Hrvatska je u polufinalu Europskog prvenstva B divizije!

Hrvatska ženska U18 reprezentacija pobjedom nad Republikom Irskom plasirala se u polufinale Europskog prvenstva B divizije gdje ih čeka Grčka.

Hrvatska ženska U18 reprezentacija plasirala se u polufinale Europskog prvenstva B divizije nakon slavlja u jednom vrlo stresnom susretu. Od samog početka djevojke iz Irske pokazale su da se neće tek tako predati, a tako je i bilo do samog kraja.

01. ČETVRTINA

Obje reprezentacije otvorile su susret oprezno, Hrvatska nešto ipak lošije, ali smo na to i navikli kroz ovo prvenstvo jer isti slučaj bio je i u utakmicama protiv Danske i Nizozemske. Lana Bešlić činila se kao najraspoloženija u tim trenucima iz naših redova, dok su djevojke iz Irske, s vjetrom u leđa grupe navijača na tribinama, odolijevale našim napadima, zabijale svoje i na kraju četvrtine odlaze na +3 (14-17).

2. ČETVRTINA

Djevojke iz Irske odmah otvaraju četvrtinu na najbolji mogući način, koš faul i odlaze na najvećih +6 (14-20) u utakmici. Čak 10 izgubljenih lopti naše reprezentacije u samo 13 minuta igre ipak je previše i izbornik Dean Nemec odlučio se na minutu odmora. Nije to previše probudilo naše cure jer svoj prvi koš iz igre u drugoj četvrtini postižemo preko Zare Valčić tek nakon šest minuta igre (19-22). Iako su napad kasnije naše suparnice postigle šut za tri poena, uslijedio je period dobre igre naše reprezentacije.

Prvo realiziramo niz slobodnih bacanja, pa tricom preko ruke Lane Bešlić i polaganjem Ive Međugorac dolazimo do vodstva (26-25). Potom na drugoj strani Ava Walshe postiže polaganje, Zara Valčić radi faul i reprezentacija Irske se vraća u vodstvo koje su imale većim dijelom susreta. Do kraja četvrtine Petra Božan i Lucija Banović na drugoj su strani realizirale svoje prilike, a onda Katie O’Sullivan zabija šut za tri i odlazak na odmor izjednačenim rezultatom 30-30.

3. ČETVRTINA

U drugo poluvrijeme izašla je ona prava Hrvatska kakvu smo gledali većim dijelom prvenstva i već nakon tri minute igre, koševima Nine Novak i Lane Bešlić te slobodnim bacanjima Lucije Banović odlazimo na dvoznamenkastih +11 (43-32).

Naše cure stečenu prednost čuvale su do posljednje dvije minute, a onda prvo Katie O’Sullivan realizira šut za tri pa Lucy Devoy polaganje i Irska smanjuje na samo -5 (45-40). Ipak, u zadnjoj minuti četvrtine naše cure su realizirale svoje pokušaje, među njima i Tonka Jakšić vrlo važan šut za tri, djevojke iz Irske svoje nisu i na posljednji odmor između četvrtina odlazimo s dvocifrenih +10 (50-40).

4. ČETVRTINA

Hrvatska opet nešto slabije ulazi u četvrtinu, i Irska preko Katie O’Sullivan, Grace Prenter te Caitlin Gloeckner dolazi na samo -4 (54-50). Tri minute prije kraja susreta, Lucy Devoy postiže šut za tri poena iz kuta što je bio znak za eksplodiju oduševljenja na tribinama jer Irska se u potpunosti vratila u susret i izjednačila. Stvari na terenu za našu reprezentaciju ne izgledaju dobro i izbornik Nemec odlučio se na minutu odmora.

Za razliku od prve minute odmora na susretu, ova je urodila plodom. Hrvatska je stisnula u obrani, proradila u napadu i preko Petre Božan i danas fenomenalne Lane Bešlić uvodi mir za završnicu susreta koji je okončan rezultatom 66-59.

Hrvatsku u polufinalu očekuje Grčka, a utakmica je na rasporedu sutra od 17:00 sati.