ABA liga: Split u odličnoj utakmici ipak poražen protiv Zvezde

20. kolo ABA lige je na kultnim Gripama donijelo okršaj Splita i Crvene zvezde. Odlična utakmica u kojoj je pobjeda ipak otišla na stranu gostujuće momčadi. Euroligaš je ipak u napetoj i izjednačenoj utakmici iskoristio greške Splićana u završnici te slavio sa 60:71.

Split pokazuje zube regionalnom Euroligašu odmah na početku. Žuti su pokazali da mogu igrati protiv Zvezde te su tijekom prve dionice zadržali dobar ritam. Igralo se uglavnom koš za koš uz dosta dobrih poteza s obje strane. Prvo je poluvrijeme obilježio Corey Walden s 11 poena.

split-zvezda-aba-dan-žena
Dan žena na Gripama

Imali su gosti plus šest tijekom druge dionice zahvaljujući Dejanu Davidovcu, ali Sani Čampara veže dvije trice i Split se vraća u igru. Marko Luković je također imao neakoliko dobrih poteza i proigravanja pa se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 32:33 za gostujući sastav. Bez Antonija Vrankovića, Milan Karakaš se dobro snalazio s potezima u varijantama niske petorke s Lukovićem, a inače su peticu pokrivali Kedžo i Marić.

split-zvezda-aba-liga-marko-luković-marko-simonović

Kedžo se razigrao u nastavku sa svojim šutevima za dva iz okreta koji su mu postali zaštitni znak te je vezao osam poena u prve četiri minute za vodstvo Splita 43:42. Uslijedio je period od par minuta izgubljenih lopti i promašaja u serijama uz dosta jurnjave po terenu. Ukić je imao par pogrešaka i krivih odluka, a gosti su ubrzo stvorili plus šest s dvije vezane trice. Karakaš je odmah reagirao minutom odmora.

Niska petorka je ublažila zaostatak nakon trice Čampare, ali Walden sa slobodnih bacanja pogađa za 49:54 Zvezde na ulasku u zadnju četvrtinu. Izgubio je Split kontrolu skoka, Walden je nezaustavljivo gađao sa svih pozicija pa gosti bježe na plus osam. Međutim, Marčinković uzvraća tricom i ne dopušta veće odvajanje gostujućem sastavu (54:60 na 6:30 do kraja).

Split je promijenio “matchup” s pokušajem da Marčinković čuva Waldena koji je i dalje bio iznimno efikasan. Ukić je vratio tricom na minus pet, a u trenutku šuta Branko Lazić udara Lukovića po licu i zarađuje nesportsku -isključujuću pogrešku. Ošamućeni Luković ipak promašuje oba bacanja, a Ukiću “curi” ulaz pa Split nije iskoristio priliku za potpuni povratak! Propuštene prilike naravno kažnjava tricom ubojiti Walden za 57:65 na 4:20 do kraja.

Ukić ubrzo vraća nadu s tri realizirana bacanja za minus pet. Obje momčadi ubrzo ulaze u bonus, a Splićani rade nekoliko nesmotrenih napada u zadnje dvije minute pa su propustili vratiti zaostatak.  Zvezda je rutinski odradila završnicu, a Žuti mogu žaliti za propuštenim prilikama.

Marko Luković je upisao 12 poena uz devet skokova. Mateo Kedžo je također ostao na 12 poena. Roko Ukić je bio na 11 poena i šest asistencija. Kod Zvezde je nezaustavljiv bio Walden s 24 poena i četiri asistencije.