Šibenka poražena u prvom europskom nastupu

Nakon sezone 1994/1995. Šibenka ponovo nastupa u jednom Europskom natjecanju. U premijernom nastupu u Alpe Adria Cupu u goste im je stigla momčad Patrioti Levice iz Slovačke.

Alpe Adria Cup, 1. kolo:
Šibenka – Patrioti Levice 64:79 (12:23, 17:25, 16:21, 19:10)

Šibenka: Arslanagić 12, Živković, Gulin 7, Bašić 13, Grgurica, Solomun 3, Antić 4, Jambrović 9, Pleadin 3, Paić 13.

Patrioti Levice: McCallum 5, Krajcovic 15, Lacy 12, Juricek 13, Abraham 17, Bojanovsky 6, Chaban, Spano, Adamik, Volarik 1, Freeman 10

Bio je to susret bez veće rezultatske neizvjesnosti, na veliku žalost šibenske publike. Slovaci su tricom kapetana Krajčoviča poveli u prvom napadu i, pokazat će se, provesti u plusu 39 minuta i 43 sekunde utakmice. Do kraja prve četvrtine Patrioti su se odvojili na dvoznamenkastu prednost (12-23), što su do poluvremena gotovo udvostručili (29-48). Vodili su gosti sredinom treće četvrtine i s 27 poena razlike (37-64), ali mlada domaća momčad do kraja uspijeva ublažiti poraz.

Damir Milačić, trener Šibenke:
“Prva internacionalna utakmica. Ja sam sretan što igramo ovo natjecanje. Nama je AAC dobro došla, fali nam utakmica u ovom sastavu, da se podižemo kroz utakmice a ne samo kroz treninge. Današnja utakmica je praktički završila u prvoj četvrtini. Imali smo jako puno promašenih situacija u napadu koje nisu isprovocirane njihovom obranom nego našim pogreškama ili otvorenim situacijama i promašajima. Što se tiče obrane, mi smo je dobro odigrali, međutim ne možeš ti toliko dobro odigrati obranu koliko smo mi danas tu promašili. Igrali smo bez Rebića kojeg sam morao sačuvati i potecijalno velikog umora Arslanagića ili ne daj bože povrede. Fokus je naravno na domaćem prvenstvu.
Slažem se da je današnja utakmica loše izgledala i da smo to kozmetički napravili, ali kad se pogleda sastav sa kojim smo to napravili to u meni budi optimizam za nešto što bi trebalo slijediti. Ja ne gledam ovo tragično, znam da kakvim arsenalom raspolažemo i znam koliko je ovdje neiskustva i za to je potrebno jedno veliko strpljenje i kad se to malo otvori prema naprijed vjerujem u napredak ekipe. Levice su bili bolji i treba im čestitati, ali ne gledam ovaj poraz tragično.”

Patrik Jambrović, igrač Šibenke:
“Mislim da smo preplašeno ušli u utakmicu i previše smo respektirali protivnika, a premalo sami sebe. Poslije smo se malo opustili i počeli igrati, ali to je bio najveći problem na utakmici. Mi ćemo se kroz sezonu dizati i igrat ćemo sve bolje. Mislim da možemo puno rapidnije napredovati nego neke iskusnije ekipe.
Iduća utakmica je kući protiv Zaboka i ona se mora dobiti. S njima moramo jako ući. Imaju dva velika centra. Međutim vanjska linija im je mlada dosta i tu utakmicu mi moramo dobiti.”

Michal Madzik, trener Patrioti Levice:
“Drago mi je da smo iskontrolirali utakmicu od samog početka i da smo imali sve konce u svojim rukama. Žao mi je da smo pred kraj olako prosuli veliko vodstvo, nismo bili dovoljno fokusirani jer smo imali veću prednost od one kojoj smo se nadali. Mladi igrači u momčadi Šibenke su se borili do samog kraja, išli na skok u napadu, pokazali su da znaju igrati i da nose u sebi puno talenta. Ovo je naša prva utakmica u sezoni i iznimno smo sretni što smo ostvarili pobjedu na gostovanju. Puno je još utakmica pred nama i moramo imati sličan pristup. Iznimno smo zadovoljni dobrim ulaskom u Alpe Adria Cup, a ova gostujuća pobjeda može biti značajna u raspletu poretka u skupini.”

Simon Krajčović, igrač Patrioti Levice:
“Bila je to važna pobjeda za nas, prva nam je ovo službena utakmica sezone. Odlično smo startali, protivnik nije bio lagan i drago mi je da smo pobijedili. Znali smo da će mladi Šibenčani pokušati puno toga ostvariti trkom i fizičkom igrom, i to se dogodilo. Ali, mi smo uspjeli iskontrolirati utakmicu od početka i ostvariti dobru i vrijednu pobjedu za nas, idemo dalje s izazovima.”

Domagoj Bašić ubacio je 13 poena, isto koliko i Pavao Paić, Arslanagić je ubacio 12 koševa. Kod ekipe Patrioti Levice Abraham je ubacio 17, Krajcovic 15, a Juricek 13 poena.
U sljedećem kolo Alpe Adria Cupa Šibenka će na Baldekinu ugostiti austrijski Wels.