Ženska U20 reprezentacija porazom otvorila European Challengers

Fiba U-20 European Challengers turnir u Bugarskoj naša mlada ženska reprezentacija  otvorila je porazom protiv Njemačke (45:47) nakon produžetka.

Prvo poluvrijeme dvoboja proteklo je u izjednačenoj borbi dviju ekipa, gdje su se oba tima izmjenjivala u vodstvu ne većem od 6 poena prednosti, a Njemice su na predah otišle sa +2 (24:26). Prve poene u nastavku susreta vidjeli smo tek nakon 5 i pol minuta igre u 3/4, postigla ih je Ana Haklička koja je polaganjem izjednačila rezultat na (26:26).

Nakon toga do kraja trećeg perioda Viktoria Ćurić postigla je sedam uzastopnih poena, pa se u posljednjih 10 minuta susreta ušlo s rezultatom (33:26) u korist Hrvatske. Unatoč katastrofalno odigranoj trećoj četvrtini Njemice se nisu predavale, te su se na nešto više od minutu prije kraja utakmice ponovno vratile u vodstvo preko Marie Reichert koja je realizirala dva slobodna bacanja, ali s druge strane na isti je način odgovorila Ana Mandić pa je nakon 40 minuta igre rezultat na semaforu pokazivao (39:39).

Viktoria Ćurić (Foto: Fiba.basketball)

U dodatnih pet minuta utakmice nastavila se rezultatska klackalica. Naše su djevojke u dva navrata imale i +3, ali su Njemice u ključnim trenucima bile mirnije i koncentriranije pa su na ulasku u posljednju minutu produžetka povele. Najprije (43:44), pa i +3 (43:46).

Nakon poena Josipe Jurič za (45:46) brzo je napravljen faul, a Marie Reichert koja se pokazala ključnom igračicom završnice, postigavši posljednjih pet poena za Njemačku u produžetku realizirala je jedno od dva slobodna bacanja, i tako dala našoj reprezentaciji priliku da u posljednjem napadu nekoliko sekundi prije kraja tricom dođe do pobjede, ali Gabriela Grizelj nije uspjela pogoditi posljednji šut i slavlje Njemica moglo je početi.

“Borbenost danas nije izostajala, nažalost odlučivala je jedna lopta koja je otišla na stranu Njemačke”

Na kraju ovog ujednačenog i neizvjesnog dvoboja može se reći da je presudni faktor koji je odlučio pobjednika bio puno veći broj promašenih slobodnih bacanja naših cura koje su realizirale svega 5 od 20 slobodnih bacanja na utakmici što je mizernih 25%, dok je s druge strane Njemačka realizirala 57% svojih, što se u prijelomnim minutama dvoboja pokazalo ključnim.

Njemačku je do pobjede predvodila Marie Reichert koja je ostvarila double-double učinak od 20 poena i 11 skokova, osim nje u njemačkim redovima dvoznamenkasti broj poena dala je i Nina Rosemeyer 12. Kod Hrvatske najistaknutija je bila Josipa Jurič s 14 poena i 9 skokova, Viktoria Ćurić ubacila je 9, a Ana Mandić 8 poena uz 11 skokova.

Na današnji dvoboj kratko se osvrnula naša reprezentativka Josipa Jurič:

“S obzirom na okolnosti, nedostatak stožernih igračica ove mlade reprezentacije, smatram da smo odigrali dobru utakmicu, fizički dosta zahtjevnu. Najlošiji segment ove utakmice su bila naša promašena slobodna bacanja, tako da u tom pogledu vidim određeni prostor za napredak za predstojeće utakmice. Borbenost danas nije izostajala, nažalost odlučivala je jedna lopta koja je otišla na stranu Njemačke. No unatoč današnjem porazu idemo dalje jako!!”

Hrvatska – Njemačka 45:47 (11-10, 13-16, 9-0, 6-13, 6-8)
STATISTIKA

Nova utakmica na rasporedu je već sutra kada će naše djevojke odmjeriti snage protiv Italije. Susret je na rasporedu u 16:00 sati, a možete je gledati OVDJE.