Hrvatska pobjedom nad Nizozemskom došla na korak od četvrtfinala

Odličan posao u Sofiji odradila je naša ženska U18 reprezentacija koju sada samo luda matematika može izbaciti s prvenstva.

Hrvatska ženska U18 reprezentacija upisala je i drugu pobjedu na Europskom prvenstvu B divizije, ovaj put pala je Nizozemska rezultatom 42-61.

Prvi dio susreta bio je vrlo izjednačen gdje se naše cure nikako nisu uspjele odvojiti na konkretniju prednost. U drugom dijelu susreta kada se isti lomio, Nizozemska igra se raspala te Hrvatska odlazi na dvocifrenu prednost, a sve ostalo bilo je samo odrađivanje posla.

1. ČETVRTINA

Kao i u susretu 1. kola protiv Danske, naše cure nešto su lošije otvorile utakmicu što je Nizozemska iskoristila za stvaranje početne prednosti 7-0 te potom i 11-4. Do kraja četvrtine Hrvatska je uspjela samo smanjiti zaostatak na -4 (13-9).

Nije to bilo dobro otvaranje susreta, posebno uzmemo li u obzir čak šest izgubljenih lopti s naše strane. Uz to, i naša najbolja igračica, Petra Božan ostala je bez poena, ali i pravih akcija.

2. ČETVRTINA

U drugu četvrtinu kreće se s puno bržom i konkretnijom igrom, posebno s naše strane. Napravljena je serija 8-3 što nam donosi prednost prvi put na utakmici. Phoenix Stotijn potom stavlja koš za tri poena i nakratko vraća Nizozemsku u vodstvo, ali napad kasnije Nina Novak odgovara na isti način (19-20).

Uslijedio je niz nerealziranih napada, pa tako Nizozemke u jednom napadu promašuju čak tri šuta. Niz promašaja prekinula je Lucija Banović čime je krenuo niz realiziranih napada, barem što se tiče Hrvatske. Lana Bešlić i Petra Božan minutu prije kraja prvog poluvremena odvele su Hrvatsku na najvećih +7 u utakmici.

Za kraj druge četvrtine, Lois Vrolijk postiže šut za tri poena, smanjuje zaostatak i postavlja konačan rezultat prvog poluvremena 22-26.

3. ČETVRTINA

U drugo poluvrijeme ušlo se vrlo izjednačeno, naše cure održavale su dva posjeda prednosti cijelu cijelu dionicu. Lucija Banović posebno je bila raspoložena i napadački i obrambeno te dolazi do svog prvog double-double učinka na prvenstvu.

Tri minute prije kraja treće četvrtine, Zara Valčić postiže polaganje za +8 što je značilo i najveću prednost za našu reprezentaciju na utakmici (32-40).

Kao što je to bio slučaj i krajem druge četvrtine, Lois Vrolijk ponovno zabija šut za tri poena i smanjuje zaostatak Nizozemske na prihvatljivijih -5. No, Nikki Kleyhorst pet sekundi prije kraja radi prekršaj nad Lucijom Banović koja potom realizira oba slobodna bacanja za konačnih 39-46 na kraju treće četvrtine.

4. ČETVRTINA

Pad Nizozemske u koncentraciji u najbitnijem dijelu utakmice, značilo je i lakši posao za našu reprezentaciju. Pet promašenih šuteva za redom ne smije se dogoditi ako želiš doći do pobjede protiv prvog favorita prvenstva, a naše cure su taj poklon iskoristile. Otišlo se na nedostižnu dvocifrenu prednost, Nizozemska igra se raspala i sve ostalo je bilo samo odrađivanje posla.

Do kraja susreta, Nizozemska je je uspjela realizirati tek jedan šut iz igre uz jedno slobodno bacanje, a Hrvatska odlazi na najvećih i konačnih +19.