Hrvatska mlada reprezentacija slavila je u svom drugom nastupu na Europskom prvenstvu!

Hrvatska mlada reprezentacija je u sklopu 2. kola Skupine C na Europskom prvenstvu upisala svoju prvu pobjedu protiv Poljske.

Nakon što je naša mlada reprezentacija otvorila Europsko prvenstvo porazom od Litve, danas je to puno bolje izgledalo na parketu i kao rezultat bila je pobjeda protiv Poljske. Bila je to jedna dosta izjednačena utakmica kroz prve tri četvrtine, a pobjednika je odlučila ipak nešto bolja igra u defanzivnom dijelu izabranika Jeronima Šarina.

1. ČETVRTINA

Hrvatska je dosta dobro ušla u utakmicu i preko Filipa Kalajžića nakon nešto manje od tri minute igre i povela s 6-5. Potom Poljska odgovara dvjema tricama Jakuba Andrzejewskija i Maksymiliana Wilczeka te stvara početnu prednost od pet poena razlike (6-11). Nije trebalo dugo čekati na odgovor naše reprezentacije koja serijom 8-2 vraća prednost i utakmicu na jedan posjed koševima Duje Brale i Stellana Rajaofere te zakucavanjima Zvonimira Ivišića i Filipa Kalajžića (14-13).

Hubert Lalak tricom u posljednjoj minuti četvrtine odvodi Poljsku na +2, a potom na drugoj strani Stellan propušta preko slobodnih bacanja izjednačiti rezultat četvrtine (15-16).

2. ČETVRTINA

Za razliku od druge četvrtine protiv Litve, koja nas je koštala na kraju i utakmice, odlično je Hrvatska ovaj put ušla u drugu četvrtinu protiv Poljske. Podignuta je agresivnost u obrani i Poljaci nisu imali rješenja pa su tako nakon polovice četvrtine na svoj konto nadodali te četiri poena, dok je Hrvatska u istom periodu nadodala deset i tako otišla na +5 (25-20).

U drugoj polovici druge četvrtine Poljska je uspjela preko Piotra Winkowskog i Aleksandera Wisniewskog smanjiti na samo poen zaostatka, dok je Hrvatska promašivala šuteve za tri poena i gubila lopte. Bio je to znak izborniku Jeronimu Šarinu da pozove minutu odmora (25-24).

Do kraja poluvremena igralo se koš za koš, a Hrvatska na odmor odlazi s prednošću 31-29.

3. ČETVRTINA

Još jedan odličan ulazak u četvrtinu naše reprezentacije koja preko Duje Brale i Tomislava Ivišića radi seriju 7-2 te tako dolazi do najvećih na susretu +7 (38-31). Izbornik Poljske Krzysztof Szablowski stoga se nakon nešto manje od dvije minute igre odlučio pozvati timeout.

Kao da je ta minuta odmora imala učinak, jer Poljska mini serijom 5-0 smanjuje zaostatak na tri poena, ali učinak koji nije dugo trajao jer Hrvatska uzvraća svojom serijom 6-0 za 45-37. Bio je to novi znak četiri minute prije kraja treće četvrtine poljskom izborniku koji ponovno zove timeout nezadovoljan igrom svoje reprezentacije.

Hrvatska izgleda odlično u defanzivnom dijelu igre i dojam je da smo nešto boljim postotkom realizacije u napadu mogli imati i puno veću prednost te možda i riješiti susret. Do kraja četvrtine igralo se koš za koš pa je rezultat na semaforu uoči početka posljednje dionice susreta bio 51-45.

4. ČETVRTINA

Koliko dobro smo igrali defanzivno, toliko napad opet nije na razini – 16 izgubljenih lopti u 35. minuti susreta i samo dva poena upisana na naš konto značila su timeout izbornika Jeronima Šarina (53-48). Trebalo je smiriti momke i pokušati održati prednost do ulaska u samu završnicu susreta.

Minuta odmora urodila je plodom jer Duje Brala i Luka Skorić dvjema tricama povećavaju prednost Hrvatske na +8 (59-51) dvije minute prije kraja. Bilo je jasno da sada samo treba zatvoriti utakmicu. Napad nije bio na razini, ali obrana je ta koja je dobila ovu utakmicu jer Hrvatska je u posljednjih deset minuta primila samo osam poena.

Do kraja susreta uspjela je naša reprezentacija još podići tu prednost i završiti susret s prednošću od 11 razlike (64-53).

‘Vrlo teška utakmica, rovovska bitka gdje smo obranom dobili utakmicu. Nadskakali smo protivnika, iskoristili smo tu visinu barem u skoku i mislim da smo zasluženi došli do pobjede. Mogli smo utakmicu čak malo i ranije završiti, ali možemo biti zadovoljni pobjedom i idemo dalje.’ – izjavio je izbornik Šarin za Crošarku.

Sutra je na rasporedu posljednji dan natjecanja po skupinama, a Hrvatsku očekuje još jedan vrlo težak protivnik, domaćin Grčka.

‘Ovisno o današnjem rezultatu, sutra igramo utakmicu za prvo, drugo ili treće mjesto. Današnjom pobjedom sigurno smo izbjegli četvrtu poziciju, ali na koga idemo iz Skupine D je nebitno jer tamo svatko svakog pobjeđuje – Slovenija, Island, Njemačka. Pokušat ćemo napravit sve što možemo da dođemo do tog četvrtfinala pa da se u Hrvatsku vratimo sa super rezultatom.’ – zaključio je izbornik za kraj.