marko Car faulira Klobučara na liniji za tri poena, prilikom pokušaja poentiranja, što igrač domaćih iskorištava i smanjuje na 40:42, a potom Edo Murić poravnava na 42:42 te nakon toga zabija i za 44:42, no utakmicu u rezultatski egal dovodi Kraljević, čime se na odmor odlazi s 44:44 na semaforu.

Treća četvrtina ponovno donosi ujednačeni ritam igre i postizanja koševa s obje strane, no u 24. minuti Klobučar tricom postavlja rezultat 53:49 i tih četiri poena prednosti Krka zadržava do kraja tog dijela igre, kada je bilo 65:51. Stanje na semaforu moglo je biti i povoljnije za Zadar, da nije bilo čak pet promašenih slobodnih bacanja od upućenih 11 prema obruču.

Posljednju dionicu otvara Ramljak s dva pogođena slobodna bacanja nakon skoka u napadu poslije upućene trice Lawrencea a nakon toga Šutalo s pet uzastopnih ubačaja (3+2) dovodi plavo-bile u prednost od 65:68. Krka uspijeva to stići, čak i povesti 69:68, no Andrew Lawrence uzvraća pogođenom tricom za 69:71, a tko drugi nego Šutalo postiže dva poena za 69:73.

No, prilikom napada Krke isti igrač radi svoju petu osobnu pogrešku, a trener Zadra Hrvoje Vlašić zbog svoje reakcije dobiva tehničku pogrešku, što Klobučar i Booker koriste za smanjenje prednosti i rezultat 72:73, dok Zvonko Buljan s dva iskorištena napada okreće na 76:73.

Zadnje dvije minute odigrala se prava drama. Prvo Ive Ivanov smanjuje na 76:75, nakon ukradene lopte i asistencije Lawrencea, a zatim kapetan Zadra radi prekršaj na Buljanu, koji promašuje oba slobodna bacanja, što kažnjava u završnici fenomenalni Ramljak, tricom za 76:78.

Nakon toga, Lawrence faulira Klobučara koji uspijeva zabiti samo jedno bacanje od ponuđena dva, no slijedi izgubljena lopta Engleza u Zadrovom dresu, koju krade Murić i dovodi momčad iz Novog Mesta u prednost 79:78.

Ali, opet se u napadu Zadra pojavljuje Kraljević koji na dodavanje Cara pogađa za konačnih 79:80, a onda stupa na scenu i u obrani te blokira šut Luke Lapornika za pobjedu.

Slavio je tako Zadar u vrlo neizvjesnoj utakmici, prvi put u Novom Mestu nakon sezone 2008./2009. i došao do dvije pobjede na svom kontu ABA ligaškog uspjeha ove sezone. Junak je bio Ramljak (na kraju 11 koševa), no svakako treba spomenuti Šutala (26 poena), Kraljevića (11 koševa i dvije blokade, od kojih jedna ključna) i Lawrencea (11 koševa i sedam asistencija).

Kod Krke najbolji su bili Klobučar (17 koševa, pet asistencija i četiri skoka), Murić (16 koševa i četiri uhvaćene lopte) te Buljan (14 koševa i pet skokova).

Zadar je sad na omjeru od dvije pobjede i četiri poraza te u sljedećem kolu u Krešinom domu očekuje Igokeu, dok Krka sad ima identičan broj pobjeda i poraza a za tjedan dana ide u goste MZT-u.